Meyve sineklerinden nasıl kurtulunur? Neyi sevmezler?

Son güncelleme:

Meyve sineklerinden nasıl kurtulunur? Meyve sineklerinden kurtulmak için tarifler nelerdir? Özellikle mutfaklarda sık sık karşımıza çıkan, evin geneline yayılan ve sürekli rahatsız eden küçük meyve sinekleri ile başa çıkmak bazen gerçekten zor olabiliyor.

MEYVE SİNEKLERİNDEN KURTULMA YOLLARI

Peki meyve sineklerinden kurtulmanın bir yolu yok mu? Aslında kolay çözüm yöntemleri var. Bu ipuçlarının hepsi kendi yapabileceğiniz projelerden oluşuyor.

ELMA SİRKESİ TUZAĞI

İlk olarak meyve sineklerinden kurtulmak istiyorsanız, elma sirkesi yöntemini deneyebilirsiniz.

Bir su bardağının çeyreğine kadar elma sirkesi doldurun ve yaklaşık bir kaşık kadar sıvı bulaşık deterjanı ekleyip karıştırın. Bardağın üzerine huni şeklinde bir kağıt koyun. Böylelikle sinekler huninin geniş alanından sirkeli suya yönelecek ancak geri çıkması zor olacak. Belli aralıklarla değiştirdiğiniz bu bardağı sinek popülasyonunun en çok olduğu alanlara koyabilirsiniz.

ÇÜRÜK MEYVE TUZAĞI

Bir kaseye çürük bir meyve koyun ve kasenin üzerini streç filmle örtüp çatal yardımıyla küçük delikler delin. Koku için deliklerden giren sinekler tekrar geri çıkamayacaklar.

Meyve sinekleri şekerli her şeyi severler. Yani seçeneğiniz bol ve çoğu zaten mutfağınızda bulunuyor. Eğer kullanabileceğiniz meyveniz yoksa, bal, akçaağaç şurubu, meyvesuyu ya da herhangi bir şekerli içecek kullanabilirsiniz.

meyve sinekleri çürük elma

BUZLUKTA KAVANOZ TUZAĞI

İki orta boy kavanoz alın ve içlerine meyve kabukları koyun. Kavanozların ağzını şeffaf streç film ile kapatın. Filmin ortasını parmağınızla aşağı doğru bastırın ve huni şekli oluşturun. Eğimli kısmın ortasında kürdan ile küçük bir delik açın. Sinekler bu delikten kavanozun içine girecekler. Kavanozların biri sineklerle dolduğunda onları buzlukta yumurtaları ile birlikte dondurun. Daha sonra sırasıyla diğer kavanozla yerini değiştirin. Zamanla tüm sinekler yok olacaktır.

KÖPÜK İLE MEYVE SİNEKLERİNDEN KURTULUN

Geniş ağızlı bir kavanoz alın ve 1/2 – 3/4’ünü elma sirkesi ile doldurun. (Başka hiçbir sirke işe yaramaz)

Birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin, kabarcıklar kavanozun kenarına ulaşana kadar kavanozun geri kalanını suyla doldurun.

Sirkenin kokusuna gelen meyve sinekleri kabarcıklara takılıp ölürler.
Kabarcıklar kaybolduğunda, bir kısmını boşaltın ve biraz daha suyla doldurun.
Hepsi gidene kadar kavanozunuzu periyodik olarak değiştirmeye devam edin.

Hepsinden kurtulmak genellikle 24 ila 48 saat sürer.

MEYVE SİNEKLERİ NEDEN OLUR?

Meyve sineklerinden nasıl kurtulunur? sorusunun yanıtları bu şekilde. Meyve sinekleri açıkta duran olgun meyveler, çürük meyveler, meyvesuları ya da tatlı içeceklere bayılırlar. Kokusunu aldıkları an evinize gelebilirler. Çok hızlı çoğalan meyve sineklerinin evinizi istila etmesi çok kolay olacaktır. Bu nedenle açıkta meyve, tatlı içecek ya da sevebilecekleri yiyecekleri bırakmadığınızdan emin olmalısınız.

MEYVE SİNEKLERİ NEYİ SEVMEZ?

  • Meyve sinekleri duman kokusunu sevmez, evde tütsü yakarsanız hassas solunum sistemleri olduğundan uzaklaşacaklardır.
  • Meyve sinekleri esansiyel yağların kokusunu sevmez. Oda spreyi uzaklaşmalarını sağlayacaktır.
  • Fesleğen kokusunu sevmezler. Evin bazı bölgelerine taze fesleğen yerleştirin. Fesleğenlerin taze ve canlı olmaları gerekir. Uzak duracaklardır.

Doğal sivrisinek kovucu tarifleri: Evde yapılabilen 3 doğal tarif