chesterfıeld-koltuk modelleri

Chesterfield koltuk özellikleri nelerdir? Alırken nelere dikkat edilmeli?

Son güncelleme:

Chester aslında İngiltere’nin batısında bir kasaba ismidir. Chester kotluk, İngilizce olarak chesterfield olarak yazılır kabarık koltuk olarak bilinir. Chesterfield kanepenin tasarımcısı 4. Earl Chesterfield olarak bilinmektedir.

CHESTERFIELD KOLTUK ÖZELLİKLERİ

Chester koltuklar, kapitone işçiliğine sahip kapitone düğmeleri takılan baklava dilimi görüntüsü veren koltuklardıumaş ve deri gibi pek çok kumaş-deri türünün kaplama olarak kullanıldığı ancak özellikle hakiki deri ve kadife kumaşlar kullanıldığında kendisini ortaya çıkarır.

Sayısız koltuk modelinin arasında, bugün hâlâ en çok tercih edilen ve özellikle şık, gösterişli ve zengin salon ve oturma odalarına asil ve seçkin bir hava katan Chesterfield koltuklar görkemini tarihten alıyor.

CHESTERFIELD KOLTUK TARİHİ

1800’lü yıllardan bu yana dekorasyonda asaletin, zenginliğin ve tarz sahibi olmanın temsilcisi olan bu koltukların modası iki yüz yıldır geçmediği gibi, sürekli stilini koruyarak modern hayata uyum sağlıyor.

İngiltere çıkışlı, bugün Chester diye de anılan Chesterfield modeli koltukların en belirgin iki özelliği kollarıyla sırt kısmının aynı yükseklikte olması ve kapitone dikişe sahip olmaları. Her ne kadar orijinal Chesterfield modelleri koyu renk deriden yapılıyor olsa da, bugün bu tarz koltukların farklı renk ve kumaşlarda üretilmiş modern yorumlarına sık sık rastlıyoruz.

CHESTERFIELD KOLTUK HANGİ DEKORASYON STİLLERİ İÇİN UYGUNDUR?

Chesterfield Koltuk tasarımları avangard, country, modern, klasik ve neo klasik ev dekorasyon tarzlarında çok uzun yıllardır yaşam alanlarına kalite katan ve dikkat çekici mobilyalar.  Chesterfield Koltuk ve koltuk takımları hem ev dekorasyonuna hem de ofis için tercih edilebilecek tarz sahibi tasarımlardır.

Özellikle deri Chesterfield Koltuk modelleri stil sahibi ofislerde ve diğer iç mekanlara çok yakışan ve tarz katan şıklığa sahipler. Günümüzde bu şık koltuk takımlarında pek çok farklı kumaş seçeneğini rahatlıkla görebiliyoruz.

CHESTERFIELD KOLTUK KUMAŞLARI

Daha çok Chesterfield Koltuk modelleri arasında daha rahat ve şık bir görünüm sunan saten kumaşlar genelde daha fazla ilgi gören kumaşlar arasındalar. Deri, nubuk ve tay kumaş çeşitleri de kullanılıyor. Kapitoneli koltuk takımları genelde temizlik açısından düşündürücü olsa da tasarımın ve kumaşın eşsiz şıklığı bu detayın önemini kaybetmesinde etken diyebiliriz.

Düz renkleri, yumuşak dokuları ve kendine has detayları ile dikkat çeken chester koltuk modelleri tekli, ikili ve üçlü seçenekleriyle yaşam alanlarında kolayca tercih edilebiliyor. Modern, retro ve geleneksel dekorasyonda kullanılabilen koltuk modellerinin farklı kullanım alanları yeni bir dekorasyon arayışı içinde olanlara ilham veriyor.

CHESTERFIELD KOLTUK TAKIMI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

CHESTER ALIRKEN KLASİK Mİ MODERN Mİ ALMALISINIZ?

