evler kışa hazır

Doku, malzeme ve biraz da yaratıcılıkla evler kışa hazır

Son güncelleme:

Kış kapıdan baktığında hep daha fazla ısınmak isteriz. Isınma gereçleri evlerdeki yerini alsa da, görsel olarak da ısıtan dokulara yönelerek işin içine stilinizi de eklemeyi deneyin.

Güneşin yakıcı etkisinin bizi iyice terk ettiği soğuk günlerde evlerimize sığınıp kozamızda keyif yaparız. İşin doğrusu dışarıda olup üşümek istemeyiz de… Giysilerimizi kalınlaştırdığımız gibi aslında evler de kalın tekstillerle örtünüp sıcaklık hissini yoğunlaştıran dokulara bürünür ya da bu istenir.

Aslında dekorasyon stilimizde kışlık ve yazlık gibi bir ayrım yapmayız çoğu zaman ama evimizin stilini değiştirmeden de onu kış havasına büründürebiliriz. Bunun için öyle çok yüksek bütçeler de gerekmez. Örneği kanepede ve berjerde kullandığınız yastıklara kışlık kılıflar alın, beyaz mumlarınızı kırmızı, turuncu ve yeşil olanlarla değiştirin, eğer koltuğa ve kanepeye sürekli bir şal atıyorsanız bunun yerine kalın ekoseli battaniyeler kullanın ya da şu aralar pek moda olan taklit kürklerden (çevreye saygılıyız gerçeğine izin yok!) bir yastık + örtü kardeşliği kurun.

Hiç bunlara tahammül edemem benim elimden her şey gelir diyenlerdenseniz, o zamanda en kalınından şiş ve yünler alıp hemen örmeye başlayın. Elle veya kolla yapılan dev örgüler çok popüler bizden söylemesi. Dekorasyonda başka neler kullanmalı derseniz;

EVLERDE KIŞ STİLİ

  • Nefti yeşil, lacivert ve bordo gibi koyu zeminde açan çiçekler.
  • İrili ufaklı ekoseler, baklavalar.
  • Büyük geometrik desen ve trikolar.
  • Siyah, beyaz gibi monokrom renkler.
  • Hardal sarı, yeşil, lacivert kardeşliği.
  • Kalın kapitone dokular.
  • Altın, bakır ve bronz malzemeden şamdan, fener, vazo ve daha neler neler.
  • Ham hatta kütükten her şey.
  • Yeni versiyonuyla rustik, retro ve etnik stillerin karması.
  • Bolca kadife, jakarlı kalın dokumalar, tüy ve saçak detayları. Ama siz “ben bunları nasıl kombinleyeceğim” diyorsanız hazırladığımız kış sayfalarına bir göz atmanız yeterli.

DEV ÖRGÜLER

Bu kış en favori ne diye sorsalar hiç kuşkusuz dev yünlerle örülen örtü ve koltuk şalları deriz. Yapımını Dev örgü battaniye nasıl yapılır? Birkaç saatte battaniye yapımı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

dev örgü battaniye

HAM AHŞAP, HATTA KÜTÜK

İster modern, ister klasik bir tarzınız olsun yaşam alanlarını daha sıcak ve samimi kılmak için tahta veya kütük gibi ahşabın en ham halinden yardım alın. Bu dokuları bakır ve rose altınla kombinlemek çok moda.

Willow sofa, Crate&Barrel.

ŞALE TADINDA

Belki İsviçre’de bir dağ köyünde değiliz ama olsun biz yine de ufak dokunuşlarla bu hissi yaratabiliriz. Kar yazan keçe ve yün yastıklar, kar tanesi, ekose ve baklava desenli örtüler, ahşap ve hasır sepetler ve olmazsa olmaz mum ışıkları…

Fotoğraf lexington.com

Şömine stilleri nelerdir? Şömine almadan önce stile karar verin

Şömine mi yoksa radyatör mü? Elektrikli şömine ısıtır mı?

https://www.evimdergisi.com.tr/somine-mi-yoksa-radyator-mu/