Feng Shui’de krizantem sembolü nasıl kullanılır?

Son güncelleme:

Feng shui’de yeniyseniz, bunun sadece mobilya düzeni ile ilgili olduğunu düşünmeniz muhtemel. Mobilya düzeni, bir evin içindeki enerji akışında rol oynayabilir ancak feng shui aslında birçok katmanı olan derin bir uygulama ve felsefedir.

Antik Çin kökenli Feng shui, etrafımızdaki boşluklarla nasıl etkileşime girdiğimize bakar. Feng shui uygulayıcıları olarak amacımız, içinde yaşayan ve çalışan insanlar için uyumlu, destekleyici ve besleyici hissettiren evler ve alanlar yaratmaktır.

Bunu yapmanın yollarından biri, anlamlı semboller kullanmaktır. Feng shui’nin doğa ve doğal dünyanın döngüleri ile çok ilgisi vardır, bu nedenle bitkiler ve hayvanlar sıklıkla sembol olarak kullanılır. Kasımpatı (krizantem), anlam ve sembolizm açısından bu zengin botanik sembollerden biridir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Feng Shui’de Krizantem Sembolizmi ve Anlamı

kasımpatı anlamı

Krizantem “çiçeklerin beyefendisi” olarak kabul edilir. Çin’de ve Asya’nın diğer bölgelerinde nesiller boyunca yetiştirilmiştir ve küçük düğme benzeri çiçeklerden, neredeyse diğer dünyaya benzeyen uzun, cılız yaprakları olan daha büyük çiçeklere kadar birçok farklı çeşit ve şekil vardır. Parlak, canlı tonlar ve sıcak, sonbahar tonları dahil olmak üzere birçok renkte görülebilirler. 

Asya çiçek düzenleme uygulamalarında yuvarlak kafaları, uzun sapları ve sağlam yaprakları oldukça güzel kabul edilir. Krizantem Asya’da da ilaç olarak ve çok serinletici bir çay yapmak için kullanılır. Bu çiçek ayrıca Budist tapınaklarında sunulur ve Budist thangka resimlerinde, genellikle nilüfer çiçekleri ile tanrılara bir adak olarak tasvir edilir. 

Asya kültüründe çiçeklere saygı duyulur ve ayrıca mevsimlerin değişmesini ve doğanın döngülerini sembolize edebilirler. Özellikle kasımpatı sonbahar mevsimi ile, kış erik çiçekleriyle , bahar şakayıkla, yaz ise nilüfer çiçekleri ile ilişkilendirilir. Krizantemlerin çiçeklenmesi, genellikle krizantem ayı olarak adlandırılan kameri yılın dokuzuncu ayı ile de ilgilidir.

Feng shui’de sonbahar mevsimi, hassasiyet, neşe ve güzelliği temsil eden metal element ile de ilgilidir. Tarım döngüsünde sonbahar, çalışmanızın meyvelerini gördüğünüz ve topladığınız bir hasat zamanıdır. Ayrıca, geliştirdiğiniz bolluğu kutlamanın zamanıdır. Krizantem bu neşe duygusuyla bağlantılıdır ve rahatlığı, memnuniyeti, huzuru ve mutlu bir yaşamı temsil eder hale gelmiştir. Krizantemler de genellikle sonbaharla bağlantılı olan akçaağaç yapraklarıyla tasvir edilir.

Anneler olarak da bilinen krizantemler aynı zamanda uzun ömür ve ölümsüzlükle de bağlantılıdır. Evinizde krizantem varsa, onların günlerce güzellik sunabilecek sağlam, uzun ömürlü çiçekler olduklarını bilirsiniz. Uzun süreli başarıyı, bolluğu veya sağlığı temsil etmek için evinizde krizantem yetiştirebilirsiniz.

Krizantemlerin anlamı, hangi odaya yerleştirdiğinize bağlı olarak daha nüanslı olabilir. Örneğin, daha uzun süreli genel sağlık için evinizin merkezine veya uzun süreli bolluk için ofisinize yerleştirebilirsiniz. işinizde başarı ve neşe. Siz ve eşiniz hayatınızın sonbaharında birlikte büyüyebilmeniz için, birlikteliğinize uzun ömür ve neşe getirme niyetiyle evinizin İlişkiler alanına krizantemler de koyabilirsiniz. Kasımpatı ayrıca iyi şans ve başarı ile ilişkilidir.

Krizantem Renklerinin Anlamı

Kasımpatı birkaç renkte gelir ve belirli bir krizantem rengini getirmek bu sembole başka bir anlam katmanı ekleyebilir.

  • Beyaz krizantemler, neşe, güzellik ve berraklığı çağrıştıran metal elemente en yakından bağlıdır.
  • Turuncu krizantem, topraklama, besleme ve stabilite ile ilgili olan toprak elementine bağlıdır.
  • Sarı veya altın da toprak elementinin bir ifadesidir ve krizantemler için en hayırlı renktir. Çin’de emperyal bir renktir ve aynı zamanda güneş gibi çok güçlü yang qi’ye sahiptir.
  • Kırmızı krizantem, ateş elementinin tutkusu ve ilhamıyla ilgilidir.
  • Pembe krizantemler aşkı ve ortaklıkları temsil eder.
  • Mor krizantemler zenginlik ve bolluk ile bağlantılıdır. 

Evinizde Krizantem Nasıl Kullanılır?

Krizantem Şekillerini Getirin

Feng shui’de mutfağınız beslenme ve refah ile ilgilidir. Aileniz için yemek hazırladığınız yer burasıdır ve iyi beslenmek, dünyada zenginlik ve bolluk yaratabilmek için önemli bir adımdır. Çiçeğin şeklini andıran tabak ve kaseler tercih ederek krizantem sembolizmini mutfağınıza taşıyabilirsiniz. 

Sonbahar Çiçek Aranjmanları

Taze çiçek buketleri , evinizdeki qi’yi veya yaşam gücü enerjisini yükseltmenin ve daha fazla neşe davet etmenin güzel bir yoludur . Değiştirilmesi gereken sıkışmış enerji olduğunda genellikle taze çiçekler getirmenizi öneririz. Özellikle mevsiminde olan çiçekleri kullanmak anlamlıdır ve özellikle bu sezonun sembolizmiyle olan bağları nedeniyle krizantemler sonbaharda harika bir seçimdir. 

Sanat Eseri ve Görüntü

Ayrıca krizantem resimleri içeren sanat eserleri, nesneler, duvar kağıtları (liste uzayıp gidiyor!) arayabilirsiniz. Sevdiğiniz bir parçayı arayın veya yaratıcı olun ve kendi sanatınızı yaratın! Ardından, evinizde krizantemin anlamını davet etmek istediğiniz bir yeri seçin ve niyetle gösterin. 

Bahçenize Krizantem Ekin

Bahçenize kasımpatı dikmek de bu güzel çiçeklerin anlamını mekanınıza taşımanın harika bir yoludur. Çoğu insan feng shui söz konusu olduğunda iç mekanları düşünürken, aynı ilkeler bahçeler gibi dış mekanlara da uygulanabilir. Dilerseniz sizin için özel anlamı olan bir renkte krizantem dikmeyi de tercih edebilirsiniz. 

Davet Refahı

Refahı davet etmek için masanıza veya ofisinize veya çalışma alanınıza taze krizantemler de yerleştirebilirsiniz . Feng shui’de masanız ve ofisiniz işiniz ve kariyerinizle ilgilidir, bu yüzden bunlar bolluk sembollerini eklemek için harika yerlerdir.