Chester modellerinde klasik olanlar genellikle daha görkemli ve sıcak alanlar yaratmakta. Ama modern modelleri de pek çok tasarımda gerçekten çok güzel olabiliyor. Mindersiz olarak kullanılan chester kanepe modelleri hem canlı renkleri hem de yumuşak dokuları ile yenilikçi ve modern bir kullanım sunuyor. Klasikleşmiş Chester modelleri yerine daha minimal ve modern çizgilere sahip olan ürünleri tercih ederseniz dekorasyonunuza uygun farklı çözümler üretebilirsiniz. Geçmişin ihtişamını günümüzün konforu ile birleştiren modern çizgilere sahip chester koltuk modelleri ile dekorasyonda farklılık yaratabilirsiniz. Klasik ve modern tamamen sizin kararınız.

HANGİ TARZ KUMAŞ OLACAĞINA DİKKAT EDİN

Deri mi? Nubuk mu? Yoksa Tay tüyü mü? İşte burada gerçekten kararınızı dikkatli verin. Bir işyeri için deri kesinlikle vazgeçilmez olabilir. Daha yıpranır ve kolay silinir. Ama bir ev için deriyi uygun bir tercih olmayabilir. Ayrıca nubuk kumaş deri ile normal kumaşın bir birleşimidir diyebiliriz. Karar verirken kullanım açısından da değerlendirmeyi unutmamalısınız.

EKOSELİ DESENLERİ KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Tekli koltuk formunda olan chester koltuk modellerini ana tasarım kaynağından farklı olarak düz yerine ekoseli döşeme ile kullanabilirsiniz. Bu sayede daha şık ve dikkat çekici bir parçaya sahip olursunuz. Dekorasyonda chester modelleri genellikle takım olarak değil tek parça olarak tercih edilir. Ancak farklı kumaşların kullanıldığı kanepe modellerini bir arada kullanabilirsiniz. Ekose desenli bir chester koltuğu düz renkli koltuklarla kombinleyebileceğiniz gibi dilerseniz düz renkli koltuk modellerinde ekoseli kırlentler kullanarak hoş bir hava elde edebilirsiniz.

İŞÇİLİK VE MALZEME

Chester koltuk takımı için işçilik birinci sınıf olmalıdır. Kendi üretimimizde sürekli bir denetim ile iş yapmaktayız. Bu sayede birinci sınıf chester modeller üretmekteyiz. Eğer yakından incelediğinizde koltukta belli işçilik hataları varsa almayın.

CHESTERFIELD KOLTUKTA RAHATLIK VE SÜNGER KALİTESİ

Sünger rahatlığınızı sağlayacak kadar kaliteli ve uzun ömürlü olmalıdır. Onun için oturduğunuzda rahat etmiyorsanız bence başka modellere bakmalısınız. Rahatlık gerçekten çok önemlidir.

KUMAŞ RENGİNE DİKKAT

Unutmayın koltuk takımı bir kere alınıyor ve bu yüzden renk çok önemlidir. Kumaş rengini karar verirken iç mimarlarımızdan yardım alabilirsiniz. Bu sayede üründe tam destek ile alışverişin keyfini çıkarırsınız. Seçtiğiniz renkleri bilgisayar ortamında giydirip size sunum yapmaktayız.

CHESTERFIELD KOLTUK AYAKLARININ RENGİ VE KALİTESİ

Chester bir koltuk alıyorsanız ayak rengine ve kalitesine dikkat edin. Ayaklar ahşap olmalı ve dayanıklı gürgenden üretilmelidir. Yıllarca kullanacağınız bu chester modeli için en önemli özelliklerden biridir.

CHESTER KOLTUK ÇEŞİTLERİ

Chester koltuk modelleri berjer, ikili ve üçlü kanepe tasarımları ile beğeninize sunuluyor. Bu mobilyalar oldukça iddialı parçalar olduğu için kullanımda detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. İki adet chester kanepeyi karşılıklı kullanarak geniş salonlarda ayrı bir oturma alanı yaratabilirsiniz. Bu kullanımda kanepelerin arasında mermer bir sehpa tercih ettiğiniz zaman özelleştirilmiş alanınız çok daha şık ve dikkat çekici gözükür.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Camelback koltuk (Deve Hörgücü) nedir?

L koltuk modelleri 2021: Modeller ve fiyatları

En sevilmeyen koltuk stili belli oldu! İşte anket sonuçları

Koltuklar nasıl silinir ve neyle temizlenir? İşte adım adım ipuçları