Mürverli enflamasyon yağı tarifi – Böcek ısırıklarına ve burkulmalara karşı

Son güncelleme:

Mürverli enflamasyon yağı tarifi ile karşınızdayız. Yapımı çok kolay olan bu yağı böcek sokmalarından burkulmalara kadar pek çok alanda kullanabilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER

Mürver, yağ (zeytinyağı, tatlı badem ya da jojoba yağı kullanabilirsiniz)

YAPILIŞI

Küçük bir kavanozun yarısını saplarından temizlediğiniz taze mürver ile doldurun. Tercih ettiğiniz yağı üzerine dökün. Kavanozun ağzını kapatıp karanlık bir yere koyun ve her gün kavanozu sallayın. İki haftanın sonunda yağı bir tülbentten süzerek çiçeklerden ayrıştırın. Koyu renkli bir şişeye doldurup ağzını sıkıca kapatarak karanlık ve serin bir köşede saklayın. Üzerine tarihin ve isminin yer aldığı etiketi yapıştırmayı da unutmayın.

Mürverli enflamasyon yağı tarifi

Tarif: EvBahçe

Dikkat: Kara mürverin (Sambucus nigra) tohumları, kökleri, kabukları ve bütün yeşil kısımları insanlar için zehirli olan siyanojenik glikozit içeriyor. Yeterli miktardan fazla yenildiğinde mide bulantısı, kusma, ishal gibi rahatsızlıklara hatta daha ağır tablolara neden olabiliyor. Yeşilken toksik olan yemişleri tamamıyla olgunlaştığında pişirilerek yenilebiliyor. Pişirme işlemi meyveleri güvenli bir şekilde yenilebilir hale getiriyor.

Bu tariflerimiz de ilginizi çekebilir:

Sakinleştirici çay tarifi – Mürver çayının mükemmel etkisi

Kış çayı tarifi: Bitki ve meyvelerle gelen sağlık

Metabolizma hızlandıran zerdeçal çayı nasıl yapılır? Diyetisyenden müthiş tarif

Ada çayı faydaları nelerdir? Zararı var mı? Uzmandan yanıtlar

Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? Kimler tüketmemelidir? Nasıl içilir?