Rustik country stili özellikleri ve evinize uyarlamanın yolları

Son güncelleme:

Rustik country stili püf noktalarını ve evinize nasıl uyarlayabileceğinizi biliyor musunuz? Modern hatlı rustik mobilyalar, ham ahşaplar, baharat tonları ve yumuşak dokular ile samimiyet ve rahatlık odaklı mekanlar…

RUSTİK NEDİR?

Rustik kelimesi aslında pek çok dilde bu şekliyle kullanılsa da aslen İngilizce rural yani şehir dışına ait olan, kıra ait anlamını taşıyor. Dekorasyonda ise Country tarzı ile birleşerek doğal malzemelerin zaman zaman da dönüştürülerek yeniden kullanılmasına işaret ediyor.

Bazen bir çiftlikten bazen bir eskiciden alınarak yeniden kazanılan bu malzemeler kır evine özgü samimi ve davetkar detaylarla buluşup bu eğilimi meydana getiriyor. Toprak tonları, soft tonlar gibi ilhamını doğandan alan bir renk kartelasına sahip.

RUSTİK COUNTRY STİLİ İPUÇLARI

  • Taş dokusu, ahşap görünümlü kağıtlar duvarlar için ideal bir seçim olabilir.
  • Evde çalışma bölümünüzde sandalye ve perdeniz için seçeceğiniz desenler ile dokulu ofis malzemeleri ve vintage stildeki aksesuarlar çabuk etki konusunda başarılı sonuçlar verir.
  • Eskitme tarzda bir çalışma masası bu görünümü tamamlar.
  • Zencefil, tarçın ve karabiber aromalı mumlar kış akşamlarının olmazsa olmazı. Sandal ağacı ya da vanilya aromalı tütsüleri de deneyin!

MUTFAKTA RUSTİK COUNTRY STİLİ

Ekoseler, tomurcuk motifleri, çimler, baharat tonları, bir çiftlik evi sıcaklığını taşıyan aksesuarlar… Birazdan balkabaklı turta yapmak için mutfağa geçebilirsiniz.

Rustik country stili mutfak
Zemin, saat, Koçtaş. Vanilya renkli duvar boyası, Düfa. Tezgah ve tabaklık, Bilgili Mobilya. Geyik temalı kupalar ve  latte makinesi önünde kullanılan kupa, Starbucks. Latte makinesi, Tchibo. Multifry, De’Longhi. Yeşil ve turuncu  kupa, yağlıklar, turta kapları, fırın kabı, çatal-bıçaklar, kesme tahtası, termos, seyahat termosu, mini kavanozlar, dondurma kabı, kek kabı, Tantitoni. Sandalye, ekose kurdeleli sepet, çelenk, hasır sepet, mavi-kırmızı bardaklar, Mudo Concept. Baykuş, teneke kutular, Tepe Home. Kurulama bezi olarak kullanılan yastık kılıfları, keten  kurulama bezi, çiçekler, vazo, perde olarak kullanılan masa örtüsü, ahşap evler, ahşap  figürler, bebek, throw, ekose sandalye minderi, ekose ev ayakkabısı, post, kırmızı masa örtüsü, yeşil kova, dore renkli teneke kutular, İkea. Kırmızı fener, Karaca Home. Nar çiçeği ve yanık sarı kupalar, Crate&Barrel.

OTURMA ODASINDA RUSTİK COUNTRY STİLİ

Şömine ya da soba görünümlü elektrikli ısıtıcılar tüm aileyi etrafında toparlayabilecek kadar davetkar bir görünüm yaratmayı başarıyor.

Rustik country stili oturma odası
Kanepe, koltuk, ekose yastık, yan sehpa, sepetin içindeki çam ağacı dalları, kütük görünümlü mumluk, dekoratif köpek, Tepe Home. Şömine görünümlü ısıtıcı, tablo, Koçtaş. Halı olarak kullanılan throw, H&M Home. Orta sehpa, baykuş, fener, abajur, Mudo Concept. Oyuncak, örgü yastıklar, sepet, throw, koyu renkli sepet, İkea. Tepsi, bakır termos ve fincanlar, turuncu şeritli yün yastık, bal kabağı formundaki dekoratif cam objeler, ahşap mumluklar, ağaç dalları, şömine küreği, Crate&Barrel. Yavruağzı renkli seramik vazo, Karaca Home. Yeşil örgü süveter, şal, Park Bravo. Kupa, Starbucks. Bambu renkli duvar boyası, Düfa.

ÇALIŞMA ODASINDA RUSTİK COUNTRY STİLİ

İlham: Ormanda çalışır gibi…

Renk paleti: Monokromik bir renk paleti. Toprak renkleriyle toprağın kokusunu duyar gibi.

Rustik country stili çalışma odası
Duvar kağıdı, yeşil jaluzi, Koçtaş. Ham ahşap masa, telefon, Mudo Concept. Sandalye, saat, fincan, kitap desteği, bitkiler, Tepe  Home. Patchwork halı, Apex. Sepet, ev ayakkabısı, throwlar, İkea. Masa aydınlatması, Bilgili Mobilya. Çerçeve, Karaca Home. Ahşap  kasalar, ekose yastık, H&M Home.

ANTREDE RUSTİK COUNTRY STİLİ

İlham: Sıcak ve davetkar bir antre yaratmak.

Renk paleti: Natürel renklerin fon olarak tercih edildiği zemin ve duvar önünde doğadan ilham alan dokular ve tonlar.

Bambu renkli duvar boyası, Düfa. Bank olarak kullanılan sehpa, örgü yastıklar, mavi geyik, lambader, mini hasır tepsi, Mudo Concept. Ham ahşap filler, ekose ve keçe yastıklar, yapay ağaç, örgü kapı ağırlığı, Tepe Home. Kelebek askı, Bilgili Mobilya. Ahşap tepsi, terlikler, post, çuval, H&M Home. Kupa ve sarı kase, Crate&Barrel. Ham ahşap fener, Karaca Home. Mini keçe kuşlar, İkea. Stor ve zeminde kullanılan ahşap döşeme, pembe kutular, Koçtaş. Askıdaki şal ve kazak, Park Bravo.

Modern rustik mutfaklar ve öne çıkan özellikleri