duvar nasıl boyanır

Duvar nasıl boyanır? Bir profesyonel gibi boyamanın püf noktaları

Duvar nasıl boyanır? Hangi renge karar vermek gerektiğinden nasıl uygulayacağınıza kadar ihtiyaç duyduğunuz her türlü bilgiyi bu rehberde bulabilirsiniz.

Boya ile ilgili bilmemiz gerekenler sadece renk kartelasında hangi rengi seçeceğimizden ibaret değil. Hangi renkleri nasıl ve nerede uygulayabileceğinizden boyarken hangi tip aletler kullanmanız gerektiğine kadar pek çok detayı bilmekte fayda var. Boya yüzeyleri, özellikleri, yüzeylerin hazırlanması gibi pek çok bilgiyi bu dosyada bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Boya miktarı nasıl hesaplanır? Duvarlarınız için boya almadan önce dikkat

BOYAMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Duvar nasıl boyanır

Boya ile ilgili ilk bilmeniz gereken renkler. Natürel bir renk kartelası tercih ediyor olsanız bile renklerle ilgili kuralları bilmelisiniz. Boyayı uygulamadan önce, karton örnekler üzerinde duvarınıza yapıştırıp renk eşleştirmeleri yaparak nasıl duracağına dair fikir edinebilirsiniz. Hatta günün farklı saatlerinde gün ışığında rengin nasıl değiştiğini de gözlemleyebilirsiniz. Birden fazla renk kullanacaksanız ve riske girmek istemiyorsanız, boya firmalarının hazırlamış olduğu kombin renklerden faydalanabilirsiniz. Ton-sür-ton, armonik ya da kontrast renk gruplarından birini seçebilirsiniz.

Matematiğinizi yapın: Renklere karar verdikten sonra ne kadar boyaya ihtiyacınız olacağını ölçümleyin. Kapı ve pencereler gibi boya yapılmayacak alanları çıkarın. Aslında farklı tipteki boyalar farklı miktarları boyayabilir. Ama kabaca şöyle bir ortalama verebiliriz: 1 litre boya 12 metrekarelik alanı boyar.

Hazırlayın: Alanı boyaya hazırlayın. Eşyaları örterek değerli eşyalarınızı kaldırın, boya sıçramasın. Badana yaparken, geniş ebatlı koruyucu örtüler kullanın.

BOYA SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Doğru boyayı seçmek en az renk seçimi kadar önemli. Elde etmek istediğiniz efekte göre pek çok farklı boya tipi bulunuyor:

Ikea.

– Mat özellikteki boyalar yüzeylere genelde modern ve tebeşirimsi bir görünüm katarlar. Yüzeyi pürüzlü ya da girintili olanları da gizleme konusunda akıllıca bir seçim olabilir.

– Orta matlıkta ya da saten boyalar ise daha parlak yüzeyleri olduğu için özellikle karanlık ya da dar/küçük mekanlar için tercih edilebilir. Yansıtma özelliği olan boyalar alanı olduğundan daha ferah gösterir.

– Metal ya da ahşap malzemeler boyayacaksanız cila mutlaka düşünmeniz gerekebilir. Yüksek trafikli kullanım içeriyorsa özellikle bu eşyalar dayanıklılığını arttırarak aşınmalarını engelleyecektir.

FIRÇALARI NASIL SAKLAMALI?

Fırçayı ya da ruloyu sentetik esaslı boyaları kullandıktan sonra mutlaka tinerde bekletmelisiniz. Tamamen arındırdıktan sonra bir bezle kurulayın. Su esaslı boyalarda fırçayı doğrudan suda yıkayıp kurulayarak saklayabilirsiniz.

H&M Home.

Boyayı uygularken;

– En çok tercih edilen boyalar su bazlı olanlar. Bunun sebebi her türlü sıva, brüt beton, eternit, betopan, tuğla, alçıpan gibi yüzeye kolayca uygulanabilir olmaları. Uygulama yapılacak yüzeyler kuru, temiz ve tozdan arındırılmış olmalı.

– Eski boyalı yüzeyleri kazıyarak temizleyin. Gerektiğinde yüzeyi düzgünleştirmek amacıyla duvar macunu ile macunlayın.

