Kır evi stili mutfaklar ve kır evi stilinin püf noktaları

Kır evi stili mutfaklar ve kır evi stilinin püf noktaları

Kır evi stili mutfaklar pek çok kişinin hayali. Rahat, samimi ve doğal tarzıyla tercih sebebi olan bir kır evi mutfağına sahip olmak istiyorsanız yapmanız gerekenleri, aksesuar ve mobilya seçimlerini nasıl yapacağınızı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kır evi stili bir mutfağa sahip olmak için kırsal yaşamanız gerekmiyor. Her dönemde ve her yerde tercih edilebilecek bu tarz mutfaklar rahat, samimi, sıcak, davetkar ve doğal bir etkiye sahip.

Kır evi stili mutfaklar
Intema mutfak

Eğer sizin tercihiniz de bu tarzdaki mutfaklardan yana ise, tümüyle mutfağınıza uygulayabilir ya da detaylar ve aksesuarlarla mevcut mutfağınıza uyarlayabilirsiniz. Mesela bu stilin ana hatlarını oluşturan bazı noktaları bir arada kullanarak sade bir kır evi stili mutfağa sahip olabilirsiniz:

Kır evi stili kelebek mutfak
Kelebek
  • Kır evi stili mutfaklar: Uçuk ve eskitilmiş renklere sahip sade ahşap mobilyalar, pahalı olmayan ahşap sandalyeler, patine boyalı dolaplar, tel mutfak dolapları…
  • Canlı renklerde kumaşlarla kaplanmış geleneksel rustik mobilyalar, çizgili, kareli ve çiçekli, mavi, sarı, ahududu kırmızısı renklerinde pamuklu, keten kumaşlar, yastıklar, el yapımı perdeler…
  • Doğal taş ve ahşap kaplamalı duvarlar.
  • Aksesuar olarak parlak, canlı renklerde elektrikli aletler ve aksesuarlar. Vintage emaye kaplar ve galveniz eşyalarla…

KIR EVİ STİLİNDE MUTFAKTA OLMAZSA OLMAZLAR

Zemin: Kır evi mutfağında seçiminiz doğal görünümlü bir zemin döşemesinden yana olmalı. Çam ya da ceviz ağacı, hatta ve hatta boyalı bir ahşap zemin döşemesi tercih edebilirsiniz. Eğer seramik ya da bir zemininiz varsa sıcaklık katmak için bir kilim ile sıcaklık etkisini artırabilirsiniz. Unutmayın zeminde sıcaklık ve konfor anahtar unsurlar.

Aksesuarlar: Doğal tekstiller, sıcaklık hissi uyandıran antikalar ve vintage objeler kır evi stili mutfakta ön plana çıkıyor. Ayrıca bu tarz mutfaklarda doğallık ön planda olduğu için kurutulmuş çiçekler, teneke çay kutuları, retro baskılı panolarını da tercih edebilirsiniz.

Kır evi stili mutfak ikea
Ikea

Renkler: Bu stilde boyası çıkmış ya da solmuş ahşap renkleri çok yakışıyor. Ancak yeni ve parlak görünümü seviyorsanız, doğru kombinasyonlarla onu da tercih edebilirsiniz. Stilin çıkış noktası aslında salaş köy evleri olduğundan, kiri göstermeyen koyu renkler, orijinal kır evi mutfaklarında sıkça görülüyor.

Mobilya: Mutfağı kır evi stilinde bir mekana dönüştürmenin akılcı yollarından biri hali hazırdaki mobilyaları dönüştürmektir. Örneğin varolan bir konsolunuzu mutfakta çalışma tezgahı olarak kullanabilirsiniz. Doğru mobilyayı seçme konusunda konfor göz önünde bulundurmanız
gereken en önemli nokta. Geniş yemek masaları, doğal ahşap ya da patineli sandalyeler bu mutfağın olmazsa olmazlarından. Bu mutfakta eviye olaraksa geleneksel tarzdan vazgeçmeyin deriz. Çelik veya inox eviye yerine beyaz seramikten büyük bir lavaboya yer vermenizi öneririz.

Kır evi stili mutfak Nolte
Nolte Mutfak

Unutmayın kır evi stili mutfak demek kusursuz bir görünüm demek değil, daha basit, daha doğal ama sıcak bir görünüm yaratabilmektir.

KIR EVİ STİLİ MUTFAK ÖRNEKLERİ

Kır evi stili mutfak kale mutfak
Kale mutfak
Kır evi stili mutfaklar 2
Ikea
Kır evi stili mutfaklar
Lineadecor

Davetkar ve samimi: Kır evi stili