Ada çayı faydaları nelerdir? Zararı var mı? Uzmandan yanıtlar

Ada çayı faydaları sıklıkla merak konusu oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Binöz, ada çayının faydaları ve doğru kullanım şekli ile ilgili detayları paylaştı.

İşte ada çayı faydaları, “Ada çayı ne işe yarar” sorusunun yanıtı ve merak edilen detaylar…

ADA ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Ada çayı; vücudu oksidatif strese, serbest radikal hasarlarına, anjiyogeneze, iltihaplanmaya, bakteriyel ve virüs enfeksiyonuna karşı korumada yardımcı olabilir.

Sindirim ve dolaşım bozuklukları, bronşit, öksürük, ağız ve boğaz iltihapları, depresyon, aşırı terleme, cilt hastalıkları, tip 2 diyabet ve diğer birçok hastalığın tedavisine katkı sağlayabilir.

Ada çayının doğal bir flavonoid ve polifenolik bileşik kaynağı olması vücut direncinin arttırılmasına destek olur. Ancak bu etkilerle beraber daha ileri klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bu hastalıklarda, olası yan etkileri nedeniyle ada çayında aşırıya kaçılmamalı; ne kadar ve nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda hekim veya beslenme diyet uzmanlarına danışılmalıdır.

ADA ÇAYI NEYE İYİ GELİR? HANGİ RAHATSIZLIKLARDA ETKİLİDİR?

  • Bileşiminde bulunan sineol fitokimyasalı ile öksürüğün önlenmesine destek olarak virüs enfeksiyonu nedeniyle zayıflayan bağışıklık sisteminde fırsatçı mikropların gelişmesinin önlenmesine katkı sağlayabilir.
  • Sakinleşmeye yardımcı olur.
  • Sinüs ve akciğerlerin temizlenmesine yardım edebilir.
  • Antimikrobiyal etkisiyle idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etki gösterebilir.
  • Ada çayının Alzheimer’dan korunmada etkili olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Yapılan çalışmalarda; menopoz dönemindeki kadınlarda aşırı terleme, sıcak basması ve sinirlilik gibi menopoz semptomlarını yönetmede; erkeklerde ise prostat büyümesi şikayetlerin azaltılmasında etkili olduğu bildirilmektedir.

ADA ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Ada çayı faydaları

Poşet çay olarak tercih edecekseniz, 1 poşet ada çayına 200 mL sıcak su ilave ederek 5-10 dakika kadar demleyin. Kurutulmuş ada çayı yapraklarını tercih edecekseniz yaklaşık 2 gr ada çayına 200 mL kaynar su ilave ederek 10 dakika kadar demlendikten sonra yapraklarını süzerek içebilirsiniz. Dikkat! Kaynar suda çok uzun süre bekletmeyin, çünkü ada çayının yararlı etkilerinin kaybedilmesine neden olabilir ve çayın tadını acılaştırabilir. 

ADA ÇAYI GÜNDE NE KADAR İÇİLMELİ?

Herhangi bir özel durumunuz, kronik rahatsızlığınız ve ilaç kullanımınız yok ise günde 1-4 fincana kadar ada çayı tüketebilirsiniz.  

Yan etkiler kişiye göre değişim gösterse de aşırı tüketimi; midede yanma, ağrı, nöbet ve huzursuzluğa neden olabilir.

Ada çayını tarım ilacı, mikrop ve çevresel zehirler taşıyıp taşımadığından emin olduğunuz yerlerden satın almaya özen gösterin. Mümkünse kalitesine güvendiğiniz bir markanın ada çayını paketli olarak tercih edin.

İlginizi çekebilir: Evde ada çayı yetiştirmek için yapılması gerekenler

ADA ÇAYI ZARARLARI

  • Ada çayı sakinleştirici etkisi nedeniyle, sakinleştirici ilaçlarla beraber kullanıldığında uykuya eğilimi arttırabilir.
  • Hamilelikte kasılmaları tetikleyebildiği için hamilelerin ada çayı kullanımından kaçınması gerekir.
  • Hijyenik olmayan koşullarda hazırlanan ada çayının tüketimi bağırsak enfeksiyonları, karaciğer ve böbrek hasarı riskini arttırabilir.
  • Aynı zamanda ada çayının yüksek miktarlarda tüketimi; ada çayına aromasını veren ancak yüksek dozlarda tüketildiğinde toksik etki gösterebilen thujone adlı bileşik sebebiyle zararlı olabilir.
  • Ada çayı kalsiyum ve demir gibi ek takviyelerin emilimini azaltabilir. Bu sebeple takviye alıyorsanız ada çayını hemen tüketmeyip araya 2-3 saat mesafe bırakmanız daha uygun olacaktır.  

EMZİREN ANNE ADA ÇAYI İÇEBİLİR Mİ?

Ada çayının süt üretimine etkisini değerlendiren güncel bilimsel çalışmalar olmamakla beraber, geleneksel olarak süt üretimini azaltmak için kullanıldığı bilinir. Ancak ada çayının içeriğindeki doz miktarına göre toksik etki gösterme ihtimali olan thujone bileşiği sebebiyle emzirme döneminde tercih edilmemesi daha uygun olacaktır. Normal miktarlarda aromotik çeşni olarak kullanılması herhangi bir olumsuz sağlık etkisi oluşturmaz.

ADA ÇAYI MİDEYE İYİ GELİR Mİ?

Ada çayı içerdiği antioksidanlar sayesinde mideyle ilgili şikayetlerin azaltılmasına destek olabilir. Sindirim sistemi spazmlarında yararlı etkisi mevcuttur.

Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa günde tüketeceğiniz 1 fincan ada çayı ile mide ve bağırsağınızın daha iyi çalışmasına destek olarak sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Ancak ada çayı tüketiminin yan etkileri kişiden kişiye göre değişim gösterse de, tükettiğiniz miktara bağlı olarak midede yanma hissine de neden olabileceğini unutmayın. 

ADA ÇAYI DOĞRU YAZILIŞI NASILDIR?

Ada çayı bitkisinin ayrı olarak “Ada çayı” yazılması doğrudur. Adaçayı olarak bitişik yazmak yanlıştır.

Zencefilin faydaları nelerdir? Uzmandan yanıtlar

Bitki çayı tarifleri ile hastalıklardan korunun