FAS-STİLİ-DEKORASYON
FAS-STİLİ-DEKORASYON

Fas stili dekorasyonun şifreleri: Bir ülke, bir stil, iki etki

Son güncelleme:

Fas stili dekorasyonun şifrelerini biliyor musunuz? Akdeniz’in hem en renkli, hem de en dingin ülkesi Fas ve bu ülkeden çıkan iki renk harmanı. Biri çok Akdenizli, diğeri tamamen global.

FASLI GLOBALİZM

Global dekorasyon etkisini halen hissettiriyor. Fas’ın sıcak baharat tonları ve yakıcı doğasıyla harmanlanan etnik dekorasyon bu anlamda favoriler arasındaki yerini koruyor. Mavi ve beyazın yarattığı dingin Akdenizli ruh
yerini çok daha sıcak, dinamik bir atmosfere bırakıyor.

FASLI GLOBALİZM STİLİ DEKORASYONU EVİNİZE UARLAMAK İÇİN BUNLARI YAPIN:

 • Akdenizli Fas’ın tersine bu renk ve doku skalasında Fas stili çok daha eklektik atmosferler yaratır.
 • Çarpıcı bir etki için aynı ya da benzer desenli ürünleri gruplayarak sergileyin. Mesela dekoratif tabakları birer sanat objesine dönüştürerek irili, ufaklı duvara asın.
 • Bu ülkeye seyahat ettiyseniz çektiğiniz doğa ve insan fotoğraflarından bir seçki hazırlayın ve oymalı ahşap çerçevelerde sergileyin.
 • Yine ikat, geometrik ve etnik desenler favoriniz olsun. Ama renklerde kahve, turuncu, yeşil gibi yüzü doğaya dönük tonlardan seçin.
 • Stilin en belirgin malzemesi el örme yün kilimler. Bunları ister yerde kullanın, ister duvarınızı süsleyin.
 • Mobilyada tercihiniz Akdenizli’nin aksine koyu ahşaplar, ham denecek kadar kaba tahta malzemelerden yana olsun.
 • Bilindik desenlere ilave çıkış noktası Afrika olan tribal ve otantik suzani motiflere de yer açın.

FAS STİLİ PÜF NOKTALARI

İPUCU! Tribal desenler aslında bir Afrika ülkesi olan Fas’ın savaşçı ruhunu da yansıtır.

Fas stili

Orijinal el dokuması kilimler yüksek maliyetli gelebilir. Bunun yerine kilim desenlerinin hakim olduğu ev tekstillerini kullanarak da aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Zikzak ve altıgen diğer etnik desenlere göre hem daha az göz yorar, hem de çok daha çağdaş bir izlenim bırakır. Ama şal deseni severseniz mekandaki diğer tüm aksesuarları, duvarları düz renkte bırakın.
Renk tercihinizse mekanın ışık miktarına göre tarçın, mercan, sarı, çivit mavisi ya da kahve, bordo, yeşil ve mor olabilir.

FAS STİLİ VE SERİN FAS MAVİLERİ

Derin indigo mavisi, kobalt laciverti ve beyaz üçlemesi. Fas stilinin bu en bilinen renk teması Akdeniz’in sıcak ruhunu bolca etnik materyal ve desenle buluşturuyor.

Fas stili

FAS STİLİ DEKORASYONU EVİNİZE UYARLAMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

 • Özellikle yaz aylarında pratik bir değişiklik arayanlardansanız beyaz koltuk ve kanepelerin kışlık yastık kılıflarını bu renk temasındakilerle değiştirebilirsiniz.
 • Yaşam alanlarınız beyaz ağırlıktaysa dingin, lacivert ağırlıktaysa daha çarpıcı kılmanız mümkün.
 • Renk temasını belirledikten sonra sıra desen kombinlerinde. İşte işin en keyifli kısmı da burası. Karmaşık Fas oymaları, el boyaması fayanslar, ikat ve batik kumaşlar, geometrik desenler… Hepsi bir anda hem çok karmaşık, hem de çok Faslı bir atmosfer yaratır. Ancak desen katmanlarını seçerken Akdeniz havasını dikkate alın. Aksi halde eklektik bir yöne kayabilirsiniz.
 • Aksesuar seçimlerinizde ağırlıklı olarak cam, parlak yüzeyli seramik ve metal ya da ferforje seçenekler tercih edin.
 • Dekorasyonda olduğu kadar mutfak lezzetlerinde de kendini hissettiren Fas stilini uygulamanın en hesaplı yolu ise sofra sunumlarınıza sadece birkaç kase, fincan ve servis seti ve sofra tekstilleri eklemek.

SERAMİK EFEKTLİ AKSESUARLAR

İPUCU! Doğru ayarlanmamış desen dozu mekanda karmaşa yaratır.

Fas stili

El boyama seramikler, zemin ve duvarda uygulaması zor ve oldukça da pahalı. Oysa seramik efektli aksesuar ve tekstillerle benzer bir havayı yakalayabilirsiniz. Ancak bu durumda duvarları sadece mavi ya da beyaz gibi tek renkte boyayın. Bolca yastık kullanmak en pratik uygulama şifresi
ama mavi ve beyazı öne çıkarmak için araya birkaç tane sarı ya da turuncu ekleyin. Son olarak ekleyeceğiniz birkaç metal fener ve lamba, etnik ve egzotik havayı pekiştirir.

FAS STİLİNİ TAMAMLAYIN

Fas stili oryantal formlar, parlak yoğun renklerle, boncuk ve nakışlarla birleşerek evleri süslüyor. Bu etnik dekorasyon stili farklı stillerle harmanlanarak kimi zaman sade, kimi zamansa klasik ama tamamen özgün stiller ortaya çıkarıyor.

Fas stili
 • Stilize Minimal: Modern stilleri etniklerle buluştururken ille de mobilyalarınızı değiştirmek gerekmiyor. Stilize desenli duvar kağıtları ve bordürlerden ya da stencil çalışmalarından yardım alabilirsiniz.
 • Çılgın Boho: Patchwork desenlerin çılgınlığı Boho stiline bir gönderme yapsa da bunu ham keten dokumalarla birleştirerek Fas etkisi de yaratabilirsiniz.
 • Yastıklarla: Fas stilini ipekli, nakışlı ve parlak renkli yastıklarla pekiştirin. Hatta işe Osmanlı’yı çağrıştıran suzani veya ikat desenler katarak hareketlendirmeyi de deneyin. Sonuç harika olur.
 • Klasikler: Antika parçalara yatırım yapıyorsanız antrede bir tırnak ya da böyle bir duvar telefonunu Fas stili dekorasyonunuza adapte edebilirsiniz.
 • Modern Eklektik: Rahatı ve konforu yansıtan modern eklektik stilinin en önemli parçası olan kumaş kanepeleri etnik desenli yastık ve örtülerle süsleyebilirsiniz.

Aztek stilinin püf noktaları: Mistik kültürlerin etnik stili

Afrika stilinin püf noktaları: Çekici ve vahşi dekorasyon stili

Stiline göre karıştır: Eski eşyalardan ev stili oluştur