Yaşam alanlarına kış konforu kazandırmanın 10 adımı

Son güncelleme:

Aksesuardan aydınlatmaya, tekstilden teknik detaylara küçük hamleler ve pratik önerilerle yaşam alanlarına kış konforu kazandırmanın 10 adımı.

DEKORATİF SEPETLER

Kanepe, okuma köşesi ya da yatak yanında konumlanmış yünlü koltuk şalları ve diz battaniyeleri dolu bir sepet etraftaki dağınıklığı önlerken kış konforunu ayağınıza kadar getiriyor.

SAMİMİ VE SICAK SUNUMLAR

Sehpa, büfe ya da varsa servis arabasına cam kavanozlarda tarçın, nane çubukları, minik renkli şekerlemeler, hemen yanına kahve kupaları, kakao tozunu yerleştirin ve dumanı tüten sıcak su termosunu da unutmayın. Tüm bunlara sadece bakmak bile içinizi ısıtır.

ATEŞ İLE ISININ

Gerçek şu ki şömine önünde uzanmak çok rahatlatan bir aktivite. Ancak özellikle şehir evlerinde küçük çaplı duman tepmesi riski de yok değil. Bu yüzden işi basitleştirin: Şömine tabanına kolay yanan çıra yığını istifleyin, üzerine gazete parçalarını buruşturup atın ve ardından yakın.

SAĞLIK DESTEKÇİSİ KONFOR

Kurumuş dudaklar ve sinüsler ile bu kış geçmez. Oysa hafif nemli bir atmosfer bu kış sıkıntılarını önlemeye yardımcı olur. Nemlendiriciniz tıkalıysa filtresini kışın en az bir, iki kez değiştirin.

İlginizi çekebilir: Evde alerji yapan şeyler | Evinizi nasıl anti-alerjik yaparsınız?

RUSTİK STİLE GÖNDERME

Yemek odasında kumaş sandalyelere eşlik eden dönüştürülmüş ahşaptan uzun bir bank, salonun kadife kanepeleri arasına yerleştirilen eskitilmiş ahşap sehpalar… Hepsi sıcak ve samimi bir kış havasının çarpıcı destekçileri.

İlginizi çekebilir: Rustik stil nedir? A’dan Z’ye rustik dekorasyon stili ile ilgili detaylar

DOKU FARKI

Kanepedeki mevcut yastıklara eşlik eden uzun ve bol tüylü, peluş ya da suni kürk yastıklar, koltuk şalları ve yerde küçük bir tüylü halı… Yumuşaklığı ile konforu, dokusu ile sıcaklığı pekiştiren bu parçaların hepsini aynı anda ve bütün olarak eklemeye çalışın.

İlginizi çekebilir: Doku, malzeme ve biraz da yaratıcılıkla evler kışa hazır

DOĞRU ODA ISISI İYİ HİSSETTİRİR

Kışın sıcacık bir evi kim istemez ki? Ancak odaları randımanlı biçimde aynı ısıya getirmekte zorlanıyorsanız mevcut ısıtma sistemine ek olarak klimanızı da devreye sokarak ısıyı eşitleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Klimada sıcak ayarı nasıl yapılır?

KONTROLLERİ ATLAMAYIN

Uzmanlara göre pencerelerdeki ısı kazancı ve kaybı, bir evin enerji kullanımının yüzde 30’unu oluşturuyor. Bu yüzden pencere yalıtımını, dolgu macunlarını kontrol edin ve gerekirse yenileyin.

  • İlginizi çekebilir: Evdeki yalıtım sorunlarına kısa ve uzun vadeli çözümler
  • ISITMA/SOĞUTMA SİSTEMİNİZİ İYİLEŞTİRİN

    Merkezi ısıtmanın yüksek faturalarından yeterince bezdinizse mini split ısıtma ve soğutma sistemleri, enerji açısından son derece verimli ve kanal sistemi sayesinde de alan kaybettirmiyor.

    ÇATI YALITIMINA DİKKAT

    Doğru bir çatı ve tavan arası yalıtımı ısıtma ve soğutma maliyetlerini düşürerek tasarruf sağlar ve bunun düşüncesi bile içinizi ısıtmaya yeter.

    Yatak odasında kış hazırlığı: Soğukluk hissini yok edin