Yaprak güzeli bakımı nasıl yapılır? Çoğaltma ve budamada püf noktalar

Yaprak güzeli, yapraklarıyla göz kamaştıran, bakımının yapıldığı yeri çok severse coşkuyla büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Latince adı Coleus olan yaprak güzeli bitkisinin diğer adı Kolyos olarak bilinmektedir.

YAPRAK GÜZELİ NASIL ORTAMDA YETİŞTİRİLMELİ?

Soğuk havayı sevmediği söylenilen yaprak güzeline soğuk iklimli şehirlerde uygun ortam sağladığınızda inanılmaz derecede verim alırsınız. Doğru ortam bol aydınlık, ortam sıcaklığı 10-17 derece aralığında ve havadar olmalıdır.

Birçok kişi yaprak güzeline çay döküldüğünde renk değiştirdiğini söylemektedir.

Yaprak güzeli

YAPRAK GÜZELİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Çoğaltılması çok kolay bir bitkidir. Genç dallarından birini suda hızlıca köklendirebilirsiniz. Ya da direk toprağa dikip köklenmesini sağlayabilirsiniz. 

Yaprak güzeli yakın çekim

YAPRAK GÜZELİ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

  • Bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise eğer bitki çiçek tomurcukları verirse bu tomurcukları açmadan budamanız gerekiyor. Yoksa bitkinizin gelişimi daha cılız hal alır ve bitki kısa sürede ölür.
  • Eğer tomurcuklardan tohum elde etmek istiyorsanız yan dallardan birinin çiçek açmasına izin verebilirsiniz.
  • Yaprak güzeli nemi çok sever. Özellikle yazın yapraklarına su püskürtebilirsiniz. Toprak olarak sert, ağır toprak hariç diğer tüm topraklarda yaşar. Gelişmesi için aydınlık yer sağlanması yeterlidir.

YAPRAK GÜZELİ BUDAMA

Eğer gövdeye doğru uzayan bir yaprak güzeli bitkiniz varsa dalı birkaç yerden düz uçlu steril bir kesici ile verevine kesip hemen toprağa bu kesilen dalları dikip hem bitkinizin enine büyümesini hemde çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

Yaprak güzeli bakımı püf noktaları

YAPRAK GÜZELİ (KOLYOS) BAKIMI KISACA

Ballıbabagiller ailesindendir. Kolyos çiçeği olarak da tanınır. 30-35 santimetre boylanma yapabilir. Yaprakları yeşil, kırmızı, mor, sarı, krem ve beyaz tonlarında olabilir.

Nemli ortamları sever. Sıcak havada yapraklarına su püskürtebilirsiniz. Direkt güneş ışığı almayan, aydınlık ortamları çok sever, gölgeden hoşlanmaz. Soğukla da arası pek iyi değildir. 13˚C’ye kadar sağlıklı gelişim gösterir. Gövdesinden çelik alarak bitkinizi çoğaltabilirsiniz.

Yaprak Güzeli (Kolyos)

Dendrobium orkide bakımı ve sulaması nasıl olmalı?

Hostes çiçeği bakımı nasıl yapılır? (Hypoestes, çilli yaprak çiçeği)