Tohum nasıl ekilir? Adım adım tohum ekmenin püf noktaları

Son güncelleme:

Tohum nasıl ekilir? sorusu bitkilerle ilgilenmeye yeni başlayan ya da ilk kez tohum ekecek olanlar tarafından sıklıkla merak konusu oluyor. Sizler için tohum nasıl ekilir? sorusunun yanıtını veriyoruz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çelik köklendirme nasıl yapılır? Adım adım çelik alma yöntemi

TOHUM NASIL EKİLİR?

Tohum nasıl ekilir

Örnek olarak yıldız çiçeğini ele alalım. Tohumları 15-18 derece sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde ekin. Dikim yastıklarının ya da saksıların içine organik maddece zengin toprak ekleyin.

Saksı veya en az 5 santimetre derinlikte olan dikim yastıklarına tohumları serpin. Bu işlemi serada ya da rüzgarsız bir alanda yapabilirsiniz.

Tohum nasıl ekilir

Ekim yaptığınız tohum iri yapılıysa üzerini toprakla hafifçe örtün. Toz gibi ince olanlar örtülmez, hafifçe toprağın içine doğru bastırılır. Can suyunu verin. Üzerini cam kapak ya da kahverengi kağıtla kapatmalısınız. Bu sayede tohumlar korunur.

Tohumlar çimlenince önce kağıt, birkaç gün sonra da cam üniteyi kaldırın. Gerçek yaprakları çıkınca küçük kese ya da saksılara şaşırtın.

Tohum nasıl ekilir

Tohum nasıl ekilir? sorusunun yanıtı bu şekilde. Dilerseniz aşağıdaki yazımızdan tohumdan bir mevsimde çiçek açan bitkileri inceleyebilirsiniz. Hepsi birbirinden güzel bitkiler ve kısa sürede çiçek açıyorlar.

Adını daha önce duymadığınız, bir mevsimde tohumdan çiçek açan bakımı kolay bitkiler

Çelik köklendirme nasıl yapılır? Adım adım çelik alma yöntemi

Süs yoncası bakımı, çoğaltma, sulama ve tüm püf noktalar!