Buzdolabındaki küçük delik ne işe yarıyor? İşte yanıtı

Hiç buzdolabınızın arka duvarındaki deliği fark ettiniz mi? Genellikle yiyeceğin arkasına gizlenir. Ancak buzdolabının çalışması için önemli bir anlamı vardır.

Buzdolabının arka duvarında küçük bir delik olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz. Bu deliğin çok önemli bir işlevi var. Bunu öğrenen herkes, göze çarpmayan deliğin ara sıra biraz daha dikkat etmeye değer olduğunu anlayacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Buzdolabının soğutmamasının 10 nedeni

BUZDOLABINDAKİ DELİK NE İŞE YARAR?

Küçük oyuk muhtemelen sizin dolabınızda da yiyeceklerin arkasına gizlenmiştir. Buzdolabındaki yoğuşma miktarını ayarlamaktan sorumludur. Arka duvarda biriken yoğuşma suyu, eğimli bir cihaz aracılığıyla delikten akar. Buradanda, suyun buharlaştığı bir kaba akar. Su delikten akmazsa, buzdolabında küçük su birikintileri oluşabilir. Bu nedenle, deliğin tıkalı olup olmadığını veya temizlenmesi gerekip gerekmediğini düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

YOĞUŞMA TAHLİYESİ NASIL DÜZGÜN ŞEKİLDE TEMİZLENİR?

Mümkünse keskin nesneleri tahliye deliğinden uzak tutmalısınız. Bunun yerine, daha inatçı kirler için pamuklu çubuk veya kürdan kullanın. Dezenfekte etmek için biraz sirke de kullanılabilir.

YA KÜF OLUŞMUŞSA?

Bununla birlikte, küçük delikte küf oluşmuşsa, sadece temizlemek işe yaramaz. Bu durumda, buzdolabının buzu çözülmeli ve iyice temizlenmelidir.

Yiyecekleri doldururken buzdolabının kapısını açık bırakmak doğru mu?