Bir kutu boya ile yapabileceğiniz çok şey var

Bir kutu boyanın evinize nasıl bir tazelik hissi sunacağını tahmin bile edemezsiniz. Ama boyamadan ve renk seçimleri yapmadan önce, işinizi kolaylaştıracak önerilerimiz var.

BİR KUTU BOYA 4 İYİ FİKİR

Bir kutu boya ile ne yapılabilir ki demeyin. Tahmininizden çok daha fazla şey yapabileceğinizi biliyor musunuz?

 1. Küçük bir banyoyu komple boyayabilirsiniz: Çünkü 1 litre yaklaşık 9,5 m2’lik bir alan boyayabilir. Banyonuzun metrekaresine göre artan boya ile küçük tuvaletinizi bile yenileyebilirsiniz.
 2. Bir büfe, vitrin ya da konsolu dönüştürebilirsiniz: Boyayacağınız alanları hafifçe zımparalayın, temizleyin, maskeleme bandıyla kumaş ya da cam kısımlarını örtün ve işte boyaya hazır.
 3. Pencere pervazları, kapı çerçeveleri ve şöminelere dokunuş: Tüm evin pencere pervazlarını, kapı çıtalarını ve varsa şöminenizi elinizde kalan bir kutu boya ile yenileyebilirsiniz.
 4. Eskiyen zemine desen yapın: Taş ya da ahşap zeminleri komple yenilemek yerine stencil desenleri veya bantlarla şekil vererek pratik biçimde boya ile değiştirebilirsiniz. * Bir kutu boya olarak 2,5 litreyi baz aldık.

BAŞKA NELER YAPILABİLİR?

2029 Turuncu, 228 Venedik Sarısı, Permolit.

Bu yıl geometri çok moda. Bunu boya ile yapmaksa çok kolay. Yapacağınız tek şey maskeleme bantlarını gelişigüzel üçgenler oluşturacak şekilde yapıştırmak ve her defasında bir alanı boyayıp kurumasını bekleyerek işlemi tekrarlamak.

ADA ÜNİTESİNİ FARKLI BİR RENGE BOYAYIN

Cİ-7384, Polisan.

Mutfağın ada ünitesini tamamen farklı ve çarpıcı bir renkte boyamak, açık planlı bir salon yerleşiminde, alanlar arasındaki geçişleri belirginleştirir ve sınırları çizer. Bu alanı kombin tonlarda boyadığınız sandalyelerle tamamlayın.

KARELER ODAK NOKTASI OLSUN

4685 Saltanat Kırmızı, 6767 Akvaryum, DYO.

Beyaz bir duvarda raf genişliği kadar iki alanı parlak renklerle kare biçiminde boyayın ve rafları birkaç cm yukarından, karelerin içinde kalacak biçimde asın. Sergilemek istediğiniz biblolar, mumlar ve dekoratif tabaklar için mükemmel bir Kendin Yap projesi değil mi? Not: Renkleri tabakları kontrast olacak şekilde seçin.

SALONDA BİR BÖLÜME DİKKAT ÇEKMEK BOYA İLE ÇOK KOLAY

4132 Kranskonvall, Amaroso, Jotun.

Salonda bir köşeyi daha belirgin kılmak için, tıpkı buradaki gibi, alanın tam ortasına farklı renkle kalın bir şerit geçin.

ÇİZİMLERLE DEKORASYON

Bir duvar kağıdı da ilham verebilir. Duvara farklı ölçüde sarkıtlar çizin ve iz düşümlerini parlak renklerle boyayın.

4753, DYO. 5502 Bahar, Permolit.

BOYAYA BAŞLAMADAN ÖNCE 2 ÖNEMLİ KURALI UNUTMAYIN

Boyaya başlamadan önce renk paletinizi seçmeniz gerekir. Bunun için her zaman işe yarayan 2 kuralı unutmayın: Renk çarkını kullanın ve üç renk kuralına uyun…

Peki renk çarkı nasıl işliyor?

 1. er oda için üç renk belirleyin. Bunu yaparken ilk önce ana tema renginizi seçin ve sonra bununla kombin olacak diğer iki rengi belirleyin.
 2. Renk çarkında yan yana duran iki rengi tercih edin. Mesela turuncu ve sarı içeriğinde benzer pigmentler barındırdıkları için renk çarkında birbirlerine komşudur.
 3. Çarkın iki zıt köşesinde olanlardan seçin. Mesela yeşil ve kırmızı yan yana durduğunda hiç de garipsemezsiniz. Bunun nedeni yeşilin kırmızıyı kontrast açıdan mükemmelce tamamlıyor olması.
 4. Renk çarkında birbirine eşit mesafede duran üç renk de denenebilir. Bu üçleme aykırı gibi dursa da doğru bir renk bütünlüğü sağlar. Tıpkı yeşil, turuncu ve mor gibi.
 5. Aynı rengin farklı üç tonunu da uygulayabilirsiniz. Birini ana renk gibi değerlendirin ve diğer iki tonu bir öncesi ve bir sonrası ** olacak şekilde belirleyin. (** Rengin bir önceki tonunda beyaz, bir sonraki tonundaysa siyah yoğunlukta demektir.)
 6. Aynı saturasyona sahip üç renk kullanın. Unutmayın seçeceğiniz renk üçlüsünde her ton benzer canlılığa (vibrancy) sahip olmalı. Mesela pastel turuncu ve elektrik mavisi, birlikte dikkat dağıtıcı ve huzursuz bir ortam yaratabilir.

İYİ HİSSETTİREN TONLAR

Seçtiğiniz boya rengi odanın ve sizin ruh halinizi de direkt etkiliyor. Bu yüzden her odaya aynı renkleri kullanmak çok da uygun olamayabilir.

 • Ana yaşam alanları: Genellikle sohbet ettiğiniz, dostlarla buluştuğunuz bir ortamsa sıcak tonlar kullanın. Dinlenmek için sığındığınız, film izleyip kitap okuyup yayıldığınız bir alansa bej, kahverengi, gri ve yeşil gibi doğal ve rahatlatıcı konfor renkleri seçin.
 • Yemek alanı ve mutfak: Saflık ve tazelik hissinden dolayı beyaz en popüler renk. Ancak biraz kişiliğinizi yansıtmak da iyi olur. İştah açan sarı tonları veya akşam yemeğinde sohbeti coşturan kırmızılar olabilir. Yemek pişirirken hayal gücünü desteklemek içinse mavilere yönelin.
 • Ebeveyn yatak odası: Sakinleştirici, dinlendirici ve romantik bir koza etkisi için pastel tonlar uygun. Ama bu parlak veya koyu renkleri tercih etmeyin demek değil. Siyah ve beyaz gibi dengeleyici kontrastlar, koyu mavi ile buluşan parlak yeşil, sarı ve turuncu minderler odaya enerji katar.
 • Bebek ve çocuk odası: Pembe ve mavi bebek odası klasikleri. Ama cinsiyete özgü olmayan sarı veya yeşil gibi renklere de boyanabilir. Uyarıcı tonlar bebeklerin uykuya dalmasını geciktirebilir. Bu yüzden duvarlarda sakinleştirici pastel renkler veya beyazı tercih ederek parlak renkleri sadece tekstil ve oyuncaklarla sınırlayın.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL
FOTOĞRAF PTS/AHMET GÜL

İkiz bebeklere boya ile stil sahibi bir oda: Öncesi ve sonrası