yatak-odasi-sonbahar

Yatak odasında sonbahar ve kış dekorasyonu hazırlığı

Pek yakında daha da serinlemeye başlayan hava, çisil çisil yağmurlar eşliğinde, bizi yatak odasında battaniye altında sarıp sarmalayan bir atmosfere çağırıyor olacak. Yatak odanızda davetkar bir görünüm için…

YATAK ODASINDA MAVİ

Doğada yer alan mavi rengin beyinde kimyasal değişiklikler yaparak vücudu çok rahatlattığı biliniyor. Yatak odasında konfor ve rahatlama hissini pekiştirmek için mavinin üst ve alt tonlarına yer verebilirsiniz.

www.housedoctor.dk.

YATAĞIN BAŞUCUNA BİR KİTAPLIK

Kitaplar kış akşamlarının en zevkli bölümlerinden biridir. Yatağın başucunda 50’ler stili bir mini kitaplık çok şık durabilir.

Yumuşak tonlar: Toprağın her türlü tonu yumuşak bir atmosfer elde etmenizi sağlayacaktır.

Ekoseler: Ekose desenli yatak tekstilleri sıcaklık duygusunu pekiştirir. Sarı, bej, bordo, gri ve kahve tonları ideal birer seçim olabilir.

Dokulu yüzeyler

Zeminde kendinden dokulu kilim ve halıları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Pamuk, yün ve keçeden yapılanları etkiyi pekiştirir. Postlarla da görünümü zenginleştirmeniz mümkün.

Kilim, Zara Home.

BATTANİYESİZ OLMAZ

Battaniye ister uzanma koltuğunuzda ister yatağınızın üzerinde baş köşeyi hak ediyor.

Vera battaniye, İstikbal.

SONBAHAR DEKORASYONU PÜF NOKTALARI

  • 1. Tekstil seçerken kalın ilmekli ya da kalın dokulu yüzeye sahip olanları tercih edin. Doğal liflerden yapılan tekstiller bu hissi çok daha çabuk verecektir.
  • 2. Örgü, yapay kürk ve postlardan yapılan tamamlayıcılar davetkar ve sımsıcak bir yatak odası için rahatlıkla tercih edebilecekleriniz arasında.
  • 3. Farklı kumaşları ve desenleri kombinleyerek bol miktarda ve kalın tabakalar oluşturacak şekilde kullanmanızda hiçbir sakınca yok.
  • 4. Gri, mor, kahve ve mavinin koyu tonları güz yatak odaları için idealdir.

Yatak başına

Tekstiller mekana sıcaklık katmanın en pratik yollarından biri. Bu sebeple kalın kumaşlarla yatak başınıza bir cibinlik yapabilirsiniz.

Oka.

Kapı arkasında her zaman! Yumuşacık sabahlıklarınız hep askıda ve hazır olmalı…

www.affari.se.

Sabah kahvesi… Bir fincan sıcak kahve ve yumuşacık bir battaniye kışın olmazsa olmazları…

AYDINLATMA SEÇİMİ

Kış mevsimine hazırlık yaparken yatak odasındaki aydınlatmalarınızla ilgili göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar var. Öncelikle aydınlatmayı nereden yapıyorsunuz? Tavandan mı, yerden mi yoksa duvar aplikleri mi kullanıyorsunuz? Işığın dalga halinde yayılmasını ve farklı ışık geçişleri yapmayı istiyorsanız birden fazla aydınlatma kaynağı kullanmaya özen gösterin. Tavandan yapılan aydınlatmalar genellikle yüksek miktarda ışık yayarlar.

Yerden aydınlatma ya da abajurlarla yapacağınız ışıklandırmayla daha loş ve davetkar bir ortam yaratabilirsiniz.

Aslında yatak odasında genel anlamda aydınlık bir ortam yaratmak için ve giysi dolaplarınızda da ekstra aydınlatmalar yoksa dolap içlerini aydınlatmak üzere böyle olmasında fayda var. Dimmerli anahtarlar kullandığınız taktirde tavan aydınlatmanızı da kısarak istediğiniz davetkar ortamı yaratabilirsiniz. Abajur, aplik ve lambaderlerde düşük voltajlı ampul seçenekleriyle sıcak bir ışık yaratmanız mümkün.

KALIN PERDELER

Kalın ve koyu renkli fonlar hem ısıyı tutar hem de sıcak bir atmosfer yaratmanızı sağlar.

ZEMİNDE NE OLMALI?

Yatak odasında sıcaklık hissini pekiştirmenin en pratik yollarından biri de zeminde ahşap parke tercih etmekten geçiyor. Çıplak ayakla bassanız bile sıcaklık hissi devam edecektir. Boydan boya halılar da bir başka seçenek olabilir. Karyolanın ayak kısımlarına da dilerseniz yumuşak postlar atabilirsiniz.

Yatak odasını nasıl planlamalı? Dekorasyon önerileri