Bit pazarı stili nedir? İşte stilin püf noktaları ve uyumlu stiller

Bit pazarı stili püf noktalarını anlatıyoruz. Yeni stillerin çıkış noktalarından biri de eskiye dönüş. Bu sonbahar evinizde birkaç değişiklikle tazelenmek için alışveriş rotanızı bit pazarları ve eskicilere çevirin.

Eskinin o nostaljik havasını iliklerinize kadar hissetmek, tanımadığınız hayatlara ait objeler ve bilmediğiniz ailelerin öykülerini yaşamak sizi ilginç dünyalara taşıyabilir. Ancak böyle bir dekorasyon uygularken farklı stil ve dönemlere ait parçaları aynı potada eritmek kolay olmayabilir.

GERİ DÖNÜŞÜMLÜ AHŞAP KULLANIN

ürürken bile gözleriniz açık olsun. Sokak kenarına atılmış eski bir ahşap parçasına rastlayabilirsiniz, hele son dönemdeki kentsel dönüşümü düşünürseniz. Bunlardan saksı, kapı süsü, hatta büyüklüğüne göre ayna çerçevesi bile yaptırmak mümkün. Sokak kapısını eski paletlerle kaplayabilir ya da artmış odunlardan şık bir sehpa yaptırabilirsiniz.

Eskitme yüzeyli ve varaklı ürünler, eskiciden alınmış havası yaratabilir. Ancak tek bir ürün ya da küçük ölçekli aksesuarlar kullanın. Özdilek.

RENKLERLE OYNAYIN

Renklerin gücünden yardım alın. Mesela farklı boyda ahşap lataları birbirine çakarak bir pano hazırlayın ve bunu ham olarak bırakıp olabildiğince çarpıcı renklerde boyayarak duvara sanatsal bir dokunuş yapın.

MOBİLYAYA DÖNÜŞTÜRÜN

Geri dönüşüm aslında unutulan ya da atılan bir parçayı yeniden kazanmak ve bir amaç için kullanmaktır. Mesela iki eski sandalyeyi birleştirerek bir bank yaptırın, eski buzdolabını dondurucu olarak kullanın veya eski bir televizyon ünitesinden çocuklar için oyun dolabı hazırlayın.

timeincukcontent.com

BOYAYLA FARKLILAŞIN

Boya yaparken hangi rengi kullanacağınızı, mat mı ya da parlak mı olacağını hiç düşünmeden işe başlayın. Mesela eski mutfak dolaplarınızı mat bir renkte boyayın ve ahşap sandalyeleriniz için olabildiğince parlak veya efektli bir boya kullanın.

KAPLAYIN VE KULLANIN

Farklı bir döşemeyle mobilyanızın havasını değiştirin. Bitpazarı, eskici ya da garaj satışından aldığınız bir parçayı dekorasyon stilinize uydurabilirsiniz. Ancak önce kullanacağınız malzemeyi ve işçiliğini de düşünerek maliyetini hesaplayın ve buna göre karar verin. Değmeyecek bir ürüne çok yüksek maliyetler ödeyerek gereksiz masraftan kaçının.

Eskiyle yeniyi bir araya getirirken oymalı ve kabartılı mobilyalar yerine sade modelleri tercih edin.

BİR TEMA SEÇİN

Satın alırken döneme, tasarıma ya da stile göre bir tema oluşturabilirsiniz. Mesela salonda daha çok 1920’lerin havasını yansıtacaksanız bu döneme ait birkaç bebek sergileyebilir ya da 1950’lerin retro ruhunu yansıtmak için yemek takımlarından faydalanabilirsiniz.

ÇOCUK ODASI İÇİN İDEAL

Eskinin sağlam mobilyaları çocuk odaları için çok avantajlı. Eski bir tabure çocuğunuz için kullanışlı bir komodine dönüşebilir. Ayrıca kullanmadığınız ama desenini çok sevdiğiniz eski çarşafınızdan ya da ikinci el bir elbiseden de özgün perdeler dikebilirsiniz.

BİÇİMİNE GÖRE KARAR VERİN

Kullanacağınız mobilyanın ya da objenin işlevinden çok formuna dikkat edin. Mesela eski seramik veya cam karaflardan, laboratuvar tüplerinden ve ilaç şişelerinden çok şık vazolar yapabilirsiniz. Eskinin teneke oyuncakları ve enfiye kutuları da mücevher kutularına dönüşebilir.

ESKİYLE YENİYİ KARIŞTIRIN

Tüm ev için yepyeni bir kurgu yapmanız gerekmiyor. Kişisel beğenilerinizi dekorasyona dahil ederken eskiyle yeniyi belli bir ahenkte kullanarak hesaplı da olabilirsiniz. Örneğin eski mutfak dolaplarına, pencerelere ve kapı kollarına yeni kulplar takarak farklılaştırın.

