Şakayık çiçeği anlamı ve Feng Shui’de şakayık çiçeği kullanımı

Şakayık çiçeği anlamı ve Feng Shui bağlantısını anlatıyoruz. Feng shui, insanların doğal dünyayla uyum içinde akacak alanları nasıl inşa edebileceklerini inceler ve sunar. Örneğin, feng shui kelimeleri “rüzgar” ve “su” olarak tercüme edilir. Rüzgar ve su, yaşam için gerekli olan iki temel unsurdur; bu gezegendeki insanlar ve canlılar gelişmek için havamıza ve neme ihtiyaç duyarlar. 

Feng shui’de, evlerimizde anlam ve fayda sağlamak için bitkiler ve çiçekler gibi doğanın unsurlarına bakarız. Çiçekler, çevrelerindeki ortamlara ve canlılara güzellik, koku ve tatlı nektar sundukları için her zaman özellikle anlamlı semboller olmuştur. Şakayık, feng shui’deki en uğurlu çiçeklerden biridir ve sevgiyi, refahı ve güzelliği sembolize eder.

Feng Shui’de Şakayık Sembolizmi ve Anlamı

Şakayık çiçeği anlamı

Şakayık bitkileri benzersiz güzel çiçeklere sahiptir. Tomurcuk formunda, neredeyse yuvarlak şekerleme gibi görünürler ve hissettirirler. Tam çiçek açtıklarında, genellikle beyaz, pembe veya kırmızı tonlarında, fırfırlı yaprakların yoğun katmanları ile dikkat çekerler. Bu cesur, gür çiçek Çin’de Çiçeklerin Kralı olarak bilinir. Güzelliği, kadınlığı, aşkı, sevgiyi ve iyi şansı temsil eder. Asya kültürlerinde insanlar çiçeklere doğanın temsili olarak da bakmışlardır. Belirli çiçekler genellikle çiçek açtıkları mevsimlerle bağlantılıdır. Geleneksel Asya çiçek aranjmanında, şu anda mevcut olanı somutlaştırmak için mevsiminde olan çiçekleri kullanmak istenir. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çiçek aranjmanı nasıl hazırlanır? Sofranız çiçeksiz kalmasın

Şakayık çiçeği anlamı

Geleneksel olarak, dört mevsimin her biri ile ilişkili belirli bir çiçek vardır. Şakayık baharla bağlantılıdır, çünkü bu genellikle çiçek açtığı zamandır. Yaz nilüferle, sonbahar krizantemle, kış ise erik çiçeğiyle bağlantılıdır . Asya kültüründe ve feng shui’de zamana ve doğaya bir tekerlek gibi döngüsel olarak bakarız ve bu dört çiçek genellikle dört mevsim boyunca yılın tüm döngüsünü göstermek için birlikte tasvir edilir. 

Şakayık tasvirleri genellikle aynı zamanda ağaç elementiyle de bağlantılı olan baharın özünü temsil etmesi için kullanılır. Ahşap; nezaket, esneklik, büyüme ve şefkat nitelikleriyle ilgilidir. Feng shui uygulayıcıları olarak, birileri hayatında bu niteliklerden daha fazlasını bulundurmak istediğinde, bazen ahşap elementin temsillerini bir alanda toplar. 

Şakayık, romantizmin ve zarafetin kraliyet çiçeği olarak kabul edilir ve aynı zamanda geleneksel Budist thangka resimlerinde bulunan ana çiçeklerden biridir. Thangka resimlerinde, genellikle bir buda veya bodhisattva gibi bir veya daha fazla şakayık tutan bir tanrı görürsünüz. Şakayıklar genellikle üç farklı aşamada gösterilir: yeni bir şeyin doğuşunu temsil eden tomurcuk; şimdiki anı temsil eden orta çiçek; ve tam çiçeklenme, yaş, ölüm ve düşmeyi temsil eder. Bu ilerleme aynı zamanda bir döngüdür çünkü ölümden sonra yeniden doğarsınız. Bu üç aşama aynı zamanda geçmiş, şimdi ve gelecekle bağlantılıdır. Feng shui’de çiçeklerin geçicilikle de bir bağlantısı vardır çünkü bir kez kesildiğinde yavaş yavaş ölürler. Tüm kültürlerde insanlar çiçeklerin eşsiz enerjisine değer verir ve onların geçici güzelliği bizi daha tam olarak var olmaya teşvik edebilir. 

