Evde örümcek neden olur? Örümcek olmaması için yapılacaklar

Evde örümcek olması, pek çok bölgede örümcek ağı ile karşılaşacağınız anlamına gelir. Evinizde örümcekleri görmek istemiyorsanız, bir dizi önlem alarak evden uzaklaştırabilirsiniz. Peki evde örümcek neden olur ve olmaması için neler yapılabilir? İşte sizler için çözüm yolları…

EVDE ÖRÜMCEK NEDEN OLUR?

Evde örümcek olmasının sebepleri vardır. Sonbahar ayları ve kış mevsimi, örümceklerin evleri en sık ziyaret ettiği mevsimler. Örümcekler azalan sıcaklıklardan kaçmak ve bir eş bulmak için seyahat ederler. Bu sırada yiyecek bulmak için evinizi ziyaret edebilirler.

 • Evinizde hamamböceği, karınca, meyve sineği gibi örümceklerin besin kaynağı olan haşerelerin sayısı fazlaysa, örümcekler evinizde beslenmek isteyecektir.
 • Soğuk havalarda korunmak için evinize sığınabilirler.

EVDE ÖRÜMCEK OLMAMASI İÇİN NE YAPILMALI?

Örümcekleri caydırmak için, bazı tedbirler almalısınız. İlk olarak örümcekleri cezbeden hamamböceği ya da sinek gibi haşereleri evinizden uzak tutmalısınız.

 • Öncelikle, dikkatli bir şekilde evinizi temizleyin, çünkü örümcekler saklanacak yerlerin olmaması nedeniyle çok temiz evlerden kaçınırlar. 
 • Örümcek ağlarını ve yumurta keselerini her gördüğünüzde süpürdüğünüzden emin olun. 
 • Yiyecekleri sıkıca kapatılmış saklama kaplarında saklayın. Bu, örümceklerin besin kaynağı olan karıncaları, hamamböceklerini ve diğer zararlıları uzaklaştıracaktır. (İlginizi çekebilir: Hamam böceklerini kovacak 9 etkili çözüm)
 • Örümcekler, eski dergiler, kirli giysiler, ıvır zıvırlar ve kendilerini koruyacak farklı yığınlarında saklanmayı severler. 
 • Örümceklerin tarçın kokusunu sevmediği düşünülmektedir. Yemek pişirmek için kullanılan kuru çubuklar, tarçın yağı veya tarçın kokulu mumlar kullanabilirsiniz.
 • Meyve sinekleri örümcekler için lezzetli bir atıştırmalıktır, bu nedenle açıkta meyve bırakmadığınıza emin olun. (İlginizi çekebilir: Meyve sineklerinden nasıl kurtulunur? Neyi sevmezler?)
 • Örümceklerin tüm narenciye kokularından nefret ettiği söylenir, bu nedenle narenciye kabuğunu süpürgeliklere, pencere pervazlarına ve kitap raflarına sürün. Limon kokulu temizleyiciler ve mobilya cilası kullanın ve evinizin içinde ve dışında sitronella mumları yakın.

Örümceklerin içeri girmesini önlemek için dışarıda da önleyici tedbirler alın. 

 • Örümceklerin çatlaklardan ve yarıklardan girmesini önlemek için evinizi onarın. Havalandırma deliklerini ince ağlı sinekliklerle kapatın. 
 • Dışarıya doğru uzanan teller, kablolar, musluklar ve elektrik deliklerinin etrafına kalafat uygulayın. 
 • Pencerelerin etrafındaki boşlukları doldurun. 
 • Örümceklerin beslenebileceği diğer haşereleri çekmemek için dış mekan ışıklarını kapalı tutun.
 • Evinizin çevresinden 2 metre uzaklığa kadar alanlarda bitki bulundurmayın. Çalılar, ağaçlar ve sarmaşıklar, örümcekler için barınak sağlar ve yemek için kullandıkları böcekleri barındırır. 

BAHÇEYE OKALİPTUS AĞACI DİKEBİLİRSİNİZ

Az bakım gerektirmesi ve harika kokmasının yanı sıra, güçlü kokusu örümcekleri uzaklaştıracaktır. Bir okaliptüs ağacı için yeriniz yoksa , pencerelerin altına veya yanına nane veya lavanta dikin, çünkü yine güçlü koku örümcekleri uzaklaştıracaktır.

İlginizi çekebilir: Duşa okaliptus neden asmalıyız? Faydaları nelerdir?

EVDEKİ ÖRÜMCEKLERDEN NASIL KURTULABİLİRİZ?

evde Örümcek olmaması için ne yapılmalı

Örümcekleri evinizden doğal maddelerle kovmak istiyorsanız, bu yöntemleri deneyebilirsiniz;

 • Nane yağı: 20 damla nane esansiyel yağını (nane özü değil) suyla dolu 1 litrelik bir sprey şişesine karıştırın. Karışımı tüm evin etrafındaki köşelere, girişlere ve döşeme tahtalarına püskürtün. Ayrıca nane yağını doğrudan pamuk toplarının üzerine damlatıp bunları örümceklerin çıktığını düşündüğünüz dar alanlara bırakabilirsiniz. Örümcekler nane kokusuna tahammül etmezler ve uygulandığı her alandan kaçarlar. Aynı etki için okaliptüs yağı da kullanabilirsiniz. 
 • Yapışkan levhalar gibi örümcek tuzakları toksik değildir ve uygun maliyetlidir, ancak daha büyük istilalara karşı daha az etkili olabilir. Köşelere, duvarlar boyunca ve örümcek gördüğünüz herhangi bir yere yerleştirin.
 • Örümcek spreyleri temas halinde öldürür ve kullanımı kolaydır, ancak kalıntı bırakır. Süpürgeliklere, mobilya altlarına ve köşelere püskürtün.
 • Örümcekleri kovmada etkili olabilecek diğer doğal maddeler, kuru kabartma tozu, limon suyu veya tütünle karıştırılmış su çözeltileridir. 

Zehirli olmayan örümcekleri evinizden uzak tutmak istiyorsanız, bu yöntemleri de göz önünde bulundurun. 

 • Örümcek avladıkları bilindiği için kedileri ve hatta kurbağaları evcil hayvan olarak evinizde ya da bahçenizde tutabilirsiniz. 
 • Eğer yüksek bir örümcek korkunuz yoksa, örümceği bir kavanoza veya bardağa hapsederek dışarıda serbest bırakmak daha insancıl yöntem olabilir. Tek bir örümceği gördüğünüzde, işaretlere bakın. Zehirli bir örümcek gibi görünmüyorsa, üzerine bir bardak veya kap koyun ve ardından kabın ağzının altına bir parça kağıt veya bir not kartı dikkatlice kaydırın. Kağıdı elinizle yerinde tutarak, örümceğin dibe inmesi için kabı hızlıca çevirin ve ardından gitmesine izin vermek için evinizden en az 10 metre uzağa yürüyün. 

Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları

Nem böceği nasıl yok edilir? Gümüş böceği için doğal çözüm