İstikamet İskoçya, desenimiz ekose: İşte stilin detayları

Son güncelleme:

Birbirine yaklaşan, iç içe geçen dekorasyon ve modanın son yıllarda yükselişte olan deseni ekose. Biz de ekosenin favori olduğu bir dekorasyon stiline, yani İskoçya’ya yöneliyoruz.

Yüksek dağların ve bolca yeşilliğin hakimiyetindeki ülkenin kendine has stilini uygularken mekana göre adapte etmeye ve doğru çözümler üretmeye dikkat edin. Aksi halde karmaşık bir eve sahip olabilirsiniz.

Koyu ahşapların, kalın dokulu ve koyu renkli tekstillerin kullanımında aşırıya kaçarak, karanlık bir atmosfer yaratma riskini de unutmayın.

İskoçya stili

STİLİNİN PÜF NOKTALARI

  • Ülkenin tarihini yansıtan motifler ve ekoseli kumaşlarla zenginleşiyor. Derin yeşillerden koyu grilere, kızılcık kırmızısından fırtına mavisi, malt ve karamele uzanan zengin bir renk paleti var.
  • Desen tercihlerinizi balıksırtı, tüvit, dantel ve baklava motifi gibi arketip desenlerden yana kullanın.
  • Kitaplığınızın raflarına şato anahtarları, devedikeni, boynuz ve kalkan bibloları serpiştirin. İkonik boyama tablolar William Morris baskılı duvar saatleri ve yastıklar da bu stilde öne çıkıyor.
  • Maun, kestane ve meşe, İskoç stilinin değişmez ahşap seçenekleri. Bunlara ek olarak açık renk patine cilalı ürünlerle de zaman zaman farklı kombinasyonlar yaratabilirsiniz.
  • Bronz ve kalayı sıcak ahşap tonlarıyla buluşturarak en gelenekselinden ışıltılı ve gösterişli bir İskoç evine sahip olun.
  • Deri, nubuk ya da suni deri ürünlerle büyük ve pahalı mobilyalara yatırım yapmadan da İskoç etkisi yaratılabilir. Suni deri kaplı küçük saklama kutuları, antikacıdan alacağınız eksi tip birkaç oyuncak ve porselen biblo, metal çay kutuları, belki duvara asacağınız bir gayda… Stilin öne çıkan detayları.
  • Bolca mum ve Kelt tasarımlı vazolar, toprak saksılar aksesuar seçeneklerinizin ilk sırasında bulunsun. Elbette porselen at biblolarını ve etekli askerler de…

MODERNİZE EDİN

Çağdaş dekorasyon stillerine de İskoç efektleri enjekte edilebilir. Stilin modernize halini uygulamak isterseniz ekose kullanımını azaltarak İskoç terrieri, at ve doğa manzaralı tablolar, aksesuar ve tekstiller kullanın. İlle de ekoseli olacaksa renkleriniz mor, mavi ve pembe olsun. Ayrıca modern kanepe ve koltuk formlarına kaplatacağınız farklı renkte ekoseli kumaşlar hem stile gönderme yapar hem de dekorasyonu daha özgün kılar. Keten kumaşlar, kapitone yatak başı gibi modern detayları ve fildişi gibi olabildiğince dingin toprak tonlarını İskoç desenli kadifeler, orman desenliler, yeşilin en koyu tonunda yastıklarla kombinlenerek modernize edilebilir.

ÇOK YÖNLÜ DESEN: EKOSE

Çok yönlü ve her stile adapte edilebilen ekose az ama öz değişimler yaratır. Evinizin dekorasyonu hala tam olmamış gibi geliyorsa, yeterince derinlik hissi yaratmamış olabilirsiniz. Bir mekana boyut kazandırmanın en kolay ve etkili yolu desen seçimlerinde gizli. Ekoseliler pek çok farklı renk karışımı yaratmanızı, farklı ölçekleri karıştırmanızı sağlayan desenlerden. Perdeler, örtüler, yastık, nevresim takımları, hatta duvar kağıtlarında uygulayacağınız farklı ölçekte ekoseler mekanlarda çarpıcı ve dikkat çekici efektler yaratır.

KULLANIRKEN DİKKAT

Kareli, pötikare ve baklavalı gibi farklı çizgi seçeneklerinden sadece biri ya da ikisi kombinlenebilir. En zarif, göz yormayan ekoseyi seçmek için mekanın büyüklüğü ve mobilya seçimleriniz de önemli. Eğer tek ve büyük bir kanepe kullanıyorsanız bunu ekose kumaşla kaplayarak odak noktası yaratabilirsiniz. Ama diğer ögeleri düz kumaştan kullanın. Eve eklektik bir stil hakimse birden fazla ekose tipini birlikte kullanarak hacimlendirebilirsiniz. Aynı renk temasında değişik kalınlıkta ekoseler karmaşa yaratmadan birbirini tamamlar.

HANGİ STİL, HANGİ EKOSE?

Eklektik stilin değişmezi ekose için modern ve klasik arasında karasızsanız renklerle birlikte düşünün. Üç ve daha fazla kombinle klasik, iki ve iri ölçeklerle modern tarza yönelebilirsiniz.

Ekose ile sıcacık bir kış masalı

https://www.evimdergisi.com.tr/ekose-ile-sicacik-bir-kis-masali/