Işığa göre odalarda duvar boyası seçimi nasıl olmalı?

Son güncelleme:

Renk seçiminde evin nasıl ve ne miktarda gün ışığı aldığı sorusunu sıkça soruyoruz. Çünkü duvar boya rengi, tekstil ve malzeme seçimlerini yönlendiren önemli bir detay.

Aynı rengin farklı mekanlarda, bambaşka bir havaya bürünmesi gerçekten inanılmaz. Bunun sebebi evlerin gün içinde aldığı ışığın miktarı ve yönü. Bir oda günün hangi saati daha yoğun ışık alıyor, hangi zaman diliminde daha loş oluyor ya da ışık hangi açıyla ilginç gölgeler yaratıyor? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar duvar boya renginizi seçmeniz konusunda sizi çok doğru bir açıda yönlendirir ve buna göre seçtiğiniz renkleri daha iyi algılayarak dekorasyon stilinizi bile değiştirebilirsiniz.

SABAH IŞIĞI ALAN ODALARDA DUVAR RENGİ SEÇİMİ

Sabah ışığı alan odalar: Bu odalar günün uzunca bir zamanında pek çok farklı yoğunlukta ışık alır. Sabahın ilk ışıklarında hafif pembemsi bir ışık veren güneş, öğlene doğru daha mavimsi bir renge dönüşür. İlerleyen saatlerde hafif gölgeler atar. Odanızda gün ışığından en iyi şekilde faydalanmak için duvarlarınızı pastel mavi ya da açık yeşil tonlarında boyayabilirsiniz.

TÜM GÜN IŞIK ALAN ODALARDA DUVAR RENGİ SEÇİMİ

Tüm gün ışık alan odalar: Odanıza günün her saati birbirine yakın miktarda güneş ışığı giriyorsa pastel ve nötr tonlar atmosferi sürekli aydınlık ve ferah kılar. Altın tonları günün her saati güneş ışığının tatlı yansımalarıyla sıcaklaştırırken, açık mavi tonları dingin atmosferler yaratır.

AKŞAMÜSTÜ IŞIĞI ALAN ODALARDA DUVAR BOYASI SEÇİMİ

Akşamüstü ışığı alan odalar: Bu odalar genellikle sabah saatlerinde fazla solgun görünür. İlerleyen saatlerdeyse daha sıcak gölgeler oluşturur. Bu yüzden duvara uygulayacağınız sıcak sarı tonları yaşam alanlarınızı daha aydınlık ve davetkar kılar. Eğer küçük huzur köşeleri yaratmak istiyorsanız evin bazı alanlarında sarının en açık tonlarını deneyebilirsiniz.

YAPAY IŞIKLA AYDINLANAN ODALARDA DUVAR RENGİ SEÇİMİ

Yapay ışıkla aydınlanan odalar: Mekanlarınız gün ışığından uzaksa ve sadece yapay ışık kaynaklarıyla aydınlanıyorsa:

1. Sarı ışık yayan ampulleri ve mum ışığı gibi kaynakları kullanırken turuncu ve kırmızı tonlarını uygularsanız odanın bir anda sımsıcak bir havaya büründüğünü görebilirsiniz. Bu yüzden de daha çok akşam veya gece kullanılan mekanlarda genellikle kırmızı tercih edilir.

2. Beyaz ışık yayan ampuller gün ışığına en yakın efekti veren aydınlatma seçeneği. Bu yüzden seçtiğiniz duvar rengi ne olursa olsun her tonda mükemmel renk kombinleri oluşturabilirsiniz.

3. LED ışığı daha çok mavimsi bir parlaklık yaydığından duvarlarınızı çakıl taşı grisi, açık kum beji gibi dingin pastel tonlarda boyayarak çağdaş ve modernist yaşam alanları dekore edebilirsiniz.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Yatak odası duvar kağıdı modelleri ve 10 farklı örnek