Yumurta kabuğu çiçeklere nasıl verilir? Faydaları nelerdir?

Yumurta kabuğu çiçeklere nasıl verilir? Yumurta kabuğunun çiçeklere faydaları nelerdir? Zararı var mıdır? Ne sıklıkla kullanılabilir? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi çiçeklere verilebilir? Çiçeklere yumurta kabuğu asmak ne işe yarar? Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf yanıtladı.

Bitki bakımında evde tükettiğimiz birçok organik maddenin atıklarını geri dönüştürmek adına yapılan bazı uygulamalar söz konusudur. Birçok kişi bu uygulamalardan verim aldığından bahsederken birçok kişide uygulama sonucunda ne yazık ki bitkisini kaybedebiliyor ya da toprak kalitesini bozduğu için bitki sağlığını risk altına sokacak hastalıklara yakalanmasına neden oluyor.

Genellikle iç mekan bitkilerinde uygulanan gıda atıklarının püre şeklinde kullanımı sonucunda ne yazık ki bitki toprağı yüzeyinde küflenme, mantar oluşumu, sineklenme gibi problemler yaşamak kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle özellikle iç mekan bitkileri için bir uygulama yapılacaksa bu sorunlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

YUMURTA KABUĞU ÇİÇEKLERE NASIL VERİLİR?

Yumurta kabuğunu özellikle iç mekan bitkilerinin toprak karışımı içerisine direk olarak uygulanmasını tavsiye etmiyoruz. Yumurta kabuğunun iç yüzeyinde yer alan zar temizlenmediği takdirde ne yazık ki kök çürümesine neden olabilirsiniz. Yine yumurta kabuğunun dışında yer alan bazı kalıtlarda aynı şekilde toprak mikroorganizmasını bozabilir. Bu da bitkinizde çeşitli hastalıkların uyanmasına neden olabilir.

Yumurta kabuğunun kullanım nedeni olarak kalsiyum ihtiyacından bahsedilir. Fakat kalsiyum sağlamak isterken gözden kaçırılan noktalar nedeniyle bitkimizi kaybedebiliriz.

Kompost

Bu nedenle yumurta kabuklarını daha çok kompostlarınızın içerisine dahil etmeniz daha olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır (Kompost nasıl yapılır?). Ya da haşlanmış yumurtanın suyunu dinlendirdikten sonra kullanabilirsiniz. Fakat burada da dikkat edilmesi gereken bir nokta söz konusu. O da suda herhangi bir yumurta kalıntısı olmamalı. Yoksa yine sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olur. Haşlanan yumurta suyu bu koşulları sağlıyorsa ayda bir defa bitkilerinizin bulunduğu saksı büyüklüğüne uygun olacak şekilde ve miktarda sulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

HANGİ ÇİÇEKLERE VERİLEBİLİR?

Özellikle orkide, ficus türleri, yaprak güzeli (kolyos), şeflera gibi bitkilerinize uygulama yapabilirsiniz.

Örneğin: Ficus Ginseng Bonsai bakımı nasıl yapılır? Ne kadar büyür?

ÇİÇEKLERE YUMURTA KABUĞU ASMAK NE İŞE YARAR?

Çiçeklere yumurta kabuğu asmak halk arasında bir inanca göre bitkilerine nazar değmemesi için uygulanmaktadır. Yumurtanın üst kısmını düzgün şekilde kırıp sarısı ile akını akıtıp bu delikten bir çubuğa geçirip bahçenin ortasına bu çubuğu yerleştirerek uygulanmaktadır. Bitkilere bilimsel olarak herhangi bir faydası bulunmamaktadır.

Unutmayın her şeyde olduğu gibi sürekli kullanımlar bitkilerinizde geri dönülmez sonuçlar doğurabilir. 

Kahve telvesi çiçeklere iyi gelir mi?

Arap sabunu çiçeklere iyi gelir mi? Böceklere karşı doğal yöntem!