Şakayık ayrıca geleneksel Çin kültüründe romantik şansı ve arzuyu temsil edebilir. Şakayık’ın dolu, tatlı çiçekleri çok fazla tutku içeriyor. Kendiniz veya çocuklarınız için yeni bir eş davet etmek amacıyla oturma odanız gibi bir yere şakayık yerleştirmek hayırlı olabilir. 

Şakayık Renklerinin Anlamı

  • Kırmızı, canlılığın rengi olduğu için şakayıklar için en uğurlu renk olarak kabul edilir. Kırmızı ayrıca tutku ve tanıma ile bağlantılı olan ateş unsurunu da temsil eder.
  • Sarı veya sarı tonlu şakayık da hayırlıdır çünkü sarı Çin’de bir imparatorluk rengidir. Feng shui’de sarı , istikrar, topraklanma ve beslenme niteliklerine sahip olan toprak elementine de bağlanır .
  • Pembe renk, feng shui bagua’nın İlişkiler alanıyla ilgilidir , bu nedenle pembe şakayıkların aşk ve ortaklıkla özel bir bağlantısı vardır. 

Evinizde Şakayık Nasıl Kullanılır?

Şakayık sembolünü evinizin feng shui’sine dahil etmenin birçok yolu vardır. İşte bizim en çok beğendiklerimizden bir kaç tanesi: 

Bahçenizde Şakayık Yetiştirin

Şakayık ekebileceğiniz bir bahçeniz varsa, bu onların enerjisini alanınıza getirmenin harika bir yoludur. Şakayık bitkilerini bulmak ve büyütmek oldukça kolaydır ve olgunlaştıklarında her yıl bol miktarda çiçek üretebilirler. Bahçenizde şakayık güzelliğinin tadını çıkarabilir veya taze çiçekler getirebilirsiniz. Yeni bir şakayık bitkisinden çok fazla çiçek kesmemek en iyisidir, ancak birkaç yıl büyümelerine izin verdikten sonra bol miktarda buket hasat edebilirsiniz. 

Girişinize Bir Buket Şakayık Yerleştirin

Evinizin girişi, feng shui açısından en önemli yerlerden biridir. Eve geldiğinizde ilk gördüğünüz, ayrılırken de son göreceğiniz yer burasıdır. Ön kapınız aynı zamanda qi’nin ağzı olarak da bilinir çünkü qi’nin veya enerjinin evinize nasıl girdiğidir . Bu alanı canlandırmak ve olumlu ve davetkar bir giriş noktası oluşturmak için bir buket şakayık eklemeyi deneyin.  

Tablo Kullanın

Bahçe alanınız yoksa veya şakayık sembolizmini evinize getirmenin daha kalıcı bir yolunu arıyorsanız, başka bir seçenek de şakayık içeren sanat eserleri aramaktır. Sizinle gerçekten rezonansa giren bir parça bulun ve asın. Alternatif olarak, kendi sanat eserinizi yapabilirsiniz. 

Oturma Odanıza Yerleştirin

Oturma odanıza bir buket şakayık veya şakayık resmi yerleştirmeyi deneyin. Ayrıca oturma odanızın, genellikle odanın girişinde dururken en sağ köşe olan İlişki köşesine de yerleştirebilirsiniz. 

Feng Shui’ye göre en iyi iç mekan bitkileri: 10 farklı öneri