nostaljik-dekorasyon

Nostaljik dekorasyon nedir? Nostaljik dekorasyon stilleri

Nostaljik dekorasyon nedir? Ev dekorasyonunda nostaljik ürünlerin yeri ayrı. Bazı dekorasyon stillerinde ön planda nostaljik ürünler yer alıyor. Peki nostaljik dekorasyon nasıl olmalı? Nostalji nedir? İşte yanıtı…

NOSTALJİ NEDİR?

Nostalji, Fransızca dilinden Türkçe’mize geçmiştir. TDK’ye göre, nostalji kelimesi anlamı şu şekildedir: Geçmişte kalan güzelliklere olan özlem duygusu ve bu duygunun baskın bir duruma gelmesi, geçmişseverlik anlamına gelmektedir.

Nostalji hepimizin hayatında yer etmiş bir kavramdır. An gelir nostaljik şeyleri özlemeye ve ilgi duymaya başlarsınız. Bu durum dekorasyon içinde geçerli olup özellikle son zamanda bunun giderek arttığını söylememiz mümkün oluyor.

Nostaljik dekorasyon nedir? Nostaljik dekorasyon stili de aslında kendi içinde bölünüyor diyebiliriz…

VİNTAGE DEKORASYON

vintage stil istock

Özellikle son birkaç yıldır vintage dekorasyona olan ilgi hat safhaya ulaşmış durumda. İlk olarak vintage ne  demek ona değinmek gerekiyor. Vintage bir dönemi temsil eden, bir dönem oldukça popüler olmuş olan objeleri ifade ediyor. Vintage dekorasyonda da sözünü ettiğimiz objelerin bir bütünlük içerisinde kullanıyoruz ve ortaya son derece samimi, güzel ve şık bir görüntü çıkıyor.

İlginizi çekebilir: Nostaljinin izinde vintage detaylar olan bir evdeyiz

KLASİK DEKORASYON

Klasik dekorasyon nostaljinin fazlasıyla yaşatıldığı bir dekorasyon tipi ve her geçen gün de bunu uygulayanların sayısı artıyor. Klasik dekorasyonda kullanılan mobilya ve eşyalar eski günlerimizi anımsatır nitelikte olduğu için ortaya çıkan görüntü nostaljik yapısı ile dikkat çekerken kaliteli sonuçlara imza atmakta mümkün olabiliyor.

İlginizi çekebilir: 8 şehir ve 8 farklı dekorasyon stili: 4 adımda evinize uyarlayın

EKLEKTİK DEKORASYON

Eklektik stil yani karışık dekorasyon olarak adlandırdığımız türde ise eski ve yeniyi bir arada kullanıyorsunuz. Eklektizm‘den yola çıkan bu stilde, antika bir iki ürünü alıp, bunların yanında çok sırıtmayacağı modern modellerle birleştirerek ortaya nostaljinin de görüntülenebildiği fakat modernlik vurgusunun da olduğu bir sonuç çıkartılabiliyor.

İlginizi çekebilir: Güney Afrika’da eklektik bir ev: Dekorasyonda kolonyal karışım

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Eyüp’te 3+2 çatı dubleksi evde modern ve nostaljik dokular bir arada

Paris’in cazibeli ve nostaljik apartman stili