– Düzeltme işlemini takiben son kat boya sarfiyatını azaltmak ve boyanın yüzeye tutunmasını artırmak için özellikle eski boyalı, koyu renkli veya sentetik boyalı yüzey üzerinde tek kat astar kullanın.

– Astar uygulaması yapılmış yüzeylere su ile max % 10 oranında inceltilmiş boyayı rulo veya fırça ile 2 kat halinde uygulayın. Katlar arasında bekleme süresi en az 3 saat olmalı.

– Uygulama sıcaklığının 5°C ile 35 °C arasında olmasına dikkat edin.

DUVAR NASIL BOYANIR? UZMANLARDAN 10 ALTIN TAVSİYE

Duvar nasıl boyanır? Bahar ayları evinizi yenilemek için en uygun zamanlardan. Evleri huzurlu bir atmosfere kavuşturmanın ilk adımlarından biri ise doğru duvar rengini seçmek. Peki doğru renk nasıl seçilir ve boya uygulaması yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Duvarlarınızda yapacağınız renk değişikliği ile çalışma ve yaşam alanlarınızı kusursuzca yenileyebilir, evinizin atmosferini değiştirebilirsiniz. Sınırsız renk seçenekleri ve geniş satış ağı ile tüketicilere gülümseten çözümler sunan Polisan Kansai Boya uzmanları, boya seçimi ve uygulaması hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı.

BOYA RENGİ SEÇİMİ

Duvar nasıl boyanır

Renk seçimini nasıl yapılmalısınız? Enerjik, dingin ya da sıra dışı… Nasıl bir etki yaratmak istediğiniz renk seçimindeki en önemli unsurlardan. Sakinlik veren renkler arıyorsanız mavi, yeşil, beyaz tonlarını; enerjik ve canlı seçimler yapmak istiyorsanız kırmızı, pembe, sarı ve turuncu tonlarını seçebilirsiniz. Renk seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de boyanacak alanın ışık durumu. Doğal ışık ve elektrik ışığı altında renklerin farklı algılanabileceğini mutlaka dikkate almalısınız. “Seçtiğim renk duvarımda nasıl durur” sorusuna yanıt bulmak için ise Polisan Kansai Boya’nın Polipalette mobil uygulamasından yararlanabilirsiniz.

2021 YILININ DEKORASYON RENKLERİ

2021 yılının öne çıkan dekorasyon renkleri hangileri?  2021 iç dekorasyon trendlerinde doğaya olan özlem ön planda. Polisan Kansai Boya uzmanları sınırsız renk seçeneği sunan 3.750 makinasından aldığı verileri analiz ettiğinde mavi, yeşil, sarı gibi doğadan ilham alan renklerin bu sezon en çok tercih edilen renkler olduğunu belirtiyor. 

NE KADAR BOYA ALMALISINIZ?

Boya miktarını belirlerken m² olarak hesap yapabilir, bu metrajlar üzerinden seçeceğiniz boya cinsine göre etiket bilgilerindeki m² sarfiyatlarına göre miktarı belirleyebilirsiniz. Boya sarfiyatlarında yüzeyin durumu, uygulanacak boya kat sayısı (2 veya 3 kat uygulanması) da belirleyici olduğundan bu faktörleri hesaba katmayı unutmamalısınız. https://polisan.com.tr/tr/Boyametre sayfasındaki hesaplayıcı ile tahmini kullanım miktarını zahmetsizce hesaplayabilirsiniz.

SU BAZLI VE SOLVENT BAZLI BOYANIN FARKI NEDİR?

Su ile inceltilen boyalar su bazlı, solvent ile inceltilen boyalar ise solvent bazlı boyalardır. Su bazlı boyalar daha hızlı kurur ve kokusuzdur. Nefes alma özelliği (buhar geçirgenliği) daha yüksektir.

ÖN YÜZEY HAZIRLIĞI

Boya yapılacak yüzey için bir hazırlık yapılmalı mısınız? Boya uygulamasının iyi sonuç vermesi için ön yüzey hazırlığı yapmanız önemli. Eski boyalı yüzeyleri zımparalamak ve oluşan tozları yüzeyden uzaklaştırmak daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir. Eğer boyanacak yüzeyde çatlaklar veya delikler varsa, boyaya başlamadan önce bunları uygun macunla doldurmayı da unutmamalısınız. 

DUVAR BOYAMAK İÇİN NASIL FIRÇA KULLANILMALI?

