Nar sembolünün anlamı nedir? Feng Shui’de nar nasıl kullanılır?

Son güncelleme:

“ Feng shui ” kelimesini duyduğunuzda aklınıza ilk gelen meyve olmayabilir. Bununla birlikte, feng shui uygulayıcıları, doğa ve doğal döngülerle daha derin bir bağlantıya davet etmek için genellikle bitkiler ve meyveler de dahil olmak üzere doğanın sembollerini bir eve getirir. Feng shui’nin temel yönlerinden biri, doğayla olan bu bağlantıdır; “Feng shui” aslında bu doğal elementlerin hayatta kalmamız için ne kadar hayati olduğunun göstergesi olan “rüzgar” ve “su” anlamına gelir.

Nar, rengi ve birçok çekirdeği nedeniyle özellikle uğurlu bir feng shui sembolüdür. Genellikle Asya ve Çin sanat motiflerinde, bazen de doğal dünyadan diğer anlamlı sembollerin yanında bulunur. Narın feng shui anlamını ve bu sembolle evinizde nasıl çalışabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Feng Shui’de Nar Sembolizmi ve Anlamı

Nar sembolünün anlamı nedir

Narlar kırmızı, küre şeklindeki meyvelerdir ve bir narı kesip açtıysanız, onların yüzlerce canlı, mücevher benzeri tohumla dolup taştığını bilirsiniz. Bu tohumlar, nara bereket ve iyi şans anlamlarını katar. Narın küçük taneleri çocukları simgeler. Bu simge, çocuklar veya insan soyundan gelenler anlamına gelebilir, ancak projeler, fikirler, qi (enerji) veya dünyaya verdiğiniz iş açısından yavruları da simgeleyebilir. Ayrıca anlamlı bir miras bırakmak için fırsatları da sembolize edebilir. Meyve ayrıca daha sonra daha fazla meyve verebilecek tohumları tutarak bir yaşam ve yeniden doğuş döngüsü yaratır. 

Narların rengi, tipik olarak canlı bir kırmızıdır ve ateş enerjisiyle ilişkilidir. Ateş elementi ilham ve tanıma ile bağlantılıdır ve feng shui bagua’nın Şöhret alanının rengidir. Bu, dünyada müreffeh ve başarılı projeler yaratma ve bunu yapmak için ilhama sahip olma fikriyle bağlantılıdır. 

Kırmızı, canlılığın rengi olduğu için feng shui’deki en hayırlı renktir . Sadece nar meyvesinin ve tohumlarının rengine bakarak bu canlılığı hissedebiliriz. Rengi o kadar canlıdır ki, aslında boya yapmak için kullanılabilir. Nar ayrıca bir süper gıda olarak kabul edilir ve faydalı besinler ve tıbbi nitelikler açısından zengindir.

Bir meyve olarak nar, tatlılık da sağlar. Modern çağda, süpermarkette meyve almak çok kolay, ancak eski zamanlarda feng shui geliştirildiğinde, meyve çok değerliydi. Bugünlerde bulabildiğiniz kadar tatlılık kaynağı bulamıyordunuz. Nar, çok değerli olduğu için Budist tapınaklarında bile adak olarak kullanılmıştır. 

Çin motiflerinde genellikle narın elma ve şeftali ile üçlü oluşturduğunu görürsünüz. Nar birçok nesli temsil ederken, elma huzurlu ve mutlu bir yaşamı temsil eder ve şeftali uzun bir yaşamla bağlantılıdır. Narlar da sıklıkla bir başka uğurlu sembol olan akvaryum balığı ile birlikte bulunur.

Nar Evde Nasıl Kullanılır?

Narın sembolizmi size özellikle anlamlı geliyorsa, bu meyveyi evinizde kullanmak isteyebilirsiniz. İşte bunu yapmanın birkaç yolu: 

Refah ve Fikirlere İlham Verin

Refah ve fikirlere ilham vermek istiyorsanız, nar, bunu desteklemek için ateş elementi enerjisini geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu niyetle evinize bir sepet nar veya bir nar resmi yerleştirmeyi deneyin. Mutfak, feng shui’deki zenginlikle bağlantılı olduğundan, nar eklemek için harika bir yerdir. Kariyerinizde veya işinizde daha fazla bolluk ve ilham aramak istiyorsanız, bu sembolü ev ofisinize veya çalışma alanınıza da yerleştirebilirsiniz. 

Doğurganlığı Artırın

Narın doğurganlıkla bağlantısı göz önüne alındığında, ailenize yeni bir çocuk getirmek istediğinizde güçlü bir sembol olabilir. Bu amacı desteklemek için, yatak odanızın Çince Dui adlı Çocuk bagua alanını bulmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak için, yatak odanızın ana girişinde, yüzü içeri bakacak şekilde durun ve odanın üzerine üçe üç bir ızgaranın gerildiğini hayal edin. Sağ taraftaki orta bölüm çocuk alanı olacaktır. Doğurganlığınızı desteklemek amacıyla nar görsellerini buraya yerleştirebilirsiniz. 

Bahçenizde Nar Yetiştirin

İkliminize uygunsa nar ağacı da dikebilirsiniz! Bu şekilde, ağaç büyüdükçe doğanın döngülerini gerçekten gözlemleyebilir ve sizin ve ailenizin tadını çıkarabileceği taze narlar toplayabilirsiniz.

Nar, Elma ve Şeftali Bir Arada

Ayrıca nar, elma ve şeftali motifini bir araya getirerek torunlara iyi şanslar, barış ve uzun bir ömür davet edebilirsiniz. Bunu, bu üç meyveyi bir meyve kasesine koyarak veya bu meyvelerin resimlerini içeren sanat eserlerini bularak yapabilirsiniz. 

Nar taneli, armutlu roka salatası tarifi (4 kişilik)