Yanlış-boyanan-duvar-nasıl-düzeltilir

Yanlış boyanan duvar nasıl düzeltilir? İnternetten boya rengi seçerken dikkat

Yanlış boyanan duvar nasıl düzeltilir? Zaman zaman yaptığınız kendin yap, tadilat ve tamir işlemlerinde yanlış işlemler uygulayabilirsiniz. Bunlardan biri de yanlış ya da istenmeyen duvar rengine boyamak. Peki yanlış boyanan duvar nasıl düzeltilir? Boya rengi seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Okuyucularımızdan birinin bu sorusunu yanıtladık.

YANLIŞ BOYANAN DUVAR NASIL DÜZELTİLİR?

SORU: Oturma odamız için boya renklerini araştırmaya saatler harcadık ve sonunda kömür grisine karar verdik. İnternete odamızın fotoğrafını yükleyerek rengi uyguladık, sonra da alıp odayı boyamaya başladık. Boyarken beklediğimizden daha koyu bir renk olduğunu gördük ama kuruyunca daha açılacağını düşündük. Ama malesef olmadı. Daha açık bir tonda yeniden boyamak istiyoruz, ancak koyu boya üzerinde numuneleri test etmek doğru olmayacağından ve bir kez daha istemediğimiz bir renkle karşılaşmaktan endişe ediyoruz.

CEVAP: Çevrimiçi araçlar bir rengin nasıl görüneceğine dair size bir fikir verebilir, ancak kesin olarak bilmek için onu duvarlarınızda görmeniz gerekir. Çünkü bir odanın aydınlatması ve mobilyasına bağlı olarak gölgeler önemli ölçüde değişiklik gösterir. Duvarınıza iki büyük beyaz kağıt yapıştırın ve sevdiğiniz iki rengi bunlara uygulayın. Birkaç gün duvarınızda kalsın, hatta farklı duvarlara yerleştirip tekrar bakın. Bu şekilde rahatlıkla karar verebilirsiniz. Ancak yeniden boyamaya başlamadan önce koyu rengi kapatabilmek için mutlaka astar boya atın.

İlginizi çekebilir: Duvar nasıl boyanır? Bir profesyonel gibi boyamanın püf noktaları

EFEKTLİ BOYA TEKNİKLERİ UYGULAYABİLİRSİNİZ

Renk beklediğinizden daha açık ya da koyu olduysa, üzerine daha açık ya da daha koyu renkler ile efekt verebilirsiniz. Süngerleme, renk yıkama gibi boya teknikleri işinize yarayacaktır. Arka plandaki renk kalırken, üzerine efekt ile daha aydınlık ya da daha koyu renkli bir etki oluşturun.

İlginizi çekebilir: Odanın bir duvarını vurgulamak istiyorsanız yapmanız gereken basit

KARIŞTIRMA YÖNTEMİ İLE YANLIŞ BOYAYI DEĞİŞTİRMEK

İlk olarak karıştırma yöntemi ile yanlış seçilen boya rengini değiştirmeyi ele alalım. Henüz duvarlarınızı boyamadıysanız şanslısınız. Satın aldığınız boyanın içine farklı bir ton katabilirsiniz. Beyaz ile rengini açıp, siyah ile koyulaştırabilirsiniz. Bunun için istediğiniz tonu elde edene kadar renk eklemeniz yeterli.

AYDINLATMA

Duvarlarınızı boyadınız ancak istediğiniz tonda değil. Böyle bir durumda odadaki aydınlatmayı ayarlamak büyük bir fark oluşturabilir. Boya beklediğinizden daha parlak görünüyorsa, ışığın ayarını biraz azaltabilirsiniz. Bu şekilde parlaklık azaltılabilir.

Oda karanlık ya da donuk görünüyorsa aydınlatmayı arttırarak daha parlak bir renk elde edebilirsiniz. Ayrıca aplikler ya da ekstra masa lambaları kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Işığa göre odalarda duvar boyası seçimi nasıl olmalı?

AKSESUAR SEÇİMİ

Duvarlarınızı boyayıp mobilyalarınızı yerleştirdikten sonra renk artık daha koyu ya da açık görünüyorsa, duvar renginizi dengeleyecek renkte aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Yastık, kilim ya da örtüleri değiştirmek tüm duvarları yeniden boyamaktan daha kolay olacaktır.

Duvar boyası rengi nasıl seçilir? Duvar boyarken nelere dikkat edilmeli?

Evinizi boya ile değiştirin! Her şey boyanabilir

Bir kutu boya ile yapabileceğiniz çok şey var

Odanın bir duvarını vurgulamak istiyorsanız yapmanız gereken basit