Marin teması yaratmanın ipuçları: Serin bir sahil ruhu

Marin teması yaratmanın ipuçları: Serin bir sahil ruhu

Bir tarafınız kumsalda, öteki yanınız masmavi denizin ortasında bir yelkenli ile gider gibi…Şehrin tam ortasında yine de sahilden kopamayanlardansanız marin teması size gelsin.

YAŞAM ALANLARINDA MARİN TEMASI YARATMANIN İPUÇLARI

  • Marin stilini, denize ve gemilere ait unsurların iç ve dış mekanlara taşınması olarak tanımlayabiliriz: Deniz yıldızları, deniz kabukları, mercanlar, balıklar, halatlar, çıpa ve dümen gibi.
  • Tekstil ve mobilyalarda lacivertten turkuaza denizin tüm tonlarını beyaz ile kombinleyebilirsiniz, mercan kırmızısı da marin etkisini pekiştirecektir.
  • Marin stilinin ana çerçevesini ise bambu, tik ve hasır gibi doğal malzemelerle keten, pamuk ve bambu gibi doğal dokular oluşturur.
  • Naval tarzı endüstriyel aydınlatmalar, halat malzemeden veya deniz feneri formlarında aydınlatmalar kullanabilirsiniz.
  • Sofra ürünlerinde deniz kabuğu veya balık formlu tabaklar veya desenli tekstil ürünleri ve deniz renklerini tercih edebilirsiniz.
  • Mavinin tonlarını sıkça kullanmaktan çekinmeyin. Tek tonun sıkıcılığındansa renk geçişleri mekana canlılık ve samimi bir hava katacak.
  • Amacınızın iç acıcı bir ortam yaratmak olduğunu unutmayın ve tek mekan içerisinde desen veya formları çok sık tekrarlamayın. Renklerle bir denge yaratın.
  • Marin konseptini birçok farklı stilde yaratabileceğinizi unutmayın: Neo-marin, rustikmarin, klasik marin veya kolonyal marin gibi…
  • Marin stilinin tekne ve yatlara en çok yakışan ve gezici bu mekanlara sınıf atlatan konseptin marin olduğunu unutmayın.
  • Son birkaç yıldır tekstilleri etkisi altına alan zikzak çizgileri marin konseptinize uyarlayın.

MARİN STİLİNİN PÜF NOKTALARI

Yazlık evlerde marin stili hissettirmek için mutlaka lacivert ve beyaz kullanmak gerekmez. Marin deyince aklımıza deniz, kum gibi öğeler gelir. Turkuaz tonlarını bej tonları ile karıştıralım, natürel ahşap ürünlerle birleştirelim. Mutlaka bu renk paletinin fonunda beyaz tonunu kullanalım. Böylelikle kumun rengi bej ve denizin rengi turkuazı kullanarak çağrışımlar yapabiliriz.

Klasik bir stil yaratmak istiyorsak kalın ya da ince, çizgileri tasarıma eklemek yararlı olur. Kumlanmış meşe, açık kabak ceviz, biraz klasik olsa da tik mobilyalar marin stil ile uyumlu olacaktır. Amaç; şehirden uzak, dinlendirici ve su öğesini en iyi şekilde yansıtan mekanlar yaratmak olursa, mutlaka taş renkleri ve keten dokuları da dekorasyona katılmalı.

Mimar Şebnem Buhara

MARİN TEMASINI KALİFORNİYA STİLİ İLE GELİŞTİRİN

Marin tarzını poplaştırmak için dekorasyondaki bazı öğeleri modernleştirin. Sabit koltuklar yerine safari tarzı portatif şezlonglar ve dev puflar kullanın. Marin temasını Kaliforniya stili sörf yaşamına göndermeler yapan hippivari bir anlayışla geliştirin.

TEMA: DENİZCİ

Yelkenler fora! Sahilden denize doğru açılıyoruz. Denizcilikle ilgili her tür termoniolojiyi dekorasyona dahil ediyoruz. Dümen, çıpa, deniz kabukları favori desenler arasında.

DOKULAR

Marin temasının vazgeçilmezi ham ketenler, tiril tiril şile bezi ya da tam pamuklu kumaşlardır. Beyaz, kenevir rengi, bejler marin renklerine ideal bir fon oluşturur. Perde, masa örtüleri, yastık, kanepe ya da koltuk döşemelerinde tercih edebilirsiniz.

KUMSAL ETKİSİ

Patineli yüzeyler, boyası çıkmış, eskitme yüzeyler, beyaz ahşap rabıtalar marin temasını tamamlayan dokular arasında.

ILIK BİR MELTEM GİBİ

Mavinin en derininden en uçuk tonlarına kadar evinizde yer açın. Bu serin etki evinize şehrin sıcağında taptaze ve iyot kokulu bir hava taşır.

marin-teması

Ruhumuz Akdenizli: Akdeniz stili ev dekorasyonu ve şifreleri