yatak-odası

Yatak odanız huzurlu mu? Rahat etmek için dikkat edilecekler

Son güncelleme:

Yatak odaları geceleri uyuduğumuz, dinlendiğimiz, huzur bulduğumuz alanlardır. Yatak odası aynı zamanda evde en çok vakit geçirdiğimiz alan olarak evin en değerli odası unvanını taşıyabilir. O halde yatak odasında rahat etmek için hangi detaylara dikkat etmeliyiz?

RENKLERE DİKKAT

Öncelikle yatak odasında kullanacağınız renklere özen göstermelisiniz. Nötral, pastel ve toprak tonları duvar, tavan ve mobilyalarda tercih edilebilir. Renkleri seçerken uykunuzu kaçıracak canlı renkleri kullanmamaya dikkat edin.

İlginizi çekebilir: Feng Shui’ye göre yatak odası renkleri: 5 püf nokta

ODAK NOKTASI YATAK

hangi-odada-hangi-duvar-rengi

Yatak, yatak odasının odak noktasıdır. Bu nedenle en iyi seçimi yaptığınıza emin olun. Eğer çok büyük bir yatak seçerseniz yatak odanız çok sıkışık görünebilir. Bu nedenle kendinize ve odanıza en uygun yatağı seçmek büyük önem taşıyor.

AYDINLATMALAR

Tavanda büyük bir aydınlatma yerine yatağın her iki tarafındaki komodinler üzerine abajur ya da aplik lambalar tercih edebilirsiniz. Ayarlanabilir aydınlatmalar da ışığı istediğiniz gibi ayarlamanıza imkan verir. 

İlginizi çekebilir: Yatak odanızı lüks gösterecek 10 püf nokta

DÜZENLEME ŞEKLİ

Odada eşyalarınızın düzenleniş şekline de dikkat edin. Üstünüze üstünüze gelen bir dolap, gece kalktığınızda ayağınıza takılan bir puf uykunuzu kaçırabilir.

İlginizi çekebilir: Yatak odasında bulunması faydalı olan bitkiler

HAVALANDIRMA VE ISI

Oda havalandırmasının iyi olması da dekorasyon kadar önemlidir. Çok sıcak ya da çok soğuk bir ortam uygun dinlenme koşullarını sağlamayacaktır. Oda ısısının çok yüksek olmamasına dikkat edin, yazın serinlemek için tavana asılan pervaneler işinize yarayabilir.

El yapımı yaratıcı fikirler ile yatak odanıza sonbahar havasını taşıyın

Yatak odasında sonbahar ve kış dekorasyonu hazırlığı