rustik-stil nedir

Rustik stil nedir? A’dan Z’ye rustik dekorasyon stili ile ilgili detaylar

Rustik stil nedir? A’dan Z’ye rustik dekorasyon stili ile ilgili detayları İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki anlattı.

Rustik kelimesi Fransızca kökenlidir. Pencere üstlerine takılan ahşap korniş ve kırsal, köy görünüşü gibi anlamları vardır. Doğallığı ve eski unsurlar barındırmasıyla ön plana çıkan rustik stil son yıllarda ülkemizde de oldukça moda. Rustik dekorasyon için, doğallığın ve rahatlığın simgesidir diyebiliriz. Bu yüzden evinizi rustik tarzı dekore etmek istiyorsanız işiniz hiç de zor değil.

RUSTİK STİL NEDİR?

Öncelikle stilin öne çıkan birkaç özelliğinden kısaca bahsedelim. Rustik dekorasyonda el yapımı ürünler, rattan ya da hasır gibi doğal ürünlerden imal edilen objeler, natürel ve dokulu tekstil ürünleri sıkça kullanılır. Ham, işlenmemiş ahşap rustik stilin öne çıkan unsurudur. Klasik izler taşıyan desenli seramik ve karolar dizaynlara eski çağ evleri görüntüsü kazandırmak için özellikle mutfak ve banyo dekorasyonlarında sıkça kullanılır. Otantik desenler, klasik seramik ve porselenler rustik dekorasyonun vazgeçilmez ögeleridir.

rustik stil nedir

 Renk skalasına gelince; nötr renkler ve toprak tonları ile siyah – beyaz uyumu bu stilde en çok kullanılan renklerdir. Eğer bu özellikler içinizi açıyorsa siz de dekorasyonlarınızda rustik stili rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Rustik dekorasyon yapılırken dikkat edilmesi ve uyulması gereken birkaç püf nokta vardır. Bu dekorasyon modelinde sık sık saf ağaç kullanımı göze çarpmaktadır. Doğal bir görüntü elde etmek için genellikle işlenmemiş doğal ağaçlar tercih edilir. Bu modeller özellikle salonda sık sık kullanılır.

Mutfakta da yine işlenmemiş ham odundan yapılmış, masa ve sandalyeler tercih edilir. Bunun dışında hem orta sehpa hem de duvarlarda kullanılacak aynı renk veya benzer tonlardaki ağaç motifleri eve rustik bir hava katacaktır.

Sizler de rustik tarzı uygularken, kendi zevklerinize göre birçok obje ve aksesuar tasarlayarak evinizde sergileyebilirsiniz. Mesela, salonun için ahşap çerçevelere sahip bir ayna tasarlayabilirsiniz. Ahşap tahta parçaları ve kalın hasır ipler kullanarak banyona veya mutfağına havlu askılığı da yapabilirsiniz. Hasır sepetler kullanarak içerisine temiz havlular yerleştirebilirsiniz. Hatta hazır sepetlere mutfak dekorasyonlarında da yer verebilirsin. Ağzı geniş hazır sepetin içerisine, tuz ve baharatlık gibi sürekli elinin altında bulunmasını istediğin eşyaları yerleştirebilirsiniz. Ayrıca küçük sandıkları da tezgâh üzeri raf olarak, yan yatırılmış şekilde kullanabilirsiniz. Ahşap görüntüsüyle rustik dekorasyonunu tamamlayan bu aksesuarlar, aynı zamanda şık bir görünüm sunacaktır.

ANTİKA VE ESKİ EŞYALAR KULLANIN

Yaşam alanınızda rustik bir atmosfer yaratmak ve doğal bir estetik görünüm yakalamak için pahalı mobilyalar satın almanız gerekmiyor. Kullandığınız ahşap formları tamamlayacak eski ve antik objeler tercih edebilirsiniz. Eskicilerde ya da antika eşya satan mağazalarda bu tarz objeler ve aksesuarlar bulmak mümkün.

SERAMİK, MERMER VE DOĞAL TAŞLARA YER AÇIN

Rustik stilde yaşam alanınızı seramik, mermer ve doğal taşlar kullanarak çeşitlendirebilirsiniz. Özellikle doğal taşları evinizin farklı köşelerinde kullanabilir ve bir doğa esintisi yaratabilirsiniz. Mermer yüzeyli sehpa tercih edebileceğiniz gibi seramik vazolar, heykeller ve duvar süsleriyle de yaşam alanınızı renklendirebilirsiniz.

MODERN OLMAKTAN ÇEKİNMEYİN

rustik stil nedir

Rustik tarzı ev dekorasyonu ile ilgili bilinen yanlışların başında, rustik stilde modern dokunuşlara yer olmadığı düşüncesi gelir. Ancak bu görüş doğru değildir. Rustik tarz içerisinde modern ögeleri ham ağaçlar, stilize ahşaplar, doğal taşlar ve mermerler ile harmanlayabilirsiniz.

Özellikle salonunuzda ve mutfağınızda modern dokunuşlar yapabilirsiniz. Örneğin ağaçtan yapılmış bir masayı modern sandalyelerle tamamlayarak eklektik bir tarz geliştirebilirsiniz.

