Pastadaki meyvelerin kararmaması için ne yapılır? Kararmayı önleyen jöle tarifi

Son güncelleme:

Meyvelerin kararmaması için ne yapılmalı? Meyve salatası yaparken ya da meyveli pasta yaparken meyvelerin kararması herkesin kabusu. Ancak bu kararmayı yavaşlatmanın yolları var. Pasta üzerindeki meyvelerin kararmaması için jöle, meyve tabağındakiler için ise limon suyu işinize yarayacaktır.

MEYVELERİN KARARMAMASI İÇİN JÖLE

Pastadaki meyvelerin kararmaması için jöle kullanabilirsiniz. Meyveli pastadaki meyveleriniz hava ile temas ettiğinde kararabilir. Bunu önleyen jöle pastanelerdeki pastalarda da sıklıkla kullanılır.

Peki meyvelerin kararmaması için kullanılan jöle nasıl yapılır? İşte şeffaf jöle tarifi…

MEYVELERİN KARARMASINI ÖNLEYEN JÖLE İÇİN MALZEMELER

  • 1 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı mısır nişastası
  • 1 çay kaşığı şeker ile evde kolaylıkla şeffaf jelatin yapabilirsiniz.

ŞEFFAF JÖLE YAPILIŞI

Bir su bardağı suyu şeker ekleyerek kısık ateşte karıştırın. Şekerler eridikten sonra mısır nişastası ekleyin. Malzemeler kaynayana kadar sürekli karıştırın. Nişastanın topaklanmamasına dikkat edin.

Kaynayan karışımınız jöle kıvamına gelince buzdolabında 15-20 dakika bekletin. Soğuyan jöleyi meyvelerin üzerine dökün.

ÖNEMLİ PÜF NOKTASI: Meyvelerin kararmasını önlemek için uzun süre hava ile temas halinde bırakmayın. Özellikle muz, elma, armut gibi meyveler kısa sürede kararır ve tadı değişebilir. Bu yüzden meyveleri kullanmadan hemen önce hazırlamalısınız.

MEYVELERİN KARARMASINI ÖNLEMEK İÇİN LİMON SUYU

Meyveler belli bir süre sonra kararıyor. Bunu C vitamini ile önleyebilirsiniz. Meyvenin kararan kısmına limon dökerseniz oksijenle teması kesilir ve kararma hızı yavaşlar. Yani meyvelerinizin kararmasını önlemek için limonlu suda bekletebilirsiniz.

Limonu sevmiyorsanız portakal sürerek de kararmaların önüne geçebilirsiniz. Çünkü ihtiyacınız olan biraz asit ve vitamin…

Çilekli ve çikolatalı tatlı tarifleri – 5 farklı tarif!

Davetler için atıştırmalıklar – Kolay atıştırmalık tarifler