Mermer tezgah mı, corian tezgah mı?

Mermer tezgah mı, corian tezgah mı? İşte özellikleri

Son güncelleme:

Mermer tezgah mı, corian tezgah mı? Kaynağı doğa olan büyüleyici mermer, çeşitliliği ve kullanışlılığı ile baş döndüren icat corian… Peki sizin mutfak tezgahınızın kahramanı hangisi?

MERMER TEZGAH ÖZELLİKLERİ

mermer tezgah
Hürok Marble.

Mermerler hayatımızın çok çeşitli alanlarında karşımıza çıkar. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz ki mutfak tezgahları. Nehir yatakları ya da doğal taş kaynakları gibi yerlerden doğal olarak çıkarılan mermer bazen yüzyıllarca doğada bulunmuş mucizevi bir malzeme. Bu açıdan da eşsiz.

Hiçbir mermer yüzeyi birbirine benzemez. Bu özelliğiyle mutfaklara doğal bir cazibe katar. Hatta bence hiçbir mermer türü bir diğerine göre de üstün değildir. Bir bölgenin tektonik, coğrafik, iklim değişikliklerine göre mermerler de farklı doku ve renkler kazanır. Bu dokular mutfağınıza doğal bir ışık da kazandırır. Yüzeyden yansıyan ışık iç mekana aydınlık bir atmosfer kazandırır.

İlginizi çekebilir: Ahşap tezgah çeşitleri nelerdir? Bakımı nasıl yapılır?

Ayrıca mermer doğası gereği ısıya karşı dayanıklı olduğu için mutfaklar için eşsiz bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Çünkü hem yanmaz hem de erimez. Mermer ile ilgili en büyük eleştirilerden biri mermerin kimyasallardan ve asitli gıdalardan etkilendiği yönünde. Ancak mermeri korumak için cilalama işlemi yapıldığında dayanıklılığı artıyor. Yani cilalama yapılırken en ince kılcal damarlara bile uygulanan yüzey işlemiyle dayanıklılıkları artırılır. Cila işlemi sonrasında mermerin yüzeyinde hafif kaygan bir parlaklık meydana gelir, bu da taşın daha göz alıcı olmasını sağlar. Hem kullanışlılık hem de estetik açıdan iddialı bir kıvama gelmiş oluyor.

Mermer tezgahınıza bakım yapmak içinse arap sabunu, karbonat gibi doğal temizleyiciler ve nemli bir bez kullanmanız yeterli. Temas eden asitli sıvılara karşı da hemen önlem alırsanız mutfak tezgahınızın yüzeyi asla zarar göremeyecektir.

Sonuç olarak birkaç yıl sonra hala etkileyici görünmeyi başaran plastik bir yüzey biliyor musunuz? Mermer doğaldır ve kullanıldığı her yerden eşsiz bir atmosfer yaratır. Bin yıl sonra dahi güzelliklerini kaybetmezler. İnsan yapımı taşlar estetik olarak kendilerini hep tekrarlar ve suni bir görünüme sahiptir. Zaman içinde kolayca aşınırlar ve çekiciliklerini çabuk kaybeder. Mutfağınızın değerini artırmak için bana kalırsa hiç tereddüt etmeden mermer tezgah tercih edebilirsiniz.

Deniz Demiryılmaz

İlginizi çekebilir: Mermer masa kullanırken dikkat edilmesi gerekenler: A’dan Z’ye mermer masalar

CORIAN TEZGAH ÖZELLİKLERİ

corian tezgah
corian.com.tr

İlk olarak 1967’de kullanılan corian, 1/3 oranında akrilik reçinesi (PoliMetil MetAkrilat veya PMMA olarak da bilinir) 2/3 oranında doğal minerallerden oluşan masif, gözeneksiz, homojen bir tezgah malzemesi.

Yekpare yani birleşim yeri olmaması nedeniyle corian tezgahlar bilinen en hijyenik tezgahlardan biri. Bakteri ve mantar üremesini önleyen corian, bu açıdan mutfakta sağlıklı bir seçim olarak karşımıza çıkıyor.

Uluslararası laboratuvarlarca hijyenik olduğu onaylanan corian, anti-bakteriyel özellikleriyle herkesin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir malzeme. Ayrıca yine birleşim yerleri olmayan masif bir tezgah türü olduğu için mekanda kesintisiz bir görünüm de elde edilmesini sağlıyor. Bu da içinde bulunduğu mutfağın her daim olduğundan daha büyük görünmesine yol açıyor.

Özellikle küçük mutfaklar için harika bir tercih. Corian doğal taşlara göre çok daha dayanıklı ve kullanışlı. Sıvılar yüzeyde kimyasal değişime sebep olmadığı için mutfak tezgahınızda özgürce çalışabiliyorsunuz.

Yüzeyini temizlemek için doğal taş ve mermer tezgahlarda olduğu gibi ekstra bir titizlik göstermenize de gerek yok. Corian tezgahların ışık geçirgenlik özelliği vardır; bu sebeple açık renkli olanlarıyla mutfağınızda çok şık ve ışıltılı bir görünüm yaratabilirsiniz. Neredeyse sınırsız renk ve doku seçeneği olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım. Bence bir mutfak tezgahında hayal ettiğiniz her şey corian’da var.

İlke Yılmaz

İlginizi çekebilir: Mutfakta nereyi, ne ile, nasıl temizlemeli?

Kesme tahtası seçerken hijyenik olanı seçin – Plastik mi, tahta mı, mermer mi?

Mutfağınızı yenilerken dikkat etmeniz gerekenler

Mutfak tezgahı modelleri 2020 – Tezgah seçerken dikkat edin

Vinil mi lamine mi? Zemin kaplamalarının artıları ve eksileri

Ahşap zemin mi, seramik zemin mi? Yüzey kaplaması özellikleri