çiçek-aranjmanı nasıl yapılır
çiçek-aranjmanı nasıl yapılır

Çiçek aranjmanı nasıl hazırlanır? Sofranız çiçeksiz kalmasın

Son güncelleme:

Sokak tezgahlarında ya da markette satılan hazır çiçek buketleri çoğu zaman sönük durabilir. Ama doğru bir kurgu, uygun bir vazo ve birkaç basit hile ile onları, müthiş bir sofra aranjmanına dönüştürebilirsiniz.

UZUN TOP VAZO + GENİŞ BUKET

Yoğun bir çiçek görünümü oluşturmak için vazo içinde görünmeyen bir çerçeve belirleyin. Büyük bir köpük bloğu kesin ve tam ortasına tam açmış bir gül ya da karanfil saplayın. Bu sizin odak noktanız olsun. Etrafını daha
küçük ve gonca çiçekler ile çevreleyin. Düzenlemeyi eşit ve simetrik yapmak için her çiçek eklediğinizde vazoyu döndürün.

Ana çiçek: Tam açmış iri gül ya da karanfil uygun olur. Dilerseniz şakayık veya dahlia da deneyebilirsiniz.

Tamamlayıcı çiçekler: Mor leylaklar ve sıcak şeftali tonunda laleler doku ve form zenginliği yaratır.

Yeşilllik: Limon ağacı dalları gibi birkaç ince yeşil dal kontrast yaratarak buketi şıklaştırır.

KUM SAATİ VAZO + İNCE BUKET

Kum saati vazonun ağız kısmı geniş olduğundan doldurmak için fazla çiçek gerekir. Farklı yükseklikte dallar kullanarak hacim kazandırın. Hazır buket
kullanıyorsanız çiçekleri türüne göre ayırın. En geniş olanlar ile başlayın ve çiçekleri döndürerek ekleyin. Sapları yukarı, aşağı çekerek uzunluk farkı yaratın. Sapları vazoya göre kesin. İnce dalları vazo kenarından hafif sarkacak şekilde yerleştirin.

Ana çiçek: Papatya, gerbera, mor lisyantus ve sarı lilyumlar şık bir renk harmanı yaratır.

Tamamlayıcı çiçekler: Anemon, gül veya düğün çiçeği hem bulunması kolay hem de aranjmanı dolgunlaştıran dekoratif çiçekler.

Yeşilllik: Okaliptüs gibi ince, uzun dallar kullanın.

SİLİNDİR VAZO + UZUN ÇİÇEKLER

Bu tip vazolarda süsen ve zambak gibi uzun saplı çiçekler tercih edin. Orkide veya haşhaş da diğer seçenekler olabilir. Vazonun yaklaşık iki katı uzunlukta demetler oluşturmak için sapları açılı kesin. Açmamış tomurcukları kısaltmayın. Çünkü bunlar açtığı zaman buketiniz harika görünür.

DAR AĞIZLI VAZO + TEK ÇİÇEK

Dar bir vazo ağzını doldurmak kolay olur. Çiçeklerin sap kısmındaki fazla yaprakları iyice temizleyin. Çiçekleri vazodan birkaç cm yüksekte kalacak biçimde yerleştirerek ağzını tamamen doldurun. Tek cins çiçek buketinde
gül, lale, düğün çiçeği gibi seçenekler oldukça dolgun ve şık durur.

ÇİÇEK ARANJMANI HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Çiçek köpüğünü en az 20 dakika suda bekletin. Çünkü iyi nem almış köpük sağlam bir temel oluşturur ve çiçeklerin susuz kalmasını önler.
  • Vazo içindeki suyu periyodik olarak süzün.
  • Dekoratif çiçek taşları kullanacaksanız çiçeklerin alt kısımdaki tüm yaprakları kesin ve öyle saplayın. Bu şekilde çiçekler daha sağlam ve dik durur.
  • Küçük buketler için en fazla dört adet çiçeği çiçek bandı ile sararak sabitleyin.
  • Geniş kaseyi orantılı biçimde doldurmak için ağız kısmına bantla ızgara yapın ve her deliğe belli sayıda çiçek yerleştirin.
  • Saydam cam bir vazoda çiçek sapları çirkin duruyorsa gizlemek için vazonun iç yüzeyine geniş tropikal yapraklar yerleştirin.

Dekupe çiçekli vazo tarifi ile saksılarınızı yenileyin -Videolu kendin yap tarifi

Vazodaki çiçekler konuşuyor