Mutfağınızı yenilerken dikkat etmeniz gerekenler

Mutfağınızı yenilemeyi düşünüyorsanız önerimiz, açık renklerde modern ve romantik mutfaklar. Eğer büyük değişimler beni zorlar diyorsanız küçük dokunuşlarla da mutfağınızı sıcak mevsime hazırlayabilirsiniz.

AÇIK MUTFAKLARIN CAZİBESİ ARTTI *

Artık pek çoğumuz için mutfak, sadece yemek pişirme alanı olmaktan çıktı. Mutfakların tüm ailenin buluştuğu, yakın dostların ağırlandığı ve birlikte yemeklerin hazırlandığı mekanlar haline gelmesiyle açık mutfakların cazibesi de arttı. Değişen alışkanlıklar ile günün hemen hemen her saatinde kullandığınız mutfakları yaz aylarında daha da sık kullanacağınızı düşünerek değişiklik yapmak isteyebilir, mevsimin taze havasını onlara da eklemek isteyebilirsiniz.

FERAH BİR GÖRÜNÜM İÇİN CAM KULLANIMI *

Günümüz mutfaklarında, ana yaşam alanlarının stiliyle de uyumlu, daha sıcak malzeme ve dokuların ön plana çıktığı tasarımlar ağırlık kazanıyor. Modern görüntüyü koruyarak malzeme ve fonksiyonlarla zenginleştirilen yeni nesil mutfaklarda tarz ve malzeme bütünlüğü sağlamak için kapaklar, tezgah, tezgah arkası panel malzemelerinin uyumu gözetiliyor. Siz de yaz aylarında ferah bir görünüm yakalamak istiyorsanız gerek kapaklarda, gerekse tezgah arkası panellerde cam kullanabilirsiniz. Özellikle reflekte camlar, boy dolap içlerinde led efektleriyle oldukça şık görünecektir. Üstelik cam kapaklar açık renklerle de güzel bir uyum yakalayacaktır.

KIR EVİ TARZI MUTFAKLAR *

Klasik ve kır evi tarzı mutfaklarda ise daha yumuşak hatlar, kapaklarda profil ve çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Bu tip mutfaklarda alışılmış beyaz ve ahşap yanında renkler grinin açık tonlarını da kullanabilirsiniz. Açık renklerde mermer dokulu tezgahlar da güzel bir görünüm yakalama konusunda yardımcı olacaktır.

Neo mutfak, Lineadecor.
Kelebek Mutfak.
Koçtaş.

İŞİNİZE YARAYACAK FİKİRLER *

Mutfağınıza yaz ruhunu taşımanın yolu sadece mutfak mobilyalarınızı değiştirmekten geçmiyor. Yapacağınız küçük ve daha az bütçeli değişikliklerle de bu havayı yaratabilirsiniz.

Boya: Mutfak rengini değiştirmek bu alanın havasında bir anda büyük bir değişime sebep olabilir. Beyaz ya da ekru gibi açık renkler ya da pastel tonlarla ferah bir görünüm sağlayabilirsiniz. Biraz daha cesur davranıp güneş sarısı ya da deniz mavisi gibi yazın imzasını güçlü bir şekilde mutfağınıza taşıyacak çarpıcı renklere de yönelebilirsiniz.

Zemin ve duvar: Tüm mutfağı yenilemenize gerek yok. Belirli alanlarda marin desenlere sahip seramiklere yer verebilirsiniz. Zeminde açık renkte parke ya da vinil kaplamayı da tercih edebilirsiniz.

Mobilyalar: Mutfak mobilyalarını yenilemeniz zor olabilir. Bu durumda mutfak mobilyalarınızı açık renklerde boyayabilirsiniz. Bir başka seçenek ise mutfağınızda yemek için alanınız varsa buradaki masa ve sandalyelerin renklerini beyaz ya da açık renklerde seçmek.

