Şöminede harlı bir ateş nasıl yakılır?

şömine-ateşi

Şöminede harlı bir ateş yakmak sandığınız kadar zor değil. Bu yöntemde sadece odun ve kibrit kullanarak büyük bir ateş yakabilirsiniz. Odunların kuru olduğundan emin olun. Dışarıda, yerden yüksekte ve boşluklu olarak depolayarak en az altı ay bekledikten sonra odunları yakın. İşte adım adım şöminede ateş nasıl yakılır sorusunun yanıtı…

BÜYÜK ODUNLAR ŞÖMİNENİN TABANINA *

1. Adım: En büyük odunlardan bir sırayı şöminenin tabanında, ızgaranın üzerine dizin ve odunların aralarında 3-5 cm boşluk bırakın. (Izgaranın üzerine dizmek zorunda değilsiniz, doğrudan odunları şömine zeminine de dizebilirsiniz.)

İKİNCİ SIRAYA DİK OLARAK YERLEŞTİRİN *

2. Adım: Bir üst sıraya daha küçük odunları dizin, fakat bunları ilk sırayla dik olarak kesişecek şekilde yerleştirin.

şömine ve radyatör seçimi

ÇIRALAR *

3. Adım: Sonraki iki sıraya çıra ekleyin (ince dal ve tahta parçaları). Her sıra bir önceki sıraya dikine yerleştirilmeli ve her sıra (üste çıktıkça) bir önceki sıradan daha küçük odunlardan oluşmalı, böylelikle odun yığınımız üçgen şeklinde yukarı doğru yükselecek.

SIRAYLA YANACAKLAR *

4. Adım: Son sıraya talaş (çok minik tahta parçaları) ekleyin. (Yığının en üstü noktası şöminenin yanma odasının yarı yüksekliğine kadar gelmiş olmalı.) En üst sıra, gazete kağıdına ihtiyacınız olmadan, kibritle kolayca yanacaktır. Ateş yandıktan sonra, altındaki sırayı yakacaktır, böylelikle dayanıklı bir ateşiniz olacak.

Şömine stilleri nelerdir? Şömine almadan önce stile karar verin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

japon gülü bakımı ve özellikleri

Japon gülü ağacı bakımı nasıl yapılır? Saksı değişimi ve çoğaltma

duvar-kağıdı-nasıl prizden kurtarılır

Duvar kağıdını kaplarken, altta kalan anahtarı, nasıl ortaya çıkarırsınız?