gümüş-böceği, nem böceği, gümüşçül nasıl yok edilir

Nem böceği nasıl yok edilir? Gümüş böceği için doğal çözüm

Son güncelleme:

Nem böceği nasıl yok edilir?” sorusu neredeyse tüm evlerde ortaya çıkabilen bu canlılarla mücadele edenler tarafından sıklıkla soruluyor. Gümüşçün ya da gümüş böceği adıyla da bilinen nem böcekleri, evinizdeki çatlaklarda, parke altlarında ve kuytu köşelerde yaşar. Karton, kağıt ve bez gibi şeylerle beslenirler.

Öncelikle evinizde nem böceği oluşmasını istemiyorsanız, kapı, tezgahlar ya da duvarlarda çatlak varsa mutlaka çatlakları derz ile doldurmalısınız. Nem böcekleri çatlakları çok sever ve bu alanlara yumurta bırakırlar.

NEM BÖCEĞİ NASIL YOK EDİLİR?

  • Nem böceğini yok etmek için sedir yağını su ile karıştırıp evinizdeki çatlak ve yarıklara püskürtün.
  • Nem böceği yani gümüşçün (gümüş böceği) lavanta kokusunu da sevmez. Lavanta yağını da sulandırarak püskürtebilirsiniz.
  • Yerlerin limon kokusu ile temizlenmesi de gümüş böceğini rahatsız edecektir.
  • Evde kekik otu bulunması da nem böceğinin uzak durmasını sağlayacaktır.
  • Lavanta keseciklerini kitaplık gibi alanlara yerleştirerek gümüşçünlerin uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sedir ağacının kokusu gümüş böceğini uzaklaştırır bu yüzden böceklerin yaşadıkları yerlere sedir ağacı talaşı serpiştirerek onları uzak tutabilirsiniz. (Her hafta yeniden temizlenip serpiştirilmeli.)
  • Gümüş böceği baharat kokusundan hoşlanmaz bu yüzden karanfil, tarçın ve diğer sert kokulu baharatlardan oluşan birer küçük kese hazırlamak ve bunları mutfak dolaplarına koymak, gümüş böceklerini yiyeceklerinden uzak tutmak için harika ve güvenli bir yoldur.

NEM BÖCEĞİ (GÜMÜŞ BÖCEĞİ) İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

  • Kabartma tozu ve şekeri karıştırıp böceklerin bulunduğu bölgeye dökebilirsiniz.
  • Şekeri çok seven gümüşçün, bal dökerseniz bunu yemek için gelir.

NEM BÖCEKLERİ NEREDE YAŞAR?

Gümüş böcekleri gece ortaya çıktığından gün içerisinde pek görünmezler. Ancak karabiber gibi görünen küçük dışkı noktaları onların varlığını anlamanızı sağlar. Nemli, karanlık alanlarda yaşayan nem böcekleri için uygun ortamı oluşturmak istemiyorsanız, evinizin kuru kalmasını sağlamalısınız.

Kıyafetler, duvar kâğıtları, tahıl kutuları ve diğer karton veya kumaş malzemelerdeki küçük delikler ve sarımsı lekeler de yakında bir yerde gümüş böceklerinin olduklarını gösterir.

Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları

Yatak böcekleri: Odanızdaki bu koku bir istila uyarısı olabilir

Evde güve neden olur? Güvelerden nasıl kurtulabilirim?

Hamam böceklerini kovacak 9 etkili çözüm