DUVAR-BOYARKEN-DİKKAT edilmesi gerekenler

Duvar boyası rengi nasıl seçilir? Duvar boyarken nelere dikkat edilmeli?

Duvar boyarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Bir fırça darbesi ile evleri bambaşka bir havaya büründüren, bazen sıcacık yapan, bazen serinleten, kimi zaman neşelendiren ya da hüzünlendiren renkler… Yaşam alanlarını renklendirmenin sırrı bu sorularda gizli. İşte “Duvar boyarken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun yanıtı…

DUVAR BOYARKEN BİR RENGİN AYNI ANDA KAÇ TONU BİRLİKTE KULLANILMALI?

Bir rengin farklı tonlarını aynı anda kullanmaya “Monokromatik renk paleti” deniyor. Bunun temel kuralı ise açık, orta ve koyu olmak üzere üç tonunu uygulamak. Duvarlarda açık ya da orta tonu uygulayın, bu alanı geniş gösterir. Koyu olanı ise mobilya ve tekstillerde uygulayın. Son olarak dengelemek için aralara açık ve orta tonlarda küçük ölçekli aksesuarları yerleştirin.

Duvar boyarken dikkat edilmesi gerekenler
İç cephe kartelası Prenses Pembe 4907, DYO.

EVDEKİ BÜTÜN RENKLER UYUMLU OLMALI MI?

Özellikle küçük evlerde uyumlu renk geçişleri alanları ferahlatır. Çok net ve sert renk geçişleri ise daraltıp rahatsız edici olabilir. Zeminde, mobilya ve duvarlarda aynı rengi kullanmak tüm alanlarda kesintisiz bir akış ve geçiş sağlar. Ancak bu, mekanda vurgu yaratmayacağınız anlamına da gelmez. Vurgu yaratacak üçüncü bir rengi sadece değişebilir birimlerde uygulayın.

ODANIN ANA RENGİ HANGİ NOKTADAN YOLA ÇIKARAK BELİRLENMELİ?

Bunun için odanın kilit parçasından yola çıkın. Sevdiğiniz bir tablo, kanepe veya halı size önderlik edebilir. Buradan yola çıkarak belirleyeceğiniz ana renginizin kişisel zevkinizin de bir yansıması olacağını unutmayın. Bunu tekstiller ya da abajur başlığı gibi detaylarda veya başka bir odada tekrarlamak evde bütünlük yaratmak açısından önemli.

Renkli duvar boyaları
johnpaulurizar.com

DUVAR BOYARKEN DİKKAT: HANGİ VE KAÇ RENK BİR ARADA KULLANILMALI?

Uzmanlar mavi ve yeşilin bir arada kullanılmaması gerektiğini savunur. Ancak her iki rengin doğru seçilmiş tonları birlikte çok uyumlu durabilir. Renk kombinleri kişilere göre değişse de bir evde çok fazla bej kullanmak aşırı sakinlik yaratacağından sıkıcı olabilir. Araya ekleyeceğiniz kontrast renkler bunu önler ve dinamizm kazandırır. Kontrast pek çok farklı ton ve formda uygulanabilir. Mesela koyu veya açık renklerin hakim olduğu bir odaya ahşap kaplama veya doğal taş malzemeler ile de kontrast ekleyebilirsiniz.

TAMAMEN BEYAZ BİR ALANA NASIL RENK EKLEMELİ?

Çarpıcı, dinamik veya tamamen nötr bir renk paleti? Bu biraz da dekorasyon stiliniz, odada yaratmak istediğiniz etki ve ne hissetmek istediğiniz ile ilgili bir konu. Pastel tonlu doğal renkler ve malzemeler ile dinginlik mi arıyorsunuz? Yoksa sarı, kırmızı ve lacivert ile vurgusu yüksek bir mekan mı istiyorsunuz? Cevap sizde saklı.

ÇOKLU RENK KULLANIMININ BELLİ KURALLARI VAR MI?

En genel kural tek mekanda üç renk. Bu kuralı ille de boya rengi gibi düşünmek yerine farklı biçimde de uygulayabilirsiniz. Mesela stilin ana hatlarını vurgulayan bir renk ve bunu tamamlayan iki farklı ton ki bunlar mobilya ve tekstiller de olabilir. Çıkış noktanız her zaman denge kurmak olsun. Ana renklerinizi duvarlarda kullanmak mekan geçişleri açısından önemli bir detay. Diğer tonu, ki bu bir ahşap malzeme ile de olabilir, mobilyalarda, en çarpıcı olanı ise tablo, vazo, şamdan gibi stili belirleyen dekoratif detaylarda kullanın.

