Kapitone nedir? Neden tercih edilmeli? Zamansız zarafet: Kapitone

Son güncelleme:

Yatak şilteleri, yorgan ve yastık gibi uyku teknolojilerinde kullanılan bir dikim tekniği olmasının yanı sıra mobilyalarda da çarpıcı modelleriyle öne çıkan kapitoneler şimdilerde yine çok moda.

KAPİTONE TEKNİĞİ NEDİR?

Geçmişte ilk olarak yorgan dikiminde kullanılan kapitone tekniğinin uygulanmasının amacı şuydu: Yorganların içine doldurulan yün, tüy, pamuk gibi malzemelerin kayarak bir tarafta toplanmasını engellemek. Ancak günümüzde kapitoneler bundan biraz daha fazlası. Kanepe, koltuk, puf, yatakbaşı gibi mobilyalarda kullanılan dikişli ya da düğmeli kapitone döşemeler mobilyaların çehresini değiştiriyor, onlara bambaşka bir stil kazandırıyor.

Sante köşe takımı, Doğtaş.

NEDEN KAPİTONE TERCİH EDİLMELİ?

  • Kapitone döşeme bir mobilyanın ön plana çıkmasını sağlar. Zamansız ve bu yüzden de klasik bir döşeme türü olan kapitone bulunduğu ortamda çarpıcı bir odak noktası yaratabilir.
  • Aile yadigarı olan atmaya kıyamadığınız nefis bir koltuğunuz var, kapitone kaplatarak ona ikinci bir bahar yaşatabilirsiniz.

Bunu biliyor muydunuz?

Bir berjeri kapitone kaplatırken ortalama 3,5 m-7,5 m. kumaş kullanılabilir. Bu durumda fiyatta 100-150 TL. kadar bir fark yaratabilir. Ne kadar kumaş kullanılacağı koltuğunuzun şekline ne aralıklarla kapitone dikiş yaptıracağınıza bağlı olarak değişebilir.

Piatne karyola, Doğtaş.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ

Yazlık yaşam alanımız: Balkonlar

Adım adım salon yenileme