ayna-dekorasyonu
ayna-dekorasyonu

Ayna alırken nelere dikkat etmeliyiz? A’dan Z’ye ayna dekorasyonu

Son güncelleme:

Ayna dekorasyonu her ev için dikkat çekici noktalardan biri. Peki doğru ayna seçimi nasıl olur? Ayna ne kadar yükseğe asılır? Mobilya ile dengesi nasıl kurulmalı? Ebadı ne kadar olmalı?

Farklı ebat, şekil ve tarzlarıyla aynalar evin her alanında göz doldurur. Aynalar mekanı olduğundan daha geniş ve daha aydınlık gösterir.

Pencerenin tam karşısına yerleştirirseniz ışığın iç mekandaki dağılımını iki kat artırabilirsiniz. Yemek masasının önüne yerleştirirseniz masa üzerindeki renklerin yansımasını sağlayarak sofranın daha göz alıcı görünmesine olanak tanırsınız.

Aynalar mevcut olanı vurgulamak, mekanları geniş ve ferah göstermek, doğal ışığı maksimize etmek gibi işlevleri yerine getiriyor. Ancak unutmayın ki sadece önünde duran şeyleri yansıtan aynaların yerleşimi de önemli. Çünkü bu yansımalar yaşam alanlarında birer odak noktasına dönüşüyor.

Mesela Feng Shui’ye göre işin doğrusu aynaların herhangi bir duvara rastgele değil, belirli yönlere bakacak şekilde yerleştirilmesi. Bu yüzden asacağınız duvara da dikkat edin.

AYNA SEÇİMİNDE 3 KRİTER

Ayna seçerken dikkat etmeniz gereken üç şey biçim, boyut ve stil… Ayna ölçüsü, oluşturmak istenen efekti etkiler. Bu yüzden boyuta karar verirken aynanın odak noktası mı, vurgu mu, sadece fon mu olacağına karar vermelisiniz.

Aynalar mevcut stilinizi pekiştirmek için de işlevseldir. Stilinizden tamamen farklı bir model de büyük bir etki yaratabilir. Ama şunu unutmayın bir aynanın boyutu önemli olsa da stili asıl vurgulayan kısmı çerçevesidir. Bu yüzden:

aynalarla-dekorasyon
  • Uzun yatay bir ayna genişliğe, uzun ve dikey bir ayna ise yüksekliğe vurgu yaparak dikkat çeker.
  • Kare veya dikdörtgen gibi köşeli formlar kullanıldığı alanı daha sınırlandırıcı bir etki yaratır.
  • Aynanızın odak noktası olması için duvara olan orantısına ve büyüklüğüne dikkat edin. Bunu geniş çerçeveler ile daha rahat sağlayabilirsiniz.
  • Odada fon oluşturması için mekanın ölçüleri el verdiğince büyük aynalara yönelin ve yokmuş gibi duran çok ince çerçeveli ya da çerçevesiz modeller tercih edin.
  • Küçük ölçekli aynalar noktasal ışık kaynaklarını yansıtmak, vurguyu artırmak ve ilginç objeleri öne çıkarmak için mükemmel seçenekler. Bunları dengeli biçimde gruplayarak astığınızda çok daha dekoratif durur.
  • Oymalı ve varaklı çerçeveler genellikle daha geleneksel veya etnik kültürden ilham alan atmosferlerde şıklık yaratır. Mekanda çarpıcı kontrastlar yaratmak için araya düz hatlı modern çerçeveli aynalar da asabilirsiniz.

AYNA İLE DEKORATİF SİMETRİ

briahammelinteriors.com

Yatak başının her iki tarafına yerleştirilen abajurların belli bir simetri yaratması için aynısı ya da benzer modeli seçilir. Peki küçük odanın yatak başına ayna asarak ışığı daha verimli kullanmayı hiç düşündünüz mü? Her iki tarafa eşit yükseklikte asılan aynalar mekanı dekoratif açıdan da zenginleştiriyor.

IŞIĞI YÖNLENDİR

Büyük bir boy aynasını pencerenin tam karşı duvarında konumlandırarak mekana derinlik ve hacim kazandırırken doğal ışıktan da maksimum düzeyde fayda sağlayabilirsiniz. Ancak tercihinizi ince çerçeveli ya da tamamen çerçevesiz modellerden yana kullanın.

