çatı-katı-pencere-modelleri
Pivot çatı penceresi, Fakro.

Çatı katı pencere modelleri – Çatı penceresi nedir? Özellikleri

Çatı katı pencere modelleri arıyorsanız bazı dikkat etmeniz gereken noktaları anlatıyoruz. Çatıya pencere eklemek karanlık, kasvetli bir odayı tamamen dönüştürebilir. Sadece loftlar da değil, tavanla çatı arasında boşluk olmayan her odayı bu şekilde aydınlatabilirsiniz. Mesela düz çatılı ya da mansart çatılı uzantıları da…

ÇATI PENCERESİ NEDİR?

İnsanların büyük çoğunluğu çatı penceresi tabirini tavan penceresi ve yatay pencere tabirleriyle birlikte kullanıyor. Fakat çatı pencereleri kendisini çevreleyen çatı ile düz durumda ve aynı oryantasyona yerleştirilmiş biçimde olmalıdır. Ayrıca en az 15 derecelik eğim/ yükselik/aralık ile, bir duvar eteği kullanılarak havaya maruz bırakılmalıdır.

Çatı penceresi, Balio.
Çatı penceresi, Balio.

ÇATI KATI PENCERE MODELLERİNDE HANGİ AÇMA YÖNTEMİNİ KULLANMALIYIM?

En önemli iki seçenek pivot eksenli kilit ve üstten dönel penceredir. Pivot eksenli kilidin avantajı her iki yönü de temizlemeniz için dönebilmesidir. Aynı zamanda bütçeniz için de en uygun seçenek bu olacaktır. Üstten dönel pencere de açıldığında kesintisiz bir manzara sunar. Ve tepe boşluğu kullanımına uygun olmayan alanlar için idealdir.

PVC Thermolux pencere, Braas.
PVC Thermolux pencere, Braas.

“Çatı pencerenizi herhangi bir ısı kaynağının tam üzerine yerleştirerek buğulaşmayı en az seviyeye indirebilirsiniz.”

DEZAVANTAJI VAR MI?

Çatı pencereleri standart ölçü ve şekillerde bulunur. Aynı zamanda uygun maliyetli ve montajı da kolaydır.

En büyük dezavantajı ise ölçeğin sınırlı olması. Özellikle geniş cam
istediğinizde sorun yaşayabilirsiniz.

ÇAT KATI PENCERESİ İÇİN BAŞKA HANGİ SEÇENEKLER VAR?

Yatay pencereler ve çatı bacası/ fanusu/feneri genelde daha büyük ölçülerde bulunur ve çerçevesiz cam alanlar gerektiğinde kullanılır. Genelde parapet ile ya da ürünü destekleyen ve su geçirmez olan bir bordür sistemiyle kullanılır. Eğer tavanınız ile çatınız arasında boşluk varsa gün ışığını altı metreye kadar yansıtabilen bir güneş tünelini de değerlendirebilirsiniz.

Standart ahşap çatı penceresi, Velux,
Standart ahşap çatı penceresi, Velux,

ÇATI KATI PENCERESİ MODELLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Yoğuşturma kanalları olan çatı pencereleri hava akımı ve vantilasyonu geliştirir. Bu özellik banyolarda çok işe yarar. Yüksek tavanlı alanlarda elektronik olarak açılan çatı pencereleri, güneş enerjili olabilir. Buna yağmur sensörü eklemek, içeride su birikintisi olmasını da engeller.

Tavan arası nasıl çatı katına dönüştürülür?

https://www.evimdergisi.com.tr/tavan-arasindan-cati-katina/

Çatı katı dekorasyon fikirleri