Buzdolabının hangi rafına hangi yiyecek konulmalı? Örtü sermek doğru mu?

Buzdolabının hangi rafına hangi yiyecek konulmalı? Buzdolabının raflarına yiyeceklerinizi yerleştirirken hangi ürünün hangi rafta olması gerektiğine dikkat ediyor musunuz? Bu soruya pek çok kişinin yanıtı hayır olacak. Ancak yiyecekleri hangi rafa koyduğunuz önemli.

BUZDOLABININ HANGİ RAFINA HANGİ YİYECEK KONULMALI?

BUZDOLABININ HANGİ RAFINA HANGİ YİYECEK KONULMALI?

Yiyecekleri sığacağı yere koymaktan kaçının. Aksine, yemeğinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacak şekilde doldurun . Bu kaba kılavuzu izleyin:

Üst raf: Pişirilmesi gerekmeyen yiyecekler, örneğin önceden pişirilmiş etler ve yemek artıkları

Orta raf: Tüm süt ürünleri: süt, peynir, yoğurt ve tereyağı

Alt raf: Sarılmış çiğ et ve balık. Alt raf ayrıca çapraz bulaşma riskini de en aza indirir.

Çekmeceler: Sebzeler, salatalar ve meyveler

İç kapı: Buzdolabının en sıcak kısmı. Çeşniler, meyve suları ve reçeller gibi doğal koruyucular içeren ürünleri burada saklayın. Süt gibi ürünleri buraya koyarsanız sürekli sıcaklık farkına maruz kaldığından bozulma süresi hızlanacaktır.

BUZDOLABININ RAFLARINA ÖRTÜ SERİLİR Mİ?

Buzdolabının hangi rafına ne konulması gerektiğini artık biliyoruz. Peki raflara örtü serilir mi? Sık yapılan hatalardan biri de raflara örtü sermektir. Buzdolabı raflarına örtü serilmemelidir. Buzdolabı raflarına serilen örtü nem tutmasına neden olur. Bu da mikroorganizmaların gelişmesi için uygun ortamı sağlar. Uzun süre değiştirilmeyen raf örtüleri küflenir. Sağlığınızı riske atmamak için raflara örtü sermemelisiniz.

BUZDOLABI DOĞRU SIKLIKTA TEMİZLENMELİDİR

Buzdolabınızın raflarını, çekmecelerini ve duvarlarını temiz tutmak önemlidir. Good Housekeeping Institute’da Test Müdürü olan Verity Mann, buzdolabımızı her hafta temizlememiz gerektiğini ve ayda bir derinlemesine temizlik yapmamız gerektiğini söylüyor.

Herhangi bir dökülmeyi veya damlamayı görür görmez temizlediğinizden emin olun. Bu, buzdolabınızı bakterilerden uzak tutacak ve ayrıca her türlü kokuyu ortadan kaldıracaktır.

Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için yapılabilecekler

Buzdolabı düzeni için püf noktalar

Su ısıtıcısı nasıl temizlenir? Kettle kirecinden kurtulun

Limon ile temizlik yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte kullanım alanları