kökten-ayırma-nedir-nasıl-yapılır
Son güncelleme:

Kökten ayırma yöntemi nedir? ya da kökten ayırma nasıl yapılır? soruları bitkiseverler tarafından merak konusu olan sorulardan bazıları. Kökten ayırma yöntemini anlatıyoruz.

İsterseniz diğer bitki çoğaltma yöntemlerini de inceleyebilirsiniz: Tohum nasıl ekilir? Adım adım tohum ekmenin püf noktalarıÇelik köklendirme nasıl yapılır? Adım adım çelik alma yöntemi

Gelelim konumuza; kökten ayırma yöntemi nasıl yapılır?

KÖKTEN AYIRMA YÖNTEMİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Sıkışık saksı bitkilerinizi kökten ayırarak çoğaltabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ufak saksıların içine bir miktar toprak koyun. Toprağın organik maddece zengin olması idealdir. Elinizle biraz sıkıştırın. Saksıda dikim payı bırakmanız yeterli olacaktır.

Kökten ayırma yöntemi

BİTKİYİ ÇIKARIRKEN ZARAR VERMEYİN

Bitkinizi saksıdan çıkarırken köküne zarar vermemelisiniz. Çünkü zarar gören bitki sağlıklı gelişimini tamamlayamaz. Bunun için dikkatli davranmalısınız.

AÇTIĞINIZ ÇUKURA YERLEŞTİRİN

Yeni toprak eklediğiniz saksının ortasına ufak bir çukur açın. Ayırdığınız bitkiyi köküne zarar vermeden toprağa yerleştirin. Yerleştirdiğiniz bitkinin etrafına toprak ilavesi yapın. Toprağı hafifçe bastırın.

Kökten ayırma yöntemi

CAN SUYU VERİN

Son aşama olarak dikimin ardından bitkiye can suyunu verin. Köklerin etrafındaki toprağın iyice oturması için dikkatlice sulayın.

Filizleri birkaç gün boyunca direkt güneş ışığından uzak tutun. Tek bir saksı içinde birden fazla çeşit bitki yetiştiriyorsanız, hangi bitkinin hangisi olduğunu karıştırmamak için etiketler hazırlayabilirsiniz.

Çelik köklendirme nasıl yapılır? Adım adım çelik alma yöntemi

Tohum nasıl ekilir? Adım adım tohum ekmenin püf noktaları