Kahve telvesi çiçeklere iyi gelir mi?

Kahve telvesi çiçeklere iyi gelir mi? Bitkiseverler kahve telvelerini bitkilerinin topraklarına dökerek bitki besini olarak kullanıyor. Peki bu doğru bir işlem mi? Kahve telvesi çiçekler için nasıl, ne sıklıkla kullanılmalı? Hangi çiçeklere verilebilir? Merak edilen bu soruların yanıtlarını, Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf yanıtladı.

KAHVE TELVESİ ÇİÇEKLERE İYİ GELİR Mİ?

Kahve telvesi son yıllarda bitkiler için yeniden kullanılabilir mi? sorusu son zamanlarda sıkça merak edilir oldu. 

Bir çok kişi kulaktan duyma bazı uygulamaları bitkilerinde araştırmadan denemeler yapıyor. Bu da geri dönülmez zararları doğuruyor ne yazık ki! Kahve telvesinin bitkiler için çok büyük bir zararı olmamasına rağmen tek başına kullanımda da pek bir yararı da yok diyebiliriz.

Kahve telvesi içeriğinde az miktarda nitrojen yer alıyor. Bu az miktardaki nitrojenin bitkiler için iy bir gübre takviyesi olacağı söylense de aslında durum pekte öyle değil.

Demlenen kahve telvesinde nitrojeninde etkisini yitirdiği bu nedenle bitki toprağına direk karıştırıldığında herhangi bir faydası olmadığı ortaya çıktı.

Birçok kişi son yıllarda cafelerin artmasıyla birlikte tüm kahve telvelerini toplayıp sıfır atık oluşturmak adına bu telveleri bitkilerin topraklarına dahil etmeye başladı. Fakat kahve telvesi içeriğindeki maddeler nedeniyle her bitki toprağına karıştırmak içinde uygun değil. Asitli toprakta yaşamayı seven bitkiler için kullanıma uygun olsa da bu da demlenen kahve telvesinden ne yazık ki sağlanamıyor.

KAHVE TELVESİ ÇİÇEKLER İÇİN NASIL KULLANILIR?

Kahve telvesi çiçeklere iyi gelir mi

Bitkilere fayda sağlamak için kahve telvelerinin bir kompost yığınında parçalanması sağlamak gerekiyor. Ancak o zaman içeriğindeki besinden faydalanmak söz konusu. Kompost karışımına dahil edilen telvelerin faydasını görebilmek içinde biraz zamana birazda sabırlı olmaya ihtiyaç var. Bu tarz organik atıklardan besin elde edebilmek için önce kompostlama yoluyla ayrıştırma olması gerekiyor. Komposta katılan kahve telveleri kompostu fosfor ve potasyum yönünden destekler.

İlginizi çekebilir: Kompost nasıl yapılır? Kompost nedir ve püf noktaları nelerdir?

Yine kahve telvesi iç mekan bitkilerinde direk toprağa uygulandığı takdirde toprak yüzeyinde küflenme, istenmeyen bakteri oluşumuna neden olabilmektedir. Yapısı gereği kahve telvesi toprağa dahil edildiğinde suyu tutan bir özelliğe sahiptir. Fakat bu da bitkiler için olumlu sonuçlar doğurmamıştır.

Kısacası elinizde bolca kahve telvesi mevcutsa ya kompostların içine dahil edilmeli ya da bitkiler için direk kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Kahve telvesi çiçeklere iyi gelir mi? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Arap sabunu çiçeklere iyi gelir mi? Böceklere karşı doğal yöntem!

Aspirin bitkilerde nasıl kullanılır? Çiçeklere iyi gelir mi?