Dar alanda sık yapılan 6 hata ve çözümü

0

Küçük mekanları dekore etmenin zorluklarını biliyoruz. Ancak mevcuttaki alanları ideal şekilde değerlendirmenin de pek çok farklı çözümü var.

Biraz yaratıcılık, biraz da doğru planlama ile stüdyo bir daireden küçük ve sorunlu bir alana kadar her yeri aslında olduğundan daha ferah göstererek akıllı bir biçimde dekore etmek mümkün. Üzerinde iyi düşünülen küçük ve dar bir alan, böylelikle ölçüleri ile değil, fonksiyonelliği ve şıklığıyla ön plana çıkacaktır.

DAR ALANI ÇOK FAZLA BÖLMEK *

Alanı görsel olarak bölmekten kaçının. Eğer küçük bir mekanı kendi içinde bölümlere ayırmaya kalkarsanız bu mekanın parça parça ve daha küçük algılanmasına sebep olacaktır. Bu sebeple paravan, zemin malzemesi, duvar renkleri ve hatta halıları bile dikkatle kullanın. Çünkü bu öğelerin her biri mekanı ayırmakta kullandığımız araçlar. Eğer renk, tarz olarak birbirlerinden çok farklı olurlarsa odayı kendi içinde bölerek parçalı algılanmasına neden olur.

ODANIN HACMİNİ ES GEÇMEK *

Eğer odada dolaştığınız alan yani zemin alanı dar ise mekanın genel anlamda hacmine odaklanabilirsiniz. Bunun anlamı başınızı yukarı kaldırıp havadarlık hissini nasıl maksimize edebileceğiniz. Bunun için ışığı maksimize edebilmek esas unsur. Örneğin son katta yaşıyorsanız ya da müstakil bir eviniz varsa, mimari olarak da evin planı müsaitse bir çatı penceresi bile yaptırmayı düşünebilirsiniz. Benzer şekilde ışığı maksimize etmek için boydan boya pencereler iyi bir fikir olabilir. Balkona açılan odalarda boydan boya camları kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Dar ev dekorasyonu
H&M Home.

DAR ALANDA DEPOLAMA ALANI YARATMAMAK *

Depolama alanları her ev için çok önemli, ama konu küçük bir alansa konunun ehemmiyeti biraz daha artıyor. Atıl kalan alanları ve yatay eksendeki boşlukları depolama ile ilgili değerlendirmeniz önemli. Örneğin karyolanın altındaki geniş ve yatay alan gibi… Başka ne mi olabilir? Askılarda, kancalar, raflar her şey aslında depolamaya yönelik bir çözüm olabilir.

Dar odalar için dekorasyon
Anmen Tekstil.

AYNALARA YETERİNCE YER VERMEMEK *

Kompakt bir alanda yapılabilecek en doğru hareketlerden biri aynaları dekorasyonun bir parçası haline getirmektir. Parça parça aynalar kullanabileceğiniz gibi, ayna duvarlar ya da büyük ebatlı aynalar da mekanı olduğundan daha büyük ve aydınlık göstermenizi sağlar. Özellikle az ışık alan karanlık odalarda ayna kullanmak çok işe yarar. Eğer aynaların yarattığı illüzyon hissinden hoşlanmıyor ya da her köşeyi dönüşünüzde kendi yansımanızı görmek istemiyorsanız duvarların üst kısımlarında ayna kullanabilirsiniz.

Küçük ev dekorasyonu
Tablo Center ayna, altincicadde.com

DAR ALANDA KOYU TONLARI KULLANMAMAK *

Elbette ki, açık renkler parlak ve bir mekanı her zaman olduğundan daha büyük gösterir. Ama bunun anlamı koyu tonlardan vazgeçmemiz değil. Küçük mekanlarda kullanılan koyu bir ton ya da bir renk kombini tüm ilgiyi kendi üzerinde toplayarak stile ya da oradaki forma, temaya odaklanmamız anlamına geliyor. Ayrıca mekanı kişiselleştirebileceğimiz harika bir yöntemdir.

Dar alanda koyu tonlar
Ikea.

DAR ALANLARDA ÇOK FAZLA EŞYA KULLANMAK *

Eşyalarınızla aranızda özel bir bağ olabilir. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda her şey elinizin altında olsun da istiyor olabilirsiniz. Ancak dar alana çok fazla eşya sığdırmaya kalkmak da o odada tıkış tıkış bir görünüm yaratır. Sadeleşmeye özen gösterin. Sık kullanmadıklarınızdan vazgeçerek işe başlayabilirsiniz.

Dar alanda fazla eşya kullanımı
Tasarım Perde.

Küçük bir evde yapmamanız gereken 7 dekorasyon hatası

Küçük metrekarede alan kazandıran öneriler

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.