Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? Kimler tüketmemelidir? Nasıl içilir?

Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? sorusu merak konusu oldu. Son günlerde zeytin yaprağı çayının faydalarının gündeme gelmesi ile, bu çayı yapmak isteyenler yapımını araştırıyor. İşte tarifi…

ZETİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR?

2 bardak zeytin yaprağı çayı için; 3 çay kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağını ufalayın. Kaynar suya yaprakları atın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Demlenen zeytin yaprağı çayını süzerek içebilirsiniz.

Başka bir zeytin yaprağı çayının yapımı ise şu şekilde: Kaynamış bir su bardağının içine 5 yaprak kurutulmuş zeytin yaprağı ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin ve süzerek tüketin.

Zeytin yaprağı çayı

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL İÇİLİR?

Zeytin yaprağı çayını aç veya tok karnına içmek ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Kahvaltının yanında içilebilir. Gün içerisinde ara öğünlerde de tüketilebilir.

Uzmanların çoğu günde bir su bardağı tüketilmesinin daha faydalı olacağını vurguluyor. 

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYINI KİMLER TÜKETEBİLİR?

Hamilelerin, kronik rahatsızlığı olanların ve bebek emzirenlerin bu çayı tüketmemesi öneriliyor. Diyabet hastalarının ise hekim kontrolünde tüketmesi öneriliyor.

Düşük tansiyonu ve glikoz seviyesi düşük olanlar zeytin yaprağı çayını tüketmemelidir. Bu çay,  kandaki glikozu ve kan basıncı seviyesini düşürür.

Giritliler tarafından keşfedilen zeytinin, yaprağından yapına kadar her şeyi faydalıdır. Zeytin ağaçları genellikle Akdeniz ikliminde yetişir. Zeytin yaprakları kurutulup genellikle bitkisel çay elde edilir. Binlerce yıldır doğal sağlık ilacı olarak kullanılan zeytinin dalı barışı simgeler.

Zeytin yaprağı cilt sorunları için, yara merhemi olarak, şifalı gıda olarak ve birçok hastalığa şifa olarak sık kullanılan besinlerden biridir.

Saray sultanlarının güzellik sırlarından birinin de zeytin yaprağı olduğu ifade edilir. Sultanların çoğu zeytin yapraklarını yıkandıkları suya eklerlermiş. Ayrıca yaprakları ezip maske benzeri uygulamalarla ciltlerinin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlarmış. Günümüzde ise zeytin yaprağının zayıflatmaya yardımcı olduğu söyleniyor.

İsterseniz, evde yeşil zeytin de kurabilirsiniz. Sizler için adım adım evde yeşil zeytin kurma adımlarını aşağıdaki yazımızda anlattık. 2 kg yeşil zeytini kolaylıkla kurabilirsiniz. Yapımı oldukça basit. Afiyet olsun…

Zeytin yaprağı çayı

Evde yeşil zeytin nasıl yapılır? 2 kg yeşil zeytin kurma adımları