Çelik köklendirme nasıl yapılır? Adım adım çelik alma yöntemi

Çelik köklendirme nasıl yapılır? sorusu bitkiseverler tarafından merak edilen bir konu. Henüz bitki bakımları ile ilgili detaylı bilgiye sahip değilseniz her bitkinin bakımı ile ilgili detaylara “BAHÇE” sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Gelelim konumuza; çelik köklendirme nasıl yapılır?

ÇELİK KÖKLENDİRME NASIL YAPILIR?

Çelik köklendirme işleminin birkaç püf noktası vardır. Örnek olarak Afrika menekşesini ele alalım.

Pencere önünü süsleyen Afrika menekşelerini çoğaltmak ister misiniz? Bunun için bitkinin sağlıklı yapraklarından birine ihtiyacınız olacak. Genç ama tamamen gelişmiş ve sağlıklı yaprağı diplerine yakın bir yerden kesin.

Çelik köklendirme nasıl yapılır

Kestiğiniz dalın sap kısmından yaklaşık üç santimetrelik bölümü kesin. Organik maddece zengin toprağı ufak saksılara yerleştirin. Ardından yaprağın alt kısmı toprağa değecek şekilde saksıya dikin.

Çelik köklendirme nasıl yapılır

Yaprakları tek tek bu saksılara koyabilir ya da büyük saksıya birkaç tanesini bir arada dikebilirsiniz.

Bir sonraki aşamada bitkiye can suyunu verin. Yaprakları nemli tutun, ama ıslak kalmamalarına dikkat edin. Toprak alanın nemli kalması yeterlidir. Tüm alana eşit olarak su geldiğinden emin olun.

Saksıyı naylon bir poşetin içine alın, ancak yaprakların poşete değmemesini sağlayın. Bu sayede bitki için havanın nemli kalmasını sağlayacaksınız. Yapraklar kök salıp biraz büyüdüklerinde bitkiyi başka saksılara aktarabilirsiniz.

Çelik köklendirme nasıl yapılır

ÇELİK KÖKLENDİRME NE ZAMAN YAPILIR?

Çelik köklendirme işleminin zamanı bitkiye göre değişiklik gösterebilir. Doğru bilgi alabilmek için bitkinizin bakımı ile ilgili detayları incelemelisiniz.

Kauçuk çiçeği bakımı: Sulama, çoğaltma ve tüm püf noktalar

Keserek çoğaltabileceğiniz bitkiler: Çeliklerle çoğaltılabilen 10 bitki

Hercai menekşe tohumu nasıl ekilir? Hercai bakımının püf noktaları