ODA-CAMLA-BÖLME
ODA-CAMLA-BÖLME

Odaları camla bölelim mi? 8 farklı camla oda bölme örneği

Son güncelleme:

Odaları camla nasıl bölebiliriz? Odaları nasıl böleceğiniz konusunda kararsızsanız sizler için önerilerimiz var. Büyük ya da küçük oda farketmeksizin şeffaf, yarı saydam ya da opak cam ile odaları bölebilirsiniz.

Yüzyıllardır kullandığımız bu malzeme mekanları hissettirmeden bölmek gibi bir işlevi de mükemmelce başarıyor.

ŞEFFAFLAŞAN SINIRLAR İLE ODALARI BÖLÜN

Önceleri kalın ve kesin sınırlarla ayrılan “mekân” anlayışı yerini, “şeffaflaşan ve adeta yok olan sınırlara” bıraktı. Karanlık, küçük ve kullanışsız yaşam alanlarını bölmek, işlevsellik kazandırmak, aydınlık kılmak için yaşam alanlarını bölerek genişleten, daha ferah gösteren pratik olduğu kadar dekoratif bir malzeme seçeneği var: Cam.

Eski veya yeni tüm yaşam alanlarına uyum sağlayabilen camlı bölmeler son yıllarda endüstriyel stilin yükselmesilyle ve daha yaratıcı fikirlerle karşımıza çıkıyor. Ancak bu tarz bir cam bölme düşünüyorsanız tasarımı planlayıp uygulamanız için sizin ya da mimarınızın bu konuda uzman olması gerekiyor.

BÖL AMA HİSSETTİRME!

Pek çoğumuz şehir evlerinde küçük mutfak metrekarelerinden şikayet ederiz. Ama duvarları yıkıp açık mutfaklı yaşama  geçmekte de zorlanırız. Kimi kokudan rahatsız olur, kimi düzenli tutmakta sıkıntı yaşar. Bu noktada yardımımıza cam bölücüler yetişiyor. Tıpkı buradaki gibi duvarı iptal ederek pencere sistemiyle bölebilirsiniz.

KAYDIR, KATLA, BÖL

Duvarları yıkıp sadece kayar ve katlanır cam kapılarla bölmek de belli ölçüde mahremiyet sağlar. Tıpkı burada olduğu gibi dilediğinizde mekana dahil edebileceğiniz alanları, gürültü olmaması veya rahatsız edilmek istemediğinizde  kapatarak bölebilirsiniz. Bu uygulamayı dar ve uzun koridoru ferahlatmak için de yapabilirsiniz.

ONUNLA AYNI ODA MI?

Yeni bebeğiniz oldu ve uzun bir süre aynı odayı paylaşmak zorundasınız. Biraz mahremiyet, sessizlik, hem de onu her an görebileceğiniz bir sistem arıyorsanız cam separatörler ya da yine pencere sistemini deneyebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdüğündeyse separatörün arkası sizin içi keyifli bir hobi ya da iş odasına dönüşebilir.

ALANLARI CAMLA BÖLEREK FERAHLAT

Katlı bir evin belki de en loş yeri merdiven alanları ve boşlukları. Bu yüzden merdiven duvarının bir kısmını kaldırıp yerine cam panelle bölerek, kapıdan giren ışığı bu alanı aydınlatmak için kullanabilirsiniz.
elmueble.com

BİR CAM, TEK MEKAN

Genişçe bir kare plan üzerine tasarlanmış evi belli bölümlere ayırırken bazı alan geçişlerinde duvar yerine cam paneller kullanırsanız mekanı görsel olarak teklik algısını koruyarak bölersiniz. Ayrıca geçişleri kapı yerine sadece bir boşlukla sağlayın.

BÖL AMA AYIRMA

İç oda kapıları çoğu zaman kör kapıdır. Bunları kaldırarak da alan kazanmak mümkün. Çok küçük ölçekli bir evi  camlarla bölerek alandan kazanır, aydınlık kılar ve daha kullanışlı hale sokabilirsiniz. Ayrıca sürgü cam kapılar kullanmak akışkanlık hissi yaratır, mekanı kesmez.

STİL KAZANDIRIN

Endüstriyel detaylara sahip camlı bölme çerçevelerinin içinde kullanılan opak camlar ile mekânda daha özel bir alan yaratabilirken, transparan camlar ile de hafif ışıklı salt görünür alanlar kurgulayabilirsiniz. Çelik çerçevelerse evin diğer alanlarında da kullanılarak hem çağdaş hem de dönemsel şık bir görünüm sağlıyor.

Oda bölme nasıl yapılır? Büyük odayı bölmek için 7 pratik fikir