 Fırça seçiminde nelere dikkat etmelisiniz? 
Duvar nasıl boyanır? sorusunun yanıtında fırça seçimi çok önemli. Fırça seçimine yüzeyin büyüklüğüne göre karar vermelisiniz. Fırçanın kılları boyayı darbeleyip sürükleyebilecek kadar sert, ama aynı zamanda da yumuşak bir sürtünme temin edecek kadar elastik olmalı. İyi bir sonuç, ancak iyi bir boya fırçası ile alınabilir. Fırça seçerken birincil kriter, uygulanacak boyanın tipidir. Boya tipine uygun fırça, kıl tipi, kıl uzunluğu seçilmedir. Doğal kıl ve sentetik kıl oranı boyayı bünyesinde hapsederek tamamını duvara verecek ve kıl dökmeyecek, iz bırakmayacak şekilde olmalıdır.

RULO SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Rulo seçimini nasıl yapmalısınız? 
Rulo tercihinizi yaparken kullanacağınız boyanın cinsi, uygulanacak yüzeyin durumu gibi kriterleri dikkate almalısınız. Su veya solvent bazlı, saten boyalarda kısa tüylü saten ruloları tercih edebilirsiniz. Plastik boya kullanacaksanız plastik boya rulosunu tercih etmelisiniz. 

ARTAN BOYA NASIL SAKLANIR?

Boya işlemi bittikten sonra artan boyayı tekrar kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Boyanın tekrar kullanılabilmesi için kullanmadığınız miktarı inceltmeden ve hava almayacak şekilde ağzını kapatarak, 5-25°C sıcaklıkta saklamaya özen gösterin. 

FIRÇALARI TEMİZLEMEYİ UNUTMAYIN

Boya işleminden sonra fırçaları nasıl temizlemelisiniz? 
Boyadan sonra fırçalarınızın ve rulolarınızın temizliğini doğru yapmanız daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Su bazlı boyaları boya işlemi biter bitmez ılık temiz suyla yıkayarak fırçanızdan ve rulonuzdan kolayca çıkarabilirsiniz. Yağlı boyayı ise türüne uygun bir solvent kullanarak temizleyebilirsiniz. 

DUVAR BOYASI İLE AHŞAP BOYANABİLİR Mİ?

Duvar nasıl boyanır? sorusunu yanıtladık. Peki Polisan Kansai boyalar evdeki ahşap objelerin boyasında da kullanılabilir mi? 

Evde değişiklik yapmak, eskiyen eşyaları yeniden değerlendirmek gelen yenilikle beraber daha iyi hissetmeye yardımcı olur. Bu anlamda eski ahşap eşyaların tekrar şekillendirilmesi birçok anlamda faydalı sonuçlar doğurur ancak nasıl yapılacağı konusunda biraz araştırma yapılması gerekir. Polisan Kansai Boya’nın X1 su bazlı parlak boyası ve X1 Art akrilik ve multisurface hobi boyaları ile eskiyen tüm ahşap mobilyalarınızı canlı ve yeni hale dönüştürüp evinizin enerjisini değiştirebilirsiniz. Uygulama yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları değerlendirerek işe başlarsanız kusursuz sonuçlar elde edersiniz.

Ahşap mobilyaları boyama sürecinde, mobilyanın önceden cilasının olup olmadığını bilmek gerekir. Cilası olmayan pürüzlü mobilyalarda direkt olarak boyama işlemi gerçekleştirilebilir fakat cilalanmış bir mobilyayı tekrar boyamak isterseniz kalın zımpara kağıdı ile zımparalamak ve yüzeyini pürüzlendirerek boyanın mobilya üzerinde daha uzun süre korunmasına yardımcı olmak gerekir. Boyanın homojen ve pürüzsüz bir görünüme sahip olması ve biraz daha profesyonel bir görünüm yakalamak adına mobilyanın astarlanması gerekir. Bunun için astar boya ve fırça yeterli olur. Astar kattan sonra ise ince zımpara ile tekrar yüzeyin zımparalanması boyanın kalıcılığını arttırır. 

Işığa göre odalarda duvar boyası seçimi nasıl olmalı?

Doğru boya rengini uygulamadan önce 5 adıma dikkat

Mutfak ve banyoyu boyamanın püf noktaları