Tekstil: Masa örtüsü, mutfak önlüğü, kurulama bezleri ve perde gibi tekstil ürünlerinizi seçerken çiçekli, çizgili desenlere ve keten gibi kumaşlara yönelebilirsiniz. Dekoratif detaylar: Eğer mutfağınızda yeterli alanınız varsa, beyaz ve kısa dekoratif raflara bolca yer verebilirsiniz. Bu raflar aynı zamanda size ekstra depolama alanı sağlayacaktır. Dolap ve çekmece kulplarınızı, hatta mutfak askılarınızı seramik malzemeden, çiçekli ya da geometrik desenli olanlarla yenilemek de yaz mevsimine uygun bir mutfak için güzel bir adım olabilir. Tencereden tabağa sofra ürünlerinizde de yaz renk ve desenlerini tercih etmeyi unutmayın.

EVİYE SEÇİMİ *

Paslanmaz çelik, mermer, granit, mermerit, kuvarz kompozit, çinko ve hatta seramikten imal edilmiş eviye modelleri en popüler seçenekler arasında yer alıyor. Eviyelerin hemen hemen hepsinin tek gözlü, bir buçuk gözlü ve iki gözlük modelleri var. Alttan monte edilen eviyeler tezgah hizasının altında kaldığı için tezgahın temizliğini çok daha kolaylaştıracaktır. İki gözlü eviyeler aynı anda farklı iki iş yapabilme imkanı sunuyor; eviye gözlerinden biri doluyken diğerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Tek gözlü eviyeler ise genelde daha geniş olduğundan büyük tencere, tava gibi mutfak malzemelerini daha kolay yıkayabilirsiniz. Paslanmaz çelik eviyeler hijyenik görüntülerinin yanı sıra sağlam ve uzun ömürlüdür. Seramik eviyeleri ise tasarımları ve kolay temizlenebilir olmaları nedeniyle tercih edebilirsiniz.

Ikea.
Alya mutfak, Mopa.

MUTFAK TEZGAHLARI *

Doğal taş: Doğal taştan imal edilen tezgahların en büyük avantajı oldukça sağlam olmaları. Mermer ve granit tezgahlar doğal taş grubunda yer alır. Granit tezgah, ısıyı izole eden, dayanıklı ve onlarca farklı rengi bulunabilen bir taş malzemeden üretilir. Renk seçeneği çok olmasına karşın karışık renkli bir yapıdadır. Tek ve düz renk bir ürün değildir. Uzun ömürlü kullanıma oldukça uygundur, ancak birkaç yılda bir cilalatmak gerekebilir. Çünkü uzun süre kullanımda üzerinde küçük çatlaklar oluşabilir. Mermer ise birçok avantaja sahip olmasına karşın asitli maddelerle temasında leke oluşturabilen bir malzemedir. Bu nedenle dikkatli kullanım gerektirir.

Corian: Yüzeyi pürüzsüz ve çiziklere karşı dayanıklıdır. Bu nedenle çiziklerinde bakteri barındırmadığından hijyenik ürünlerdir. Renk kartelası oldukça geniş olan bu tezgahların mat ve parlak alternatifleri vardır. Ayrıca renkleri solmaz ve tamiri, bakımı çok kolaydır.

Dekton: Kompozit tezgah grubunda yer alır. Farklı birkaç malzemenin yüksek ısı ve basınçta sıkıştırılarak oluşturulduğu sert ve kolay işlenebilir tezgahlardır. Isıya, çizilme ve aşınmalara dayanıklı, rengi solmayan ve kırılmaya karşı mukavemetli bir malzemedir.

Masif ahşap: Şıklık ve doğallık konusunda en iyi tercih olabilir. Masif tezgahların, sağlam, kullanışlı ve doğal olması gibi avantajları vardır, ancak en büyük avantajı eskise bile şık görüntüsünden bir şey kaybetmeyecek olmasıdır. Bakımı kolaydır.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Burca göre mutfak tasarımı örnekleri ve mutfak dekorasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sukulent ile rustik bir çelenk nasıl yapılır? Kapınız süslensin!

yatak-odasında-özgün-dekorasyon

Yatak odasında özgün dekorasyonun ipuçları