etnik-ne-demek

Etnik ne demek? Dekorasyonda etnik stil ve püf noktaları

Son güncelleme:

Etnik ne demek? ya da etnik dekorasyon stili nedir? sorularına yanıt arıyorsanız, detayları ve püf noktaları anlatıyoruz.

ETNİK NE DEMEK?

Etnik, kelime manası ile genel anlamda bir yaşam şeklini kapsamaktadır. Bu yaşam şekli; ırk, soy, kabile gibi aile bağlarından, ortak dini inançtan ve özgün davranışlardan etkilenerek ortaya çıkmaktadır. Etniklik, aynı ülke içerisinde yüzlerce hatta binlerce topluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Etnik kelimesi, bireyden bireye farklılık göstermekte ve bu farklılıkların derecesine göre ölçülebilen bir kavramdır. Dünya genelinde etnik kavramını etkileyen üç ana faktör bulunduğu kabul edilmektedir. Bu faktörler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Etnik grup, toplumun genelinden farklı olan dil, din, soy ve yerleşim yerine göre ayırt edilebilmektedir.Etnik grubun her bir üyesi, kendini bu aidiyete vermektedir.Etnik grup içerisindeki tüm bireyler, ortak kültür ve geçmişleri doğrultusunda bir araya gelmektedir.

EV DEKORASYONUNDA ETNİK STİL

Etnik ne demek

Ev dekorasyonunda etnik stil gün geçtikçe daha da tercih edilen bir tarza dönüşüyor. Modern mobilyalarla kombinlendiğinde son derece sofistike bir duruş sergileyen etnik tarzı yaşamı inceleyelim…

Etnik Modern stil esas itibariyle modern evlerin çizgisine yöresel dokunuşlarla harmanlarak meydana gelen sentez bir stil . Bu nedenle bu stil, birçok dünya ülkesinden izler taşır. Modern stilin havasını yumuşatmak adına etnik desenlere yer verildiğinde farklı bir birleşim ortaya çıkıyor. Bu birleşim kimi zamanlar akıllarda tam olarak oturmasa da birleştirilmesiyle beraber ortamda tamamen farklı ve sofistike bir hava yaratabilirsiniz.

Etnik denildiğinde herkesin aklına nedense Uzak Doğu ve Afrika geliyor ama dünyada pek çok kültürün kendine ait inanılmaz otantik parçaları bulunuyor.Ev dekorasyonunda etnik stil oluşturmak için, olabildiğince benzer renklerdeki desenleri kombinlemeye özen gösterin. Örneğin; modern kanepelere etnik desenli halılar ve minderler çok yakışıyor.

Aksesuarları kullanarak otantik sayılabilecek bir hava yaratmak için ikat desenli yastıklardan, renk cümbüşlerinden, fenerlerden, küçük biblolardan yardım alabilirsiniz.

Etnik stili evinizin tamamına uygulamak istemezseniz, el dokuması halılar ve aynalarla modern tasarlanmış mekanlara ufak dokunuşlar yapabilirsiniz.

Etnik ne demek

ETNİK MÜZİK NEDİR?

Etnik Müzik, belli bir yörenin belli bir halkın belli bir topluluğun kültürüne ait olan müzik türüdür. Etnik müzik de yöreye ait müzik aletleri de çalınır.

Bazı etnik müziklerde o yöreye ait dans da etnik müzik ile bütünleşmiştir. Örneğin Karadeniz Müziklerinde Horon,  Azeri Müziklerinde Kafkas Dansı gibi.

Müzik evrensel bir dil olduğu için insanoğlunun dinlemekten zevk aldığı ve vazgeçemediği bir faaliyettir. Etnik müzik de toplumların bölgelerin kültürlerine ait olan müzikler olduğu için etnik müzik ait olduğun toplumu da tanıtan bir unsurdur. Bazı Sözlü etnik müzik eserlerinde sözler ait olduğu yöreye ait yaşayış biçimi, örf adetler vs. ile ilgili de bilgi vermektedir.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Etnik Ege stilinin şifreleri: Doğal ve dingin mekanlar

Nordik & Etnik dekorasyon stili nedir? İşte stilin ipuçları

Portekiz’de dekorasyonu samimiyet ile kurgulanan etnik bir evdeyiz