Retro stil nedir

Retro stil nedir? Samimi bir sonbahar stili

Son güncelleme:

Dekorasyon stillerini bir torbaya koyduk, karıştırdık ve çektik. Şansımıza eylülün tatlı, sıcak renklerini bolca kullanan retro çıktı.

RETRO STİL DEKORASYONU EVİNİZE UYGULAMANIN 8 KOLAY YOLU

Retroyu uygulamanın 8 kolay yolu:

50’lilerin ikonik mobilyalarından yetmişlerin aydınlatmalarına kadar uzanan geniş bir dönemi retro olarak kabul ediyoruz. Bu dönemi yansıtan pek çok kült obje, mobilya ve desen var. Üstelik dekorayonu komple yenilemeksizin basit birkaç dokunuşla bu stili çağdaş mekanlara da adapte edebilirsiniz.

ESKİYLE YENİYİ KARIŞTIRIN

1- Tüm evi benzer ürünler ve aynı dönem seçenekleriyle doldurmak bir miktar gerçekdışı durabilir. Bu yüzden en doğrusu güncel dekorasyon stilini fazla bozmadan eski dönem detaylarını aralara serpiştirmek olabilir. Tıpkı bu salondaki retro koltuk ve sehpayla daha çağdaş halı, tablo ve aksesuarların birlikteliği gibi.

Retro renkler
etsy.com

SÜRPRİZLERE AÇIK OLUN

2- Retro biraz da kalıpların dışına çıkmak, farklı ve sürprizli seçeneklere izin veren bir stil. O dönemi yansıtan geometrik desenli yastıklar, stilize çiçekli nevresim takımları ya da odaya girdiğinizde göze çarpan dönemin en ikonik formlu sputnik avizesi gibi ürünler kullanarak basit ama etkili olabilirsiniz.

KURALLARI YIKIN

3- Stili uygularken ille de öne çıkan belli renkleri kullanmak zorunda değilsiniz. Farklı yılları ve temaları karıştırarak da retro olunabilir. İskandinav stili, orta yüzyıl dönemi mobilyalar, marin renkler ve metalik dokular bir arada harika efektler yaratır.

Retro stil
vanessaarbuthnott.co.uk

VİNTAGE ÜRÜNLERE YER AÇIN

4- Stilin başrol oyuncuları aksesuarlar dönemi yansıtmaya yardımcı olur. Bu yüzden farklı seyahatlerden alınma, eskicilerden toplama ve elbette aileden kalma pek çok şeyi raflara yerleştirme vakti.

Vintage rustik stilin şifreleri: İlhamını dağ evlerinden alıyor

Vintage İskandinav stilin şifreleri

DETAYLARA DİKKAT!

5- Evet bu stili çok seviyorsunuz ama tamamen böyle bir ev istemiyorsanız birkaç anahtar parça da işinizi görür. Sadece seçimlerinize dikkat edin. Modern bir büfeyi ilginç bir vazoda taze çiçeklerle süsleyebilir, yemek masasında ikonik sandalye modellerini kullanabilirsiniz.

Retro dekorasyon
catherinedash.com

YALINLAŞTIRIN

6- Eğer kendinizden çok emin değilseniz bütün aksesuarları bir arada ve aynı anda kullanarak karmaşa yaratmak yerine, belli köşelere doğru ürünleri daha az aksesuarla kullanarak yalın ama doğru bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Hele de yaşam alanlarınızı yeterince geniş değilse.

Retro stil dekorasyon
urbanoutfitters.com

RENKLERE GÜVENİN

7- Dekorasyona renk paletinden başlamak her zaman işe yarar ve doğru yönlendirir. Bu yüzden retro stilin en göz alıcı tonlarını öğrenin ve seçimlerinizi bu kombinlere göre yönlendirin. Ana renk temanız minimalist griyse turuncu, mint yeşili ve pastel pembeyi deneyebilirsiniz. Evinize klasik formlar ve bordo hakimse açık gri ve hardal sarı mükemmel durur.

RETRO STİL VE MÜKEMMEL ODAK NOKTASI İÇİN

8- Tek bir mobilyayla yaratacağınız odak noktası küçük bir salonda yeterli olabilir. Odanın kalanındaysa sade ve düz hatlı mobilyalar ve sedece stilin renk temasını kullanın.

Retro stil odak noktası
hubsch-interior.com

Aynı duvarda iki stil çözümü: Modern İskandinav ve Retro Kır Evi