RUSTİK TARZ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

ev turu retro

Rustik tarz için sahip olunan en büyük ön yargı bu tarzın sadece eski ve ahşap evlerde uygulanabileceğidir. Elbette eski tarz evlerde bu tarzı uygulamak daha kolay olabilir ancak önemli olan hangi parçaları kullandığınızdır. Ahşap bir evde retro, modern ya da avangart bir tarz uygulayabileceğiniz gibi modern bir ev mimarisinde rustik tarzı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Rustik dekorasyonun şıklıktan, modernlikten ve en önemlisi işlevsellikten uzak olduğu düşünülebilir. Günümüzde doğaya olan eğilim her geçen gün artıyor. Ahşap ve metal gibi doğadan gelen malzemeleri ham halleri ile kullanmak oldukça yaygın bir durum. Bu nedenle rustik tarzdan bağımsız olarak bu malzemelerin işlevselliği ve konforu her geçen artıyor. Rustik tarzın en önemli parçası olan doğal malzemelerin bu noktaya gelmesi tarzın da doğrudan olumlu şekilde etkilenmesinde yardımcı oluyor.

RUSTİK MOBİLYA MODELLERİ

rustik stil nedir

Rustik mobilya modellerinin doğala yakın olması açısından kahverengi, yeşil, saman, paslı renkler yani doğada mevcut olan temel renkleri kullanabilirsiniz. Yine ahşap mobilyalar, kireç duvarlar, taş veya tuğla görünümü kullanabilirsiniz.

RUSTİK DEKORASYONUN OLMAZSA OLMAZI, NATUREL DOKULAR

Oda dekorasyonlarınızın rustik tarzda olması dekorasyonda kullanılan tüm detayların uyum içerisinde olmasını gerektirir. Bu dekorasyon tarzı dokulu natural kumaşlar ile ön plana çıkan bir özelliğe sahiptir. Naturel ürünlerin sıkça kullanıldığı dekorasyonda el yapımı ürünler geniş yer kaplar. Sadece perde üzerinde değil tüm detaylarda bu natural yaklaşım hissedilebilir. Tüm mobilya renkleri ile uyum sağlayabilecek olan bir tasarımdır.

RUSTİK PERDE KULLANIMI

Rustik kelimesi en çok bilinen anlamı ile perde asma işlemidir. Perdelerin kornişe ihtiyaç duymadan asıldığı silindire verilen isimdir. Bu perdeler tül güneşlik ve fon perde üzerine asılmalıdır. Bu şekilde güneşlik olan kısım tavandan sarkarken perde ise alt tarafta kalacaktır.

Kruvaze dediğimiz ortasından iple ya da özel mekanizması ile şekli korunan perdeler modern rustik perde modelleri tarzında da kullanılır. Arka kısmında fon perde ya da tül perde ile destekleyebileceğiniz pencere tasarımlarında en dikkat çekici kısım perdenin monte edildiği yerdir. Çeşitli renklerde olabilen bu kısım genelde ahşap ve ahşap renk tonlarındaki rustik borular üzerine yerleştirilir. Direk perdeyi boruya geçirebileceğiniz tasarımlar olduğu gibi aynı zamanda perdeye geçirdiğiniz halkaları rustik boruya takarak da bu perdeleri kullanabilirsiniz.

Rustik perdeler duvarı perde ile boğmak istemeyenler için en iyi seçim olacaktır. Mobilya seçiminiz de marjinal bir konsept belirlediyseniz, rustik perdelerle iç dekorasyonda samimi, sıcak bir görsellik sunabilirsiniz.

RUSTİK AMPUL

Klasik ampullerin yerini alamaya başlayan rustik ampuller, iç mekânlarda kullanılan dekoratif ampul modeli oluyor. Sarı renge sahip olan normal ampul çeşitlerinden farklı olarak ampul içinde yer alan flaman telinin dekoratif biçimlerle şekillendiği ampul olarak tanınan rustik ampüller, şık tasarımları ile öne çıkıyor.

RUSTİK ANKASTRE SETLER

Pinterest

Rustik ankastre setler, seçkin tasarımı sayesinde son derece zarif bir görünüm sergiliyor ve yaşam alanlarınızı benzersiz bir estetik algısıyla donatıyor. Etkileyici tasarımı ve yüksek performansı sayesinde hem evlerde hem de iş yerlerinde rahatlıkla kullanılabilen rustik ankastre seti, bej rengi ve ideal ölçüleri sayesinde tüm ankastre mutfak tasarımlarına da uyum sağlıyor.

Etkileyici ve otantik tasarımlarıyla rustik ankastre setlerin fiyatları çeşitli markalara göre 4.000 tl ile 10.000 tl arasında değişmektedir.

RUSTİK AVİZELER

Rustik avizeler günümüzde yaygın olarak kullanılmakta ve yaşam alanlarımıza etkileyeci bir hava katmaktadır. Genellikle doğal masif ahşap kütükten tasarlanan rustik avizelerde hasır örgüler de tercih edilir. Salon, ofis, çalışma odası, mutfak, oturma odası, kafe, çocuk odası, yatak odası vb gibi çoğu alanda kullanılmaktadır.

Bazı modellerde ise metal sarkıt üzerinde opal rengi cam ile tasarlanmış olan ürünler evinizde, odanızda, ofisinizde şık ve dekoratif aydınlatma için idealdir. Ampulün verdiği ışığın göz ile direkt teması engellenecek şekilde tasarlanmıştır ve dilerseniz boyunu kısaltarak da kullanabilirsiniz.

Pinterest
Vivense

Rustik endüstriyel stilde dekorasyon önerileri