Duvar boya renkleri

DIŞARIYI DA RENKLENDİRİN

Evlerin genellikle nötr renkte bırakılan dış cephelerinde tuğla, taş, ahşap ve kireç gibi kaplamalar tercih ediliyor. Ancak tarzınızı dışarıya da yansıtmak için sokak kapınızı ya da varsa bahçe kapınızı renklendirebilir, hatta yürüme yolları ve duvarları da işe dahil edebilirsiniz. Parlak sarı ile mutlu ve misafirperver bir etki yaratabilir, mavi tonları ile klasik ve sofistike bir hava sunabilirsiniz. Unutmayın kapı aynı zamanda bir odak noktasıdır, bu nedenle önemlidir. Renginizi seçerken şunları göz önünde bulundurun:

duvar renkleri
Dışarısı ile içeriyi bir birine bağlan yeşil ve tonları hemen her mekanda ve stilde yer buluyor. Minoa Premium, Nippon Paint..

Dış kapıda: Cephe, zemin döşemesi ve varsa panjurlar ana çerçeveyi belirleyen unsurlar. Bu yüzden ön kapının diğer mimari ögeler ile koordine mi yoksa kontrast mı yaratacağına karar verin.

Bahçe kapısında: Manzaranızdan ilham alabilirsiniz. Yeşil çimli bir bahçe, pembe çiçekler ve kahve tonları daha pastoral, deniz mavisi, kum beji ve güneş tonları ise sıcak sahil paletini yansıtır.

Dış duvarda: Sokaktaki diğer evler ile hangi rengin daha uyumlu duracağı da çok önemli. Mahallenizdeki diğer evleri inceleyin, sokağa perspektif olarak göz atın. Ayrıca, komşularınıza da danışabilir ve renk seçiminizi onlara da onaylatabilirsiniz.

EN KİŞİSEL VE DEĞİŞMEYEN RENK PALETİNİ NASIL BULURUZ?

En popüler renk paleti her zaman en natürel olandır. Yani doğal tonların ağırlıkta olduğu bir palet. Çünkü bu naturalist paleti, üzerine pek çok farklı renk ve ton ekleyerek dilediğiniz gibi çeşitlendirebilmenize imkan sunar. Mesela hafif griye dönük, içinde tatlı bejlerin de olduğu beyazdan ekruya uzanan aydınlık renkler, kırmızıdan turuncuya kadar pek çok çarpıcı ton kombini için mükemmel bir baz oluşturur. Oysa aşırı maviye ya da pembeye dönük paletler belki ahşaplar ve modern dekorasyon stilleri ile uyumlu olabilir ama sıkılıp değişim yapmaya karar verdiğinizde mekanları dekore ederken zorlayıcı olabilir.

duvar boyarken nelere dikkat edilmeli
Lady Natural Clay boya, Jotun.

EVDE RENK KULLANIRKEN EN ÇOK HANGİ KONU YA DA KONULARDA ZORLANIRIZ?

Kişiler genellikle çok canlı ve tezat renk kullanmaktan korkar. Güvenli sularda yüzmek ve aşırıya kaçmadan ılımlı atmosferler yaratmak hata payını minimuma indirir. Ancak bu düşünce bir süre sonra yaşam alanlarından sıkılmalarına neden olur. Oysa görsellerden yola çıkmak veya başkalarının yaptıklarını birebir kopyalamak yerine biraz daha cesurca davranıp araştırma yaparak moodboard’lar oluşturmak ve evleri kişisel beğenilerin önderliğinde kurgulamak mekanları çok daha mutlu ve sıkılmadan yaşanabilir kılar.

DUVAR BOYARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Duvar boyarken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt arıyorsanız, kendinize şu 3 soruyu sorun:

  1. En sevdiğiniz renk ve neden?
  2. En sevmediğiniz renk nedir ve neden?
  3. Boyayacağınız evde kendiniz mi oturacaksınız? Yoksa satacak ya da kiraya mı vereceksiniz?

Cevaplar: Renklerin pek çok kültürde farklı anlamları var. Bu yüzden size çok anlamlı gelen bir rengi başkası farklı algılayabilir. İçinde konforlu hissetmediğiniz, sürekli rahatsız ve huzursuz eden renklerden kaçının. Ve son olarak eğer yaşadığınız ev için seçim yapıyorsanız riske girip sıra dışı olabilirsiniz. Ama kiralık/satılık ev için genel beğenilere hitap etmelisiniz.

Işığa göre odalarda duvar boyası seçimi nasıl olmalı?

En çok tutulan duvar boya renkleri – Duvar boyama sanatı