AMAN TANRIMAMAN TANRIM LOLLOL ŞİRİNŞİRİN AĞLAAĞLA KIZGINKIZGIN AŞKAŞK

En kolay bitki bakımı hilesi! Deneyimli bitkiseverler bile yapmayı bilmiyor!

bitki bakımı hileleri

Hepimizin evinde kalem benzeri çubuklar vardır. Peki bu çubukları nasıl değerlendirebilirsiniz? Bu çubukları deneyimli bitkiseverlerin bile zaman zaman yapmayı unuttuğu bir bitki bakımı hilesi için kullanabilirsiniz.

Evde yetiştirilen iç mekan bitkileri doğal olarak saksılarda yaşar. Bu şekilde yetişen bitkilerin kökleri, saksıdaki toprak boyunca yayılır. Toprak sadece bitkinin büyümesi için besin sağlamakla kalmaz, bitkinin kökleri için gerekli oksijeni de sağlar. Ancak bir süre sonra bir zamanlar kabarık olan toprak, bitkilerin kökleri yoğunlaşmaya başladığında (ki bu doğal olarak tekrarlanan sulamalarla da gerçekleşir) oksijenin dolaşmasını sağlayan alanı ortadan kaldırır. Sıkışan toprak bitkinizi zorlar ve yaprakların sarkmasına, sararmasına neden olabilir.

Peki toprak sıkışması sorununu nasıl çözebiliriz? İşte bu sorun yukarıda bahsettiğimiz kalem şeklinde bir çubuk ile kolaylıkla ortadan kalkacaktır. Sadece birkaç dakika sürecek ve bitkileriniz size teşekkür edecek!

TOPRAK SIKIŞMASI SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR? *

İlk önce çubuklardan birini alın ve çubuğu toprağın olabildiğince derinine yavaşça batırın. Toprağın tüm yüzey alanı boyunca aynı işlemi tekrarlayın.

Çubuğun birkaç kökü ittiğini ve kopardığını duyabilirsiniz ama sorun değil, daha güçlü büyüyeceklerdir. Saksının dibine ulaşmak için biraz baskı uygulamaktan korkmayın.

İşlemi bitirdikten sonra bitkinizi sulayın. Farkı duyacak ve görebileceksiniz. Su bir uğultu, çıtırtı gibi ses çıkaracak ve toprakta açtığınız yeni delikler, yani havalandırma alanları sayesinde hemen toprağa nüfuz edecektir.

Bu hileyi ayda birkaç kez ya da hatırladığınız zamanlarda tekrarlayabilirsiniz. Sadece birkaç dakikanızı alacak bu işlem sayesinde bitkinizin genel sağlığını iyileştirebilirsiniz.

güneş almayan evler için iç-mekan-bitkileri

Bakımı kolay bitkiler: Her koşulda dayanıklı 8 ev bitkisi

Güneş ışığı almayan alanlarda yetişebilen iç mekan bitkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hobi nedir? Hobinin faydaları nelerdir? İşte çeşitleri ve detaylar

yatak odası duvar kağıdı

Yatak odası duvar kağıdı modelleri ve 10 farklı örnek