MUTFAK PENCERESİ Mİ?

Herkesin mutfakta penceresi olacak diye bir kural yok. Direkt olarak ana yaşam alanına açılan küçük bir mutfağınız varsa, üst dolaplar arasına karşı pencereden gelen ışığı görecek biçimde asacağınız küçük de olsa bir ayna mutfağın çalışma alanını aydınlık kılar ve ferahlatır.

thekitchn.com

Seçiminizi mutfak tarzınıza göre belirleyin, eğer vintage bir stiliniz varsa buradaki gibi eskitme bir ayna mükemmel durur. Beyaz mutfağınızı renkli çerçeveler ile dikkat çekici kılabilirsiniz. Altın veya gümüş varak çerçeveler de klasik mutfaklarda mükemmel durur.

DİKKAT ÇEKİCİ KILIN

H&M Home.

Yalın bir stiliniz var ama beyaz duvarınız fazla monoton geliyorsa farklı formda küçük birkaç aynayı, resim çerçeveleri ile gruplayarak asın. Hatta
buradaki gibi kimisinin alt kenarına renkli püsküller veya saçaklar yapıştırarak işi daha da kişiselleştirebilirsiniz.

BİR AYNA MI? ALTI AYNA MI?

Altı ayna
dorisleslieblau.com

Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Bu atasözünde olduğu gibi duvarda tek ve yekpare bir ayna yerine ayna grupları kullanmak mekanları çok daha cazip ve dikkat çekici kılabilir. Duvarınızı eşit karelere bölün ve aynaları her bir karenin tam ortasına gelecek biçimde asın. Bu etkiyi yakalamak için dikkat edilecek şey diğer grup seçeneğinde de olduğu gibi tüm aynaları aynı formda kare veya dikdörtgen seçmeniz. Ancak tekdüzelikten kurtulmak için dikey ve yatayda asarak mekan algısını çeşitlendirin.

Koridor ve merdiven çıkışları gibi karanlık alanların duvarına asacağınız ayna dizileri alanı aydınlatır ve hacim kazandırır.

auraashley.com

AYNAYI NE KADAR YÜKSEĞE ASMALI?

Aynanın alt ucunun yerden en az 120, ideal olarak da 150 cm yüksekte olması gerekir. Eğer aynayı yerden 150 cm yükseklikte asarsanız herkes kendini aynada rahatlıkla görebilecektir. Tabloları asmak için de bu yükseklik ideal bir yüksekliktir.

KAPININ YANINDA AYNA VAR

En çok kullandığınız kapının yanına bir ayna koyabilirsiniz. Eve girerken ya da çıkmadan önce son kez kendinize  göz atmanızı sağlayacağı için, dış kapı bunun için ideal.

AYNANIN ÇERÇEVESİ

Ahşap çerçeveli bir ayna, odadaki diğer ahşap eşyaların tarzına uymak zorunda değildir. Ancak ağacın renk tonlamasına özen göstermeye çalışın. Eğer eşyalarınız meşe ise aynanızın dış çerçevesinin meşe ya da ceviz gibi tonlarda olmasına dikkat edin.

AYNANIN EBADI NASIL OLMALI?

Aynanın genişliği, üzerine asıldığı objeden daha dar olmalı. Bu oran yaklaşık 2/3 gibi düşünülebilir. Oranı  gereğinden küçük tutarsanız bu kez de aynanın odak noktası olmaktan çıkmasına, gereksiz bir detay gibi  görünmesine sebep olursunuz.

AYNA-MOBİLYA DENGESİ

Eğer detayları ön planda olan bir konsolun üzerine ayna asmak istiyorsanız aynanın biraz daha dekoratif ögeleri  ön planda olan bir tazda olmasına özen gösterin. Benzer şekilde eğer oymalı bir kanepe üzerine ayna  asacaksanız bu kez de aynanın detaylardan uzak sade bir tasarımı olmasına özen gösterin.

Ayna alırken nelere dikkat etmeliyiz? Ayna dekorasyonu hakkında
homedecorators.com

Aynalar ile daha geniş ve daha ferah yaşam alanları

Beyaz eşyaların ömrü ne kadardır?

Televizyon ve etrafına dair bilmek isteyecekleriniz