EN KOLAYI SERAMİK DÖŞEYİN

Eski seramik karolar, eve bit pazarı stilini kazandıran en pratik ve dekoratif seçeneklerden. Banyo veya mutfağın belli bir bölgesinde bu tarz, eskiyi anımsatan çiniler ve mozaik karolar uygulanabilir. Bu, eve daha özgün bir hava da kazandırır. Ayrıca küçük bir parça karoyu, ferforje bir sehpanın tablasına döşeyerek de değerlendirebilirsiniz.

DERİNLİK VE HACİM KAZANDIRIN

Farklı detayları kombinleyin. Bu mekanlara ekstra hacim ve dinamizm kazandırır. Eski bir şarap şişesini kumaş bir abajur başlığı ile kullanın ya da büyük annenizden kalma dantelleri parlak lake çerçevelerle duvara asın.

HİÇBİR ŞEYİ ATMAYIN

Evinizde eskiden kalma her şey bir sonraki dekorasyonunuz için malzeme oluşturur. Plastik süt şişesinden kuşlara mama kabı yapabilir, desenini sevdiğiniz eski bir ambalaj kağıdıyla çöp kovanızı kaplayabilirsiniz. Bir adım daha ileriye gidip formunu sevdiğiniz ve etiketlerini söktüğünüz reçel kavanozlarını renkli iplerle bağlayıp bir çiçek kümesi oluşturabilirsiniz.

bit pazarı stili

Bit pazarı stili ile ilgili daha önce söylediklerimizi de hatırlayalım

  • Mesela eski lastik çizmeleri ve yağ tenekelerini atmak yerine diplerine delikler açarak balkonda küçük bir sebze bahçesi yapın. Tek kalmış fincanlar veya kapağı kırılmış demliklerse mükemmel birer vazo alternatifi olabilir.
  • Eski artık kumaşlardan uygun desenli olanlar, patchwork yatak örtüsü veya yastık kılıfına dönüşebilir. Çocukların karalama defterlerinden mükemmel tablolar yapabilirsiniz.
  • Çocuk odasının eski kapı ve pencere çerçevelerine renkli boyalarla çizgiler ve puantiyeler çizerek dekorasyona dahil edin.
  • Artık düğmeleri ayna veya resim çerçevelerine yapıştırın.

BİT PAZARI STİLİ VE UYUMLU OLDUĞU STİLLER

Bit pazarı stili ile ilgili detayları beğendiyseniz, üç farklı stilden biri ile de evinizde geçmişin izlerini sürebilirsiniz.

RETRO STİL

RETRO STİL

Son yılların en popüler stillerinden retro için bit pazarı ve ikici el ürün satan mağazalar en doğru alışveriş adreslerinden. 40-50’lere ait uygun fiyatlı, kanepe ve koltuklar, modern İskandinav stili masalar, sandık ve sandalyelere bir göz atın. Ayrıca ilginç görünümlü fiberglas veya plastik bir abajur, dantelli örtüler, yıldız formlu parlak krom duvar saati ya da ayna ve Sputnik formlu bir sarkıtla dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Retro stil hakkında detaylı bilgiye Retro stil nedir? Samimi bir sonbahar stili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İNGİLİZ KIR EVİ STİLİ

Sıcak ve davetkar kır evi stili bitpazarı stiline en iyi adapte olan seçeneklerden. Eskinin torna ayaklı göz alıcı ahşap konsolları, döşemesi yıpranmış ama iskeleti hala sağlam kalmış berjerler, porselen biblolar, oyalı tığ işi tombul yastıklar, yağlıboya portre, av sahneleri veya manzara resimleri… Stile dair bitpazarından bulabilecekleriniz…

Kır evi stili hakkında detaylı bilgiye Kır evi stilinin püf noktaları nelerdir? En favori stil: Kır evi ve Kır evi stili mutfaklar ve kır evi stilinin püf noktaları yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

SHABBY CHİC STİLİ

Rachael Ashwell ‘in meşhur ettiği Sahbby Chic aslında bitpazarından çıkan bir stil. Bu yüzden pek çok ürünü pazarlardan bulabilirsiniz. Eski mobilyaları, kırık ve çatlakları onarmadan pastel tonlarda veya beyaz cilayla boyadıktan sonra üzerine eskitme yaparak (ya da yaptırarak) kullanın. Döşemelik için beyaz veya krem, ince kanvas ve koton kumaşlar seçin. Eski örtüleri kılıf gibi de kullanabilirsiniz. Atmosferi kristal avize, taşlı aplikler ve irili, ufaklı pembe ve beyaz gül buketleriyle tamamlayın.

Shabby Chic stili hakkında detaylı bilgiye Yeni shabby stili nedir? Evinize uyarlamanın yolları ve Modern shabby chic stili nedir? Stilin 7 püf noktası yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Nostaljinin izinde vintage detaylar olan bir evdeyiz