Feng Shui’de japon balığı veya sazan sembolü nasıl kullanılır?

Son güncelleme:

Feng shui, doğal dünya ile uyumlu, destekleyici ortamlar yaratmayı amaçlar. Çevremizde doğayla bağlantı kurmanın birçok yolu vardır ve bu yollardan biri bitki ve hayvan sembollerini kullanmaktır. Japon balığı veya sazan, zenginlik, refah ve bolluğu davet etmek için evinize getirebileceğiniz anlamlı bir semboldür.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Feng Shui’de Japon Balığı veya Sazan Sembolizmi ve Anlamı

Feng Shui'de Japon Balığı veya Sazan Sembolizmi ve Anlamı

Balık Çin’de çok önemli bir semboldür. Ayrıca feng shui‘nin geliştirildiği dönemde Çin ekonomisinin önemli bir parçasıydılar. Temel bir gıdaydı ve balıkçılık yaygın bir meslekti. Eski Çin’de balıklar çok boldu ve kolayca çoğalabiliyorlardı ve büyük miktarlarda yiyecek sunuyorlardı. Doğadan bu kadar bol bir hediye oldukları için zenginlik ve bolluğu temsil etmeye başladılar. 

Özellikle Japon balığı ve sazan, feng shui ve Çin kültüründe bolluk ve zenginliğin sembolleridir. Bu iki balık, feng shui sembolizmi açısından birbirinin yerine kullanılabilir çünkü akvaryum balığı küçük, evcilleştirilmiş bir sazan türüdür. Akıntıya karşı akıntıya karşı yüzen, dayanıklılığı, cesareti ve engelleri aşma yeteneğini gösteren bir Çin sazanının hikayesi vardır. 

Japon balıkları, altın renginden dolayı refahla özel bir bağlantıya sahiptir. Sarı aynı zamanda feng shui’de imparatorluk rengidir ve akvaryum balığına zenginlik sembolizminin başka bir katmanını verir.

Feng Shui'de Japon Balığı veya Sazan Sembolizmi ve Anlamı

Balıkların bir başka anlamlı yönü de sürekli hareket etmeleridir. Bu, her zaman bir qi akışı veya yaşam gücü enerjisi olduğu anlamına gelir. Feng shui’de qi’yi nasıl hareket ettirebileceğimize ve durgunluğu nasıl önleyebileceğimize bakıyoruz ve balıklar bunu gerçekten temsil ediyor. Geriye, yukarıya, aşağıya ve yanlara da dahil olmak üzere tüm yönlerde insanlardan daha kolay ve hızlı bir şekilde manevra yapabilirler. 

Asya ülkelerinde, genellikle tapınakların yakınında akvaryum balığı veya sazan balığı bulursunuz. Sazan ve akvaryum balığı , feng shui’deki dört gök hayvanından biri olan ejderhanın uğurlu sembolüne de bağlıdır. Akıntıya karşı yüzen sazan hikayesinde, sazan ejderhanın kapısından atlayıp ejderhaya dönüşebilir.

Balıklar da suda bulundukları için su elementiyle akrabadır. Akan su zenginlik ile ilgilidir, bu nedenle akvaryumlar ve çeşmeler, evinize daha fazla zenginlik davet etmek için feng shui’de stratejik olarak kullanılabilir. Bu balıklar ayrıca yang enerjisini temsil eder ve bir alanın qi’sini aktive edebilir. Sürekli hareketleri ve faaliyetleri aynı zamanda büyümeyi, şansı ve başarıyı temsil eder. 

Çift balık sembolü Budizm’deki sekiz hazineden biridir ve iyi şans ve koruma sembolüdür. Evinize yerleştirilebilir veya takı olarak takılabilir. Budist ikonografisinde tasvir edilmiştir ve yin ve yang’ı temsil edebilir. Bir çift sazan, başarılı, neşeli, uzun süreli bir ortaklığın yanı sıra sizin ve eşinizin, çocuk veya herhangi bir yaratıcı projede yarattığınız başarıyı da sembolize edebilir. 

Japon Balığı veya Sazan Sembolünü Evinizde Nasıl Kullanırsınız?

Evinize Japon balığı veya sazan balığı resimleri koyuyorsanız, giriş veya oturma odası gibi ortak alanlara bağlı kalmanız idealdir. Bu semboller yatak odası için çok fazla yang enerjisi ekleyebilir. Özellikle depresyona eğiliminiz varsa, yatak odasında çok fazla su enerjisinden kaçınmak da en iyisidir. 

Canlı akvaryum balığı istiyorsanız, toplamda dokuz veya dokuzun katı olması idealdir, çünkü dokuz, feng shui’deki en uğurlu sayıdır. Bu canlılara bakmayı öğrenebilmeniz için uygun miktarda araştırma yaptığınızdan emin olun. Balıklardan biri ölürse, çevrelerinde bir şeylerin ayarlanması gerekip gerekmediğini anlayın ve o balığın yaşamını bir tür törenle onurlandırın. Bu balığın size enerjik olarak verdiği destek için şükran sunun. Balığınızı etik bir kaynaktan aldığınızdan emin olmanız da önemlidir – hayatınızda enerjisel bir fayda için kullandığınız her şey, size gelmeden önce çevresinin enerjisini de getirir.  

Japon balığı veya sazan sembolizmi size hitap ediyorsa, ancak canlı balıklarla ilgilenecek yeriniz, zamanınız veya yeteneğiniz yoksa, evinize asmak için bu balıkların resimlerini içeren sanat eserleri de bulabilirsiniz. 

Nar sembolünün anlamı nedir? Feng Shui’de nar nasıl kullanılır?