Buzdolabının soğutmamasının 10 nedeni

Buzdolabının soğutmamasının nedenlerini biliyor musunuz? Siz de “Buzdolabım soğutmuyor” diyorsanız, bazı noktaları kontrol ederek tekrar eski, verimli haline getirebilirsiniz.

Buzdolabınızı açtınız ve ekşi süt kokusu aldınız. Bu durumda buzdolabınızın yeterince soğutmadığını düşünebilirsiniz. Sorun, sadece kötü koku değil, sağlığınızı da olumsuz etkileyecek durumların ortaya çıkabilecek olmasıdır.

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, ilk adım yeni bir buzdolabı almak değildir. Bazı onarımlar ile eninde sonunda bir tamirci çağırmanız gerekecek olsa bile, aşağıdaki adımları izleyerek çözüm bulabilirsiniz.

Aşağıda buzdolabının soğutmamasının on basit nedeni ve bunlarla ilgili yapılması gerekenleri listeledik.

BUZDOLABI DERECESİ YANLIŞ AYARLANMIŞ OLABİLİR

Buzdolabının soğutmamasının 10 nedeni

Buzdolabının derecesini sıfırlamak, yeterince soğumayan bir buzdolabı için genellikle ilk ve en kolay çözümdür. Evinizde çocuklarınız varsa, özellikle de buzdolabının derece ayarı dışarıdaysa, bu ayarlar değişmiş olabilir.

Ancak buzdolabının içinde de olsa, yiyecekleri yerleştirirken yanlışlıkla ayarını değiştirmiş olabilirsiniz. Buradan ayarları sıfırlayın ya da olması gereken dereceye getirin. Sıcaklığın dengelenmesi için tam bir gün geçmeli.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Buzdolabı kaç derece olmalı?

KONDENSER BOBİNLERİ KİRLENMİŞ OLABİLİR

Buzdolabının arkasındaki yoğuşturucu serpantinleri kirlendiğinde ya da örümcek ağlarıyla kaplandığında ünite düzgün bir şekilde çalışamaz ve soğutamaz. Kabinin dış alt ön tarafında bulunan devrilme önleyici braketleri açın. Buzdolabını dikkatlice dışarı doğru kaydırın ve bobinleri elektrikli süpürge üzerinde el aparatıyla temizleyin. Bobinleri bükmemeye veya başka şekilde zarar vermemeye dikkat edin.

KAPI CONTALARI KİRLENMİŞ OLABİLİR

Zamanla, esnek kapı contaları yiyeceklerden veya parmak izlerinden kirlenerek kapının düzgün bir şekilde sızdırmazlığını önleyebilir. Contaları bir sünger ve ılık, sabunlu suyla silin.  Ayrıca buzdolabında contaların temas ettiği kısımları silin. Aşındırıcı temizleyiciler, fırçalar, ovma bezleri, yanıcı sıvılar veya cam temizleme spreyleri kullanmayın.

YİYECEKLER HAVA DELİKLERİNİ KAPATIYOR OLABİLİR

Buzdolabının soğutmamasının 10 nedeni

Soğuk hava deliğini tıkayabilecek gıda maddeleri için buzdolabının içini kontrol edin. Havalandırma deliklerinin önüne yanlışlıkla büyük kutular veya torbalar yerleştirilmiş olabilir, bu da içeri soğuk havanın girmesini engeller. Bu eşyaları bir kenara çekin veya farklı bir rafa yerleştirin.

BUZDOLABININ BOŞ OLMASI

Buzdolabının içindeki malzemelerin fazla olması, serinliğin korunmasına yardımcı olur. Boş olan buzdolaplarının soğukluğu koruması için daha fazla çalışması gerekir. Düzenli bir şekilde doldurulan buzdolapları, bu serinliği korumak için yeterli kütleye sahiptir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Buzdolabı düzeni için püf noktalar

KAPI CONTASI ARIZALI OLABİLİR

Kapı contalarını temizlediyseniz ancak yine de sızdırıyorlarsa, contaları tamamen değiştirme zamanı gelmiştir. Paradan tasarruf etmek için bu bir kendin yap projesi olabilir. Buzdolabınıza uygun bir conta alarak değiştirebilirsiniz.

ZEMİNİN DÜZ OLMAMASI

Yiyecekleri-doldururken-buzdolabının-kapısını-açık-bırakmak-doğru-mu

Buzdolaplarının düzgün çalışması için bulunduğu yerin düz seviyeye yakın olması gerekir. Buzdolabı tamamen düz olmalıdır. Kapıların düzgün kapanmasını sağlamak için buzdolabı önden arkaya 1/4 inç arkaya doğru eğilmelidir.

BUZDOLABININ ÇEVRESİNDE YETERLİ BOŞLUĞUN OLMAMASI

Buzdolabının hava sirkülasyonu yapabilmesi ve düzgün soğutması için yanlarda ve özellikle arkada yeterli boşluk olmalıdır. Buzdolabınızın markasına göre durum değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ayrıntılar için talimatları kontrol etmelisiniz.

BUZDOLABININ BULUNDUĞU KONUM, SOĞUTMA KAPASİTESİNİ ETKİLER

Buzdolabı direkt güneş alan kapalı bir balkon, açık hava ya da bunun gibi sıcak bir ortama yerleştirildiyse, bu dolabın soğutma kapasitesini etkileyebilir. Buzdolabı ılık bir ortama yerleştirildiğinde bile, yakınındaki bulaşık makinesi, ocak ya da fırın gibi eşyalar soğutmasını engelleyebilir.

ELEKTRİK KAYNAĞI ARIZALI OLABİLİR

Buzdolabınızın fişinin prizde sıkı ve sağlam olduğuna emin olun.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Buzdolabının az elektrik harcaması için yapılabilecekler

Yiyecekleri doldururken buzdolabının kapısını açık bırakmak doğru mu?

Buzdolabı nasıl temizlenir, neyle silinir? Gıda zehirlenmesine dikkat

Buzdolabı ölçüsü nasıl alınır? 10 adımda buzdolabı ölçüsü alma

Buzdolabının hangi rafına hangi yiyecek konulmalı? Örtü